گوناگون

معرفی ویندوز سرور 2019

windows server 2019 1 معرفی ویندوز سرور 2019

c1f065c7ee معرفی ویندوز سرور 2019

معرفی ویندوز سرور 2019 :

Windows Server 2019 جدیدترین نسل سیستم عامل ویندوز برای سرورها بوده که به تازگی منتشر و عرضه شده است.
Windows Server 2019 به جز چند ویژگی جدید، سایر تغییرات صورت گرفته بیشتر شامل رفع خطاها و تغییرات ظاهری می‌شود.

سازگاری برنامه‌های کاربردی FOD در ویندوز سرور 2019( Feature on Demand ) :
سازگاری برنامه‌های کاربردی، یک ویژگی مبتنی بر تقاضا یا به عبارتی FoD می‌باشد که به‌روزرسانی شده است.

در واقع FoDها پکیج هایی هستند که در هر زمانی می توان آنها را به ویندوز اضافه نمود ، مانند dot Net Framework و پک های زبان ویندوزی و …

 

قابلیت‌های کلیدی Windows Server 2019:
– راه اندازی و مدیریت حرفه‌ای سرورهای میزبانی و مجازی
– بازگشت Desktop Experience و رابط کاربری گرافیکی به Windows Server
– قابلیت جدید System Insights و مرور مداوم گزارشات سیستم
– ارائه جعبه ابزار مدیریتی یکپارچه Windows Admin Center
– مدیریت سیستم بدون نیاز به اینترنت یا Microsoft Azure
– معرفی Role جدید Storage Migration Service
– فهرست‌نویسی و انتقال داده‌ها و تنظیمات سرور
– اضافه شدن ATP در سطح Kernel و Memory
– بهبود ابزار امنیتی ASR و Controlled folder access
– ابزار امنیتی جدید SDN و مجاز نمودن فعالیت‌های خاص
– امکان شبیه‌سازی Linux در محیط Windows به طور همزمان
– بهینه‌سازی کامل HTTP/2 برای وب سریع‌تر و امن‌تر
– پشتیبانی کامل از حافظه‌های پیوسته یا NVDIMM-N
– مقیاس‌پذیری تا 4 پتابایت به ازای هر خوشه یا Cluster

نسخه جدید Windows Server 2019 بر پایه Windows Server 2016 و با هدف بهینه‌سازی و تسریع فرآیندهای مدیریتی ارائه شده و در چهار قسمت Hybrid ،Security ،Application Platform و Hyper-Converged Infrastructure شامل تغییرات گسترده‌ای هستیم.

در ادامه نیز سعی داریم تا برخی از مهم‌ترین تغییرات انجام گرفته در این نسخه جدید ویندوز سرور را مرور کنیم

بازگشت Desktop Experience به Windows Server 2019 :
همانطور که می‌دانیم تمامی نسخه‌های Windows Server بعد از نسخه Windows Server 2016 فاقد رابط کاربری Desktop بوده و فقط از طریق خط فرمان قابل مدیریت هستند. این در حالی است که Windows Server 2019 شامل رابط کاربری گرافیکی یا GUI کامل بوده و همانند Windows Server 2016 نصب می‌شود.

Windows Server 2019 قابلیت جدیدی تحت عنوان System Insights معرفی نموده است که وظیفه اصلی آن مرور و پیش‌بینی مداوم گزارشات محلی است.

این قابلیت به همراه مدل یادگیری ماشین (Machine-learning model) قادر است تا با تحلیل داده‌های سیستمی، Event ها و Performance counter ها مشکلات احتمالی را زودتر از موعد به مدیر سیستم اطلاع و هزینه‌های مدیریتی را کاهش دهد.

Windows Server 2019 تمامی ابزارهای مدیریت سیستم در Windows Admin Center حضور داشته که تحولی عظیم در جعبه ابزار مدیریتی Windows Server به شمار می‌رود. مهم‌ترین ویژگی آن این است که نیازی به اتصال اینترنتی و Microsoft Azure نداشته و کاملاً محلی (Local) است.

0026f97a76 معرفی ویندوز سرور 2019

همچنین Role جدید با نام Storage Migration Service یا به اختصار SMS معرفی شده که کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌ها و تنظیمات شبکه را فهرست‌نویسی کنند، توسط پروتکل SMB فهرست‌ها را انتقال دهند و سرورهای قدیمی را بدون از دست رفتن تنظیمات و برنامه‌ها به روز کنند.

از تغییرات در حوزه امنیتی می‌توان به Windows Defender Advanced Threat Projection یا به اختصار ATP اشاره نمود که قادر است تا هرگونه فعالیت مخرب را در سطح Memory و Kernel متوقف کرده و فرآیندهای آلوده را ببندد. این ماژول همچنین دارای یک Exploit Guard قدرتمند بوده که اجازه‌ی اجرای اسکریپت‌های مشکوک را نمی‌دهد.

c5955c946e معرفی ویندوز سرور 2019

اما یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های امنیتی Windows Server 2019 قابلیت Security with Software Defined Networking یا به اختصار SDN است.

این ویژگی، امنیت سیستم را بر اساس شبکه نرم افزاری تعریف شده حفظ می‌کند به گونه‌ای که فقط نرم افزارهای خاصی اجازه‌ی فعالیت مشخصی را دارا می‌باشند و لذا امکان فعالیت غیر تعریف شده توسط نرم افزارهای مجاز وجود نداشته و این بدان معنی است که دیگر Hijack کردن نرم افزارهای در حال اجرا، راهی برای نفوذ به سرور شناخته نمی‌شود.

در حوزه Application Platform نیز می‌توان به امکان اجرای Container های Windows و Linux به صورت همزمان و پشتیبانی از Kubernetes اشاره نمود و بهبود یکپارچگی هویت حامل (Container) و کاهش حجم حامل و افزایش کارایی آن‌ها از دیگر قابلیت‌های این حوزه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *