نرم افزار و سیستم عامل

Firmware یا فریمور چیست؟

firmware

Firmware یا فریمور چیست؟

فریمور یا Firmware یک برنامه نرم افزاری یا مجموعه دستورالعمل هایی است که در یک دستگاه سخت افزاری برنامه ریزی شده است. فریمور دستورالعمل های لازم را برای برقراری ارتباط دستگاه با سخت افزار رایانه دیگر را فراهم میکند. اما چگونه می توان نرم افزار را روی سخت افزار برنامه ریزی کرد؟ سؤال خوبی بود. فریمور بطور معمول در flash ROM یک دستگاه سخت افزاری ذخیره می شود. در حالی که ROM “حافظه فقط خواندنی” است ، flash ROM را می توان پاک و بازنویسی کرد زیرا در واقع نوعی حافظه فلش است.

می توان از این نرم افزار به عنوان “نیمه دائمی” استفاده کرد ، زیرا همانطور باقی می ماند مگر اینکه توسط یک به روز رسان Firmware ، به روز گردد. برای اینکه بتوانند با یک سیستم عامل جدید کار کنند ، ممکن است نیاز به بروزرسانی فریمور دستگاه های خاص مانند هارد دیسک ها و کارت های گرافیکی داشته باشید. تولید کنندگان درایو سی دی و دی وی دی اغلب به روزرسانی های سیستم عامل را در دسترس قرار می دهند که به درایورها امکان خواندن رسانه سریعتر را می دهد. گاهی اوقات تولید کنندگان به روزرسانی های فریمور را منتشر می کنند که به سادگی باعث می شود دستگاه هایشان کارآمدتر عمل کنند.

firmware

firmware

معمولاً می توانید با رفتن به قسمت “پشتیبانی” یا “بارگیری” وب سایت سازنده ، بروزرسانی Firmware را پیدا کنید.اغلب بروزرسانی Firmware لازم نیست ، اما هنوز هم ایده خوبی به نظر می رسد. در هنگام بروزرسانی Firmware ، مطمئن شوید این فرایند را به انتها می رسانید در غیر اینصورت اکثر دستگاه ها ، قادر به کار مجدد نیستند.

حافظه های فریمور به چه صورت است؟

اکثر فریمور ها از حافظه هایی فقط خواندنی (ROM) استفاده می کنند. اما ممکن است برخی از آن ها مانند دوربین های دیجیتال نیازمند حافظه های اضافی برای ذخیره سازی باشد.