مرکز داده

هزینه راز مراکز داده گوگل: میلیارد ها گالن آب

هزینه راز مراکز داده گوگل

هزینه راز مراکز داده گوگل

برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای اطلاعات آنلاین ، غول اینترنت از منابع آبی عمومی که در حال حاضر از مصرف بیش از حد خودداری می کنند ، استفاده می کند.

در آگوست سال 2019 ، انجمن مصرف کنندگان آب شهری آریزونا ، در ورودی اصلی خود در Phoenix ، یک هرم 16 فوتی از شیشه ها را ساخت. هدف این بود که به ساکنان این منطقه بیابانی نشان داده شود که هر کدام در روز چه مقدار آب (یعنی 120 گالن) استفاده می کنند و تشویق به حفاظت کردند.

وارن تنی ، مدیر اجرایی گفت: “ما باید هر روز وظیفه خود را انجام دهیم.” “برخی از ما هنوز هم مصرف کنندگان آب بالا هستند که می توانند به طرز عاقلانه ای به دنبال راه های بیشتری برای استفاده از آب باشند.”

چند هفته قبل در نزدیکی مسا ، گوگل طرحی را برای یک مرکز داده غول پیکر در میان کاکتوس ها پیشنهاد داد. این شهر یکی از بنیانگذاران انجمن مصرف کنندگان آب شهری آریزونا است ، اما حفاظت از آب در معامله ای که با بزرگترین شرکت اینترنتی آمریکایی انجام داد ، جایگاه کمی گرفت. گوگل بیان کرد که در روز به یک میلیون گالون آب برای خنک سازی مرکز داده خود نیاز دارد و این نیاز می تواند تا 4 میلیون گالون در روز افزایش پیدا کند.اگر این میزان آب را می خواستیم با هرمی از شیشه ها استوار کنیم ارتفاع آن به هزاران فوت در آسمان بی ابر آریزونا می رسید.

گوگل در حال ایجاد مراکز داده بیشتر در سراسر ایالات متحده است تا بتواند جستجوهای آنلاین ، تبلیغات وب و سرویس های ابری را تأمین کند. این شرکت سالهاست افتخار می کند که این انبارهای پر از رایانه ، از نظر انرژی کارآمد و سازگار با محیط زیست هستند. اما هزینه ای وجود دارد که شرکت سعی در مخفی نگه داشتن آن دارد.در این تاسیسات از میلیاردها گالن آب استفاده می شود ، گاهی اوقات در مناطق خشک که برای حفظ این منبع عمومی محدود تلاش می شود.

گری کوک می گوید “مراکز داده در حال گسترش هستند و در همه جا هستند. آنها باید به شکلی ساخته شوند تا اطمینان حاصل کنیم که آنها منابع حیاتی را از جوامعی که دچار کمبود آب هستند دور نمی کنند.”

گوگل استفاده از آب خود را یک راز تجارت اختصاصی می داند و حتی مقامات رسمی را نیز از افشای مصرف این شرکت باز می دارد. اما اطلاعات ، گاهاً از طریق نبردهای قانونی با گروه های محلی و گروه های حفاظت ، درز پیدا می کند. تنها در سال 2019 ، براساس سوابق عمومی ارسال شده به صورت آنلاین و قانونی ، گوگل بیش از 2.3 میلیارد گالن آب برای مراکز داده در سه ایالت مختلف درخواست کرده یا به آنها اعطا شده است.

برخوردها در مورد استفاده از آب این شرکت ممکن است افزایش یابد زیرا Google در حال حاضر 21 مکان مرکز داده دارد. پس از تزریق کردن 13 میلیارد دلار در دفاتر و مراکز داده در سال 2019 ، قصد دارد امسال 10 میلیارد دلار دیگر را در ایالات متحده خرج کند.
کوین کنت ، مدیر اجرایی مشاوره در مورد راه حل های کارآمد تأسیسات بحرانی گفت: “مسابقه مراکز داده برای کنار آمدن با این مسائل بسیار ناامیدکننده است.” آنها همیشه نمی توانند بهترین انتخاب را از نظر زیست محیطی انجام دهند. “

گوگل غالباً مراکز داده را نزدیک به مراکز بزرگ قرار می دهد تا به سرویس های وب خود سریعا پاسخ دهد. بعضی اوقات به معنای ساختمان در مناطق گرم و خشک است. واحدهای پردازشی داخل به راحتی گرم می شوند و آب برای خنک شدن آنها لازم است.

گری دماسی ، مدیر ارشد عملیات انرژی و مکان در Google گفت: “ما تلاش می کنیم  در هر کاری که انجام می دهیم به پایداری برسیم.” “ما افتخار می کنیم که مراکز داده ما برخی از کارآمدترین ها در جهان هستند ، و ما تلاش کرده ایم تا حتی در شرایطی که تقاضا برای محصولات ما به طرز چشمگیری بالا رفته است ، تأثیرات زیست محیطی آنها را کاهش دهیم.”

هزینه راز مراکز داده گوگل

هزینه راز مراکز داده گوگل

بخار از بالای برج های خنک کننده در مرکز داده  گوگل واقع در دالاس ،  بالا می رود.

 

براساس یک پرونده قانونی ، گوگل درشهر Red Oak  در حدود 20 مایلی جنوب دالاس ، سالانه 1.46 میلیارد گالن آب در سال برای یک مرکز داده جدید تا سال 2021 می خواهد. داده های هیئت توسعه آب تگزاس نشان می دهد ، شهرستان الیس که شامل Red Oak و تقریبا 20 شهر دیگر است ، تقریباً به 15 میلیارد گالن در سال برای هر کاری نیاز دارد.

به گفته ونکی اودامری ، مدیر مرکز منابع آبی دانشگاه  فناوری تگزاس ، بسیاری از بخش های تگزاس در حال حاضر شاهد تقاضای زیاد آب هستند. وی گفت: “با تغییر اوضاع ، پیش بینی می شود خشکسالی های طولانی تری داشته باشیم.” “این نوع از عملیات پر آب به استرس محلی می افزاید.”

شهرهای کمبود آب باید بین حفاظت و توسعه اقتصادی معامله برقرار کنند و گوگل غنی از ثروت است. اودامری گفت: “این یک نبرد مداوم در تگزاس به دلیل خواستن هر دو است.”

مرکز داده برنامه ریزی شده در Red Oak ، دومین مرکز داده عظیم در تگزاس خواهد بود. این شرکت در ژوئیه سال 2019 با این شهر به توافق رسید. طبق گفته تاد فولر ، مقامات Red Oak در مورد برنامه های گوگل پیش از موعد به ساکنان اطلاع دادند . به گفته فولر ، نگرانی زیادی درباره تأثیر مرکز داده بر منابع محلی از جمله آب وجود ندارد. وی گفت: “سیستم آب ما بسیار مقاوم است ،” وی افزود: این شهر از ظرفیت آب کامل خود استفاده نمی کند.

Red Oak چندان در مورد استفاده از آب در وب سایت خود قرار نداد. در صفحه اختصاص داده شده به حفاظت از آب ، این شهر می گوید که نیمی از آب خود را از دالاس دریافت می کند و ساکنان را ترغیب می کند تا مصرف آب را کاهش دهند زیرا شش مخزن دالاس 18٪ تخلیه شده است. در صورت از بین رفتن 35٪ منابع ، محدودیت های اجباری آب آغاز می شود. فولر به درخواست هایی برای اظهار نظر در مورد موضوع پاسخ نداد.

گوگل اعلام کرد که از تمام آب درخواستی استفاده نمی کند ، اما این شرکت باید اطمینان حاصل کند که آب برای دوره های با تقاضای زیاد یا زمانی که هوا به خصوص گرم است ، به اندازه کافی در دسترس است. به گفته این شرکت خدمات اینترنتی باید قابل اعتماد باشد.

استفاده از آب مرکز داده گوگل سال گذشته در کارولینای جنوبی مورد جنجال قرار گرفت. یک گروه محیط زیست با درخواست این شرکت مبنی بر 1.5 میلیون گالن آب زیرزمینی روزانه از آنچه گفته شد منبع “تهدید تاریخی” بود مخالفت کردند.

این شرکت همچنین برای دریافت 5 میلیون گالن در روز از سیستم Charleston Water با شرکت آب و فاضلاب شهرستان برکلی همکاری کرده است. گوگل گفت سهم خود از این عرضه به مراتب کمتر از 5 میلیون گالن در روز است .

هزینه راز مراکز داده گوگل

هزینه راز مراکز داده گوگل

مخزن ذخیره با ظرفیت  240000گالن در مرکز داده گوگل در شهر برکلی ، کارولینای جنوبی.

 

گوگل از سال 2016 سعی در تأمین 1.5 میلیون گالن یعنی سه برابر مقدار مجاز روزانه در حال حاضر در شهرستان برکلی داشته است. لیگ حفاظت از ساحل با امتناع Google از به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد چگونگی استفاده از آب اضافی، بررسی این مسئله را خواستار شد. علیرغم مخالفت ، وزارت بهداشت ، درمان و کنترل محیط زیست کارولینای جنوبی درخواست Google را اعطا کرد و باعث شد عده ای از ساکنان واکنش جدی نشان دهند.

دافی گفت: “این ناعادلانه است كه DHEC از ما می خواهد كه میزان برداشت آب خود را كاهش دهیم در حالی كه شرکتی مانند گوگل می تواند وارد شود و سه برابر بیشتر از مجوز اصلی خود درخواست كند و آن را دریافت كند.”

سرانجام Google درخواست آب زیرزمینی خود را پس گرفت و به توافق با لیگ رسید تا تنها از آن به عنوان آخرین چاره استفاده کند. این معامله همچنان به شرکت اجازه می دهد در صورت بروز نقص ، هنگام انجام تعمیر و نگهداری آب های زیرزمینی را پس بگیرد.

شهر آریزونا در مسا ، که گوگل در نظر دارد یک مرکز داده 750000 فوت مربعی در آن احداث کند ، نیمی از آب خود را از رودخانه کلرادو مستعد به خشکسالی دریافت می کند. سال گذشته یک برنامه احتمالی به تصویب قانون رسید که ملل متحد وابسته به رودخانه را ملزم به انجام اقدامات حفاظت داوطلبانه می كنند. با این حال ، مقامات مسا می گویند که همچنان در مورد عرضه آتی اطمینان دارند و در عین حال به یادآوری ساکنین برای محدود کردن مصرف آب خود می پردازند. کتی مک دونالد ، مشاور برنامه ریزی منابع آب به شهر گفت: “ما هیچ نگرانی فوری نداریم.” طبق گفته مک دونالد ، در سال 2019 ، مسا 28 میلیارد گالن آب استفاده کرد. وی گفت كه مقامات شهری انتظار دارند كه تا سال 2040 این نیاز به 60 میلیارد گالن در سال برسد ، انتظاری كه Mesa قادر به برآورده کردن آن باشد.

مک دونالد گفت كه شركت هاي بزرگي مانند گوگل اگر نتوانند نيازهاي آبي خود را برآورده كنند ، در آن شهر مستقر نمي شوند. این شرکت در گزارش زیست محیطی سال 2019 خود اظهار داشت که با کاهش مصرف انرژی خود باعث می شود که مصرف آب کمتری داشته باشد. وی گفت: “تولید برق نیاز به آب دارد ، بنابراین هرچه انرژی کمتری برای استفاده از مراکز داده خود مصرف کنیم ، از آب کمتری نیز استفاده می کنیم.”

با این حال ، کارشناسان مرکز داده می گویند که معمولاً بین مصرف آب و انرژی تبادل وجود دارد. Otto Van Geet ، مهندس اصلی آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر گفت: “اگر میزان مصرف آب کاهش یابد ، مصرف انرژی بالا می رود و برعکس”.

براساس گزارش زیست محیطی ، گوگل به “خنک کننده تبخیری” تکیه می کند که آب را برای خنک کردن هوا در اطراف واحدهای پردازشی که در مراکز داده قرار دارند ، تبخیر می کند.خنک کننده تبخیری از انرژی کمتری استفاده می کند ، اما این فرایند به آب بیشتری نیاز دارد. کوک از Stand.earth گفت ، اپراتورها اغلب رویکرد تشنه تری را در آغوش می گیرند زیرا صرفه اقتصادی بیشتری دارد. او همچنین گفت “آب ارزان است. در بسیاری از مناطق ، هزینه انرژی بسیار بیشتر است. “

در یک برنامه مرکز داده که این شرکت در سال 2018 در هندرسون در نوادا ثبت کرده است ، ملاحظات گوگل شامل هزینه های خدمات و املاک و مستغلات ، مشوق های مالیاتی و در دسترس بودن کارگران واجد شرایط است.

google در سالهای اخیر بیشتر به استفاده از آب توجه کرده است. گوگل همچنین می گوید که با چرخش چندین بار در سیستم های خنک کننده ، آب را ذخیره می کند. در مسا ، این شرکت با مسئولان در مورد برنامه اعتبارات آب همکاری می کند ، اما گفت که برای به اشتراک گذاشتن جزئیات بیشتر هنوز زود است.

از سال 2007 تا 2012 ، گوگل از آب آشامیدنی معمولی برای خنک کردن مرکز داده خود در داگلاس کانتی ، واقع در خارج از آتلانتا استفاده کرد. این شرکت پس از فهمیدن آب “لازم نیست به اندازه کافی برای آب آشامیدنی باشد” ، برای کمک به حفظ رودخانه Chattahoochee شروع به بازیافت کردن آب کرد. استفاده از رویکردهای مشابه برای سایر مکانهای مرکز داده کار دشوار است زیرا طبق گفته این شرکت ، فناوری مورد نیاز همیشه در دسترس نیست.

این شرکت در یک ارسال وبلاگ در آن زمان گفت: “رودخانه Chattahoochee ، آب آشامیدنی ، فضای سبز عمومی و فعالیتهای تفریحی را برای میلیون ها نفر فراهم می کند.” “ما خوشحالیم که نقش خود را در ایجاد اقتصادی با محیط زیست پایدار در سواحل Hooch انجام داده ایم.”

منبع : www.bloomberg.com