معرفی و بررسی قابلیت های VCenter Operations Manager

مدیریت ظرفیت و توان مورد نیاز ماشین‌های مجازی را می‌توان با استفاده از نرم افزار Vmware vCenter CapacityIQ تسهیل نمود. این نرم افزار که از اواسط سال 2012 در بسته vCenter Operations Manager عرضه می‌شود این امکان را فراهم می‌سازد تا منابع مورد نیاز و قابل دسترس در زمان مناسب به ماشین‌های مجازی، resource pool ها و دیتاسنترها اختصاص یابد. شما می‌توانید مشکلات احتمالی در آینده را پیش بینی کنید، نیاز به تغییر در منابع و همچنین استفاده از منابع آزاد را به طور پویا مدل سازی و در کنترل بگیرید.

این امکان نیز فراهم شده است تا با ایجاد سناریوهای مختلف (what-if) تاثیر تغییرات ایجاد شده را در یک محیط واقعی شبیه سازی کنید و افزودن بارهای کاری جدید و یا ماشین‌های مجازی جدید که به خاطر رشد سازمان و یا توسعه آن ایجاد شده است را بررسی کنید. CapacityIQ به طور مداوم تغییرات و مشخصات ظرفیت مورد نیاز سیستم را در سطوح گوناگون – ماشین‌های مجازی، میزبان‌ها، کلاس‌ترها، دیتاسنترها – مورد بررسی قرار می‌دهد و بدین ترتیب شما می‌توانید از وضعیت فعلی و آتی ظرفیت‌ها مطلع شوید و در صورت مواجه با کمبودها و یا گلوگاه های محتمل در زمان مناسب به رفع آن‌ها اقدام کنید.

.

.

همچنین قابلیت مدیریت ظرفیت در vCenter Operations Manager به شما کمک می‌کند تا با شناخت ظرفیت‌های آزاد، اشغال شده و بدون استفاده منابع را در زمان مناسب به سرویس‌هایی انتقال دهید که واقعا به آن‌ها نیاز دارند. به این گونه نه تنها از اتلاف منابع توسط ماشین‌های مجازی جلوگیری کرده‌اید بلکه در سایر هزینه های اجرایی نیز صرفه جویی خواهید نمود.

مانیتورینگ

راهکار مانیتورینگ ارائه شده در ابزار مجازی Operation Manager با نظارت بر هایپروایزر، کلاستر، ماشین مجازی و منابع آن تمامی مسائل را تحت کنترل خود می گیرد و با ایجاد یک Profile پس از مدت کوتاهی می تواند شرایط عادی و شرایط غیرعادی را به صورت خودکار تشخیص دهد. نحوه انجام کار به این گونه است که پس از نصب و اتصال Operation Manager یا vCOPS به vCenter Server و تعریف موارد مورد نیاز جهت مانیتورینگ vCOPS شروع به دریافت داده و گزارش عملکرد می کند و پس از مدت کوتاهی (در مواردی پس از 24 ساعت) این گزارشات قابل دسترس است. همچنین این امکان فراهم شده است تا به مرور زمان vCOPS با دریافت داده های تکمیلی از وضعیت شی مانیتور شده بیشتر آگاه شود و بر پایه این اطلاعات میان شرایط عادی و غیرعادی آن شی تمایز قائل شود.

.

.

در vCOPS سه پارامتر شاخص کنترلی وجود دارد:

.

Health
Risk
Efficiency
پس از نصب vCOPS شما می توانید وضعیت و میزان نمایش داده شده این پارامترها را در کنسول وب vCOPS مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر مورد به اطلاعات جزئی آن دستیابید. از آنجا که فرآیند یادگیری vCOPS و فهم شرایط موارد مانیتور شده حداقل به دو یا سه هفته زمان نیاز دارد توصیه می شود پس از راه اندازی این ابزار مجازی برای مدتی به آن اجازه دهید تا وضعیت را مرور کرده و پس از دریافت داده های مختلف به بررسی میزان پارامترها اقدام کنید. در صورتی که وضعیت یک میزبان یا Host را انتخاب کنید درصد نمایشگر Health وضعیت میزبان از نظر میزان منابع و بارکاری آزاد را نمایش می دهد، نمایشگر Risk نشانگر میران شرایط غیرعادی یا خاص ایجاد شده است و نمایشگر Efficiency می تواند بر حسب فعال یا غیرفعال بودن ماشین های مجازی، یا در نظر گرفتن ماشین های بلا استفاده و یا میزان منابع تخصیص یافته بلا استفاده نشانگر درستی از خرج منابع به صورت مفید باشد.

با استفاده از این آمار و ارقام شما می توانید به صورت کارآ منابع خود را خرج کنید. برای مثال ماشین مجازی که به آن 4 گیگابایت حافظه اختصاص داده اید و در اغلب اوقات حداکثر 2 گیگابایت حافظه اشغال می کند بایستی به گونه ای تنظیم شود تا این فضای بلا استفاده در اختیار دیگر ماشین های مورد نیاز قرار گیرد.

.

.

مدیریت ظرفیت:
رابط کاربری این ابزار مجازی بسیار حرفه ای طراحی شده است و به راحتی می توانید اطلاعات دریافتی از ماشین ها، میزبان ها، کلاسترها و دیتاسنترها را در کمترین زمان مشاهده و به طور دلخواه فهرست کنید. یافتن ماشین هایی که بیشتر میزبان مصرف RAM، CPU، Storage I/O و Network I/O را دارند با یک کلیک مشخص می شود و نیازی به کنترل پارامتر ماشین های مجازی به صورت انفرادی وجود ندارد.

درمجموع ویژگی اصلی این ابزار “هوشمندی” و “طراحی حرفه ای” آن است که توسط تیم مهندسین وی ام ور صورت گرفته است. توصیه می شود در محیط هایی که بیش از دو کلاستر دارند و یا بایستی بیش از 40 ماشین مجازی را کنترل کنند پیاده سازی شود.

منبع: centralvps

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]