پردازنده

دو ویژگی برتر پردازنده‌های AMD Ryzen Threadripper

امروز AMD در نمایشگاه کامپیوتکس 2017 اطلاعات بیشتری از پردازنده های رده بالا Ryzen Threadripper ارائه کرد

که برای رقابت با پردازنده های اخیراً معرفی شده Core i7 و Core i9 X رقیب طراحی شده اند. متاسفانه این پردازنده ها تابستان پیش رو عرضه می شوند اما می دانیم حداقل دو ویژگی دارند که می تواند اینتل را به دردسر بیاندازند و این کارایی هسته های پردازشی نیست.

اولین قابلیت متمایز کننده پردازنده های Threadripper که می تواند به فروش پردازنده های رقیب لطمه بزند برخورداری تمامی مدل های 12 و 16 هسته ای از 64 خط ارتباطی PCI-Express gen 3.0 است. این کاملاً در تضاد با پردازنده های رقیب است که تنها 44 خط ارتباطی پرسرعت PCI-Express gen 3.0 از مدل 10 هسته ای Core i9-7900X  آن هم با قیمت 999 دلار قابل دست یابی خواهند بود و مدل های ارزان تر تنها دارای 28 خط ارتباطی هستند. در حقیقت اینتل با محدود کردن تعداد خطوطی ارتباطی بالا به مدل های بسیار گران قیمت، مزیت اصلی پلتفرم HEDT  را حذف کرده که همان امکان استفاده از بیش از یک کارت گرافیک با دسترسی به پهنای باند x16 PCIe است.

دومین مزیت بزرگ پردازنده های Threadripper کنترلر حافظه آنها است. AMD تاکید کرده تمامی این پردازنده ها دارای کنترلر حافظه چهارکاناله هستند، این در حالی است که دست کم دو پردازنده Core i5-7640X و Core i7-7740X رقیب تنها دارای کنترلر دو کاناله هستند. همچنین تمامی پردازنده های Threadripper به 16 مگابایت حافظه کش سطح سوم مشترک میان تمامی هسته ها مجهز هستند.

با اینکه پردازنده های Threadripper در نمایشگاه کامپیوتکس امسال معرفی نمی شوند و باید تا تابستان پیش رو منتظر ماند، اما سازندگان مادربرد محصولات جدید مبتنی بر چیپ ست X399 را به نمایش گذاشته اند که برای پردازنده های Threadripper ساخته شده اند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *