گوناگون

هر آنچه که باید در مورد نسخه های متفاوت Windows 10 بدانید

سال گذشته هنگام کنفراس خبری مایکروسافت در رابطه Windows 10 بیش از 6 نسخه از سیستم عامل مورد نظر معرفی شدند،

این اولین مرتبه ای می باشد که مایکروسافت نسخه های مختلفی را با این گوناگونی برای محصول ویندوز خود در نظر گرفته است، در گذشته سیستم عامل های ویندوز نهایت به سه الی چهار نسخه تقسیم بندی می شدند، افزایش این رقم و رسیدن به مرز هفت نسخه برای ویندوز 10 بیش از هر چیزی موجب نارضایتی شدید طیف گسترده ای از کاربران نسبت به تصمیم مایکروسافت شد که در کنار آن نیز تعدادی بر این باور بودند تنوع محصولی و گستردگی نسخه های سیستم عامل برای بخش تجاری که به دنبال گزینه های سفارشی سازی پیشرفته هستند، امری بسیار سودمند خواهد بود. در هر صورت مسئله انکار ناپذیری که اکثر کاربران سیستم عامل ویندوز 10 باید به آن دقت ویژه ای داشته باشند، انتخاب نسخه مناسب با توجه به نیازهای موجود است تا محیط کاربری راحتی را در راستای سیستم عامل انتخابی خود فراهم کنند. برای دستیابی به این مهم کاربران ابتدا باید شناخت خوبی از نسخه های سیستم عامل مورد نظر و تفاوت های کلیدی آن ها با یکدیگر داشته باشند که در ادامه سعی می شود تا به طور خلاصه اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم.

ویژگی های مشترک بین ویرایش های مختلف ویندوز 10:

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، ویندوز 10 دارای 4 ویرایش متفاوت است که در برخی ویژگی ها با یکدیگر متفاوت هستند اما برخی ویژگی های کلیدی در تمامی ویرایش های این سیستم عامل وجود دارند که در ادامه این ویژگی ها عنوان شده اند.

کورتانا (Cortana) : دستیار مجازی مایکروسافت که به خاطر ارتباط خوب با کاربر و هوش و امکانات بالا، از محبوبیت خاصی بین طرفداران ویندوز برخوردار است. کورتانا در ارائه ی اطلاعات به شما یاری میدهد، زمان قرار های شما را تنظیم میکند، در نوشتن پیام و ایمیل به شما کمک میکند و حتی گاهی اوقات میتوانید از او درخواست کنید تا برای شما آواز بخواند یا جوک تعریف کند.

ویندوز هِلو (Windows Hello) : سیستم امنیتی بایومتریکی است که از صورت (عنبیه چشم) یا اثر انگشت برای شناسایی صاحب دستگاه استفاده میکند و اجازه ی ورود به ویندوز 10 یا تائید خرید از فروشگاه مایکروسافت را به کاربر میدهد. برخی از نرم افزار ها با این ویژگی سازگاری دارند و امنیت دستگاه با ویندوز هِلو تا حد زیادی تامین شده به نظر میرسد.

دسکتاپ مجازی (Virtual Desktop) : این ویژگی به شما این امکان را میدهد که چندین میز کار برای خود ایجاد کنید و تنها با یک کلید بین میز کار های مختلف حرکت کنید.

مرورگر اج (Edge) : جایگزین شایسته ی مایکروسافت برای اینترنت اکسپلورر که از سرعت و رابط کاربری زیبایی برخوردار است و پس از دریافت بروزرسانی بزرگ ویندوز 10 این مرورگر کامل تر از قبل شده است و از افزونه های مختلف نیز پشتیبانی میکند.

ویندوز دیفندر (Windows Defender) : نرم افزاری که از کامیپوتر شما در مقابل ویروس ها و بد افزار ها حفاظت میکند. این ویژگی در نسخه های پیشین ویندوز نیز وجود داشت اما در ویندوز 10 عملکرد ویندوز دیفندر بسیار بهبود یافته به طوری که میتوان مانند یک آنتی ویروس قدرتمند با آن برخورد کرد.

ویندوز فایروال (Windows FireWall): دیواره ی آتش ویندوز 10 که از حملات شبکه ای به سیستم شما دفاع میکند و میتوانید توسط این نرم افزار دسترسی دیگر نرم افزار ها را به اینترنت کنترل کنید.

Windows 10 Home

 عبارت Home در این نسخه بیانگر مناسب بودن برای تمام مشتریان و کاربران عادی کامپیوتر می باشد، Windows 10 Home تمام ویژگی های ضروری مورد انتظار را برای سیستم عامل های مرسوم استفاده شده در لپتاپ ها، PC و ….. فراهم کرده است و برای استفاده شخصی در منزل گزینه بسیار ایده آلی می باشد، در لیستی پایان ناپذیر از شماره های سیستم عامل ویندوز که در آینده منتشر خواهند شد، ویندوز 10 پیشگام استفاده کننده از جانشین مرورگر اینترنت اکسپلورر تحت عنوان Microsoft Edge خواهد بود، Windows 10 Home در واقع انتخاب اصلی برای کاربرانی خواهد بود که به دنبال گشت و گذار در محیط اینترنت و فعالیت های عادی تحت وب هستند و در این راه نیز می توانند از مرورگر جدید مایکروسافت استفاده کنند. در کنار برنامه های عمومی نظیر تصاویر، موزیک، فیلم ها، نقشه های تحت وب، نامه های الکترونیکی، تقویم و …. نسخه Home سیستم عامل ویندوز 10 افزونه Xbox One را نیز با خود همراه دارد تا دسترسی مناسبی را برای گیمرها و افراد علاقه مند به بازی های رایانه ای فراهم کند، در نهایت به صورت خلاصه می توان گفت که Windows 10 Home نسخه ای هست که اکثر مصرف کنندگان به استفاده از آن تمایل دارند.

Windows 10 Pro

با بسط دادن ویژگی هایی که در Windows 10 Home وجود دارند، نسخه Pro همراه تعدادی ابزار اضافه مناسب برنامه های بخش تجاری کوچک وارد میدان می شود، طبق گفته مایکروسافت مقصد Windows 10 Pro مشابه Windows 10 Home در سیستم های رومیزی شخصی (PC)، لپتاپ ها، تبلت ها و سیستم های All In One می باشد. Windows 10 Pro مکانی برای پروژه Windows Update for Business به عنوان ابتکار طراحی شده مایکروسافت جهت کمک به بخش تجاری خواهد بود که از طریق کاهش هزینه به واسطه ارائه کنترلی کارآمد در بهسازی های امنیتی همراه با سیستم به روز رسانی خودکار و منظم عمل می کند. برنامه های تامین کننده و ابزار های مدیریتی نظیر Secure Boot و Device Guard در کنار Windows Update for Business از اجرا شدن برنامه های معتبر و ایمن اطمینان حاصل می کنند و از نصب برنامه های مخرب جلوگیری خواهند کرد، از تفاوت های دیگر می توان به پشتیبانی از تکنولوژی Cloud که توسط سازمان های مختلف حمایت کننده از برنامه های Choose Your Own Device در نسخه Windows 10 Pro قرار داده شده اشاره کرد. در آخر Windows 10 Pro انتخابی مناسب برای کاربران مشتاق سیستم های رومیزی (PC) و علاقه مند به بخش تجاری کوچک خواهد بود.

.

Windows 10 enterprise هر آنچه که باید در مورد نسخه های متفاوت Windows 10 بدانید

.

Windows 10 Enterprise

با بسط دادن ویژگی هایی که در Windows 10 Pro وجود دارند نسخه Enterprise با سازمان بندی متوسط تا بزرگ جهت تحقق نیاز های شرکت ها پا به میدان خواهد گذاشت که ایده اصلی خود را در زمینه حفاظت پیشرفته از رخنه های امنیتی بنا نهاده است، مایکروسافت اطمینان داده است که توانایی امنیتی گسترده Windows 10 Enterprise کمک می کند تا سیستم های کامپیوتری در مقابل طیف گسترده ای از بد افزارها و برنامه های مخرب که اطلاعات و داده های حساس کامپیوترها را هدف قرار می دهند ایمن باشند. مشابه با Windows 10 Pro نسخه Enterprise نیز با ابزار Windows Update for Business همراه است با این تفاوت که دارای زیر شاخه خدمات بلند مدت می باشد و به افراد فعال در بخش کسب و کار یا تجارت در رابطه با دریافت بروز رسانی ها و اصلاحات امنیتی آزادی عمل و انتخاب بیشتری را می دهد، این نسخه از سیستم عامل تنها از طریق برنامه صدور مجوز دوره ای توزیع می شود و به عبارت دیگر Windows 10 Enterprise جهت فروش به تعداد بالا برنامه ریزی شده است، همچنین مصرف کنندگان یا کاربران عادی معمولا قادر به سفارش سیستم عامل مورد نظر طی برنامه صدور مجوز مربوطه نیستند، نسخه مناسب ویندوز 10 برای سازمان های بزرگ اداری و تجاری چیزی جز Windows 10 Enterprise نخواهد بود.

Windows 10 Education

برای آن دسته از افرادی که نسبت به تعداد و تنوع بالای نسخه های سیستم عامل ویندوز ناراضی هستند، ذکر این نکته لازم هست که در واقع خیلی از این نسخه ها برای استفاده عموم در نظر گرفته نشده اند، به هر حال طبق این اصل مایکروسافت مربیان را به استفاده از Windows 10 Education که صریحا برای اهداف آموزشی و علمی طراحی شدند دعوت می کند، سیستم عامل مورد نظر تقریبا مشابه Windows 10 Enterprise می باشد، علاوه بر آن مایکروسافت این امکان را برای دانش آموزان یا پژوهشگرها فراهم کرده است تا با توجه به اطلاعات کاربری توانایی ارتقاء سیستم عامل نسخه Home را به Education داشته باشند، در کنار آن محیط و رابط کاربری مناسبی برای دانشجویان برای دسترسی راحت تر به مطالب تحقیقی و علمی تعبیه شده است.

.

windows 10 mobile هر آنچه که باید در مورد نسخه های متفاوت Windows 10 بدانید

.

 Windows 10 Mobile

در راستای حذف نام تجاری ویندوز فون، مایکروسافت Windows 10 Mobile را در ژانویه جهت اهداف خود مبنی بر همگانی کردن سیستم عامل ویندوز معرفی کرد، برخلاف Windows Phone که کتابخانه ای از برنامه های کاملا مجزا و متفاوت را در مقایسه با نسخه دسکتاپ ارائه می کند، Windows 10 Mobile برابری و توارن سازی را در برنامه های تحت کنترل خود وعده داده است، اگر فرض کنیم که محصول مورد نظر ما با وعده های کمپانی هماهنگ باشد، بدون شک Windows 10 Mobile می تواند خلا وجود سیستم عامل موبایل را برای مایکروسافت در کنار عناوین پرطرفدار Android و iOS پر کند. طبق گفته مایکروسافت هر شماره از سیستم عامل مورد نظر دارای نسخه ارتقاء یافته و جدید Microsoft Office خواهد بود که ویژگی های مشابه و هم ترازی را که در نسخه های PC یافت می شوند ارائه خواهد کرد، از این به بعد ابزار های نام آشنایی نظیر پاور پوینت، ورد، اکسل و …. همراه با توانایی دسترسی به سرویس های ذخیره ابری اطلاعات مانند OneDrive در اختیار کاربران اسمارت فون های مجهز به Windows 10 Mobile قرار خواهد گرفت. در پایان می توان گفت که Windows 10 Mobile در بهترین سناریو توانایی این را خواهد داشت تا تجربه ای که کاربران در PC از سیستم عامل ویندوز دارند را بر روی تلفن های همراه هوشمند نیز دوباره تجربه کنند.

 Windows 10 Mobile Enterprise

همانند Windows 10 Enterprise در سیستم های رومیزی (PC)، نسخه Windows 10 Mobile Enterprise برای آن دسته از کاربرانی طراحی شده است که جهت انجام اهداف کاری و پروژه های تجاری خود از اسمارت فون ها استفاده می کنند، مطابق با آن اکثر ویژگی های سیستم عامل مورد نظر شباهت کاملی با نسخه اولیه Windows 10 Mobile خواهد داشت، برای دسترسی به Windows 10 Mobile Enterprise بار دیگر باید از برنامه مجوز دوره ای استفاده شود، در حقیقت نسخه Enterprise رونوشتی از Windows 10 Mobile می باشد که از سلسله مراتب کاری و مقررات شرکت های بزرگ تجاری پیروی می کند و همراه آن نیز به جدیدترین بسته های آپدیت و بروز رسانی امنیتی جهت اطمینان خاطر کاربران دسترسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *