علوم داده, مجازی سازی

مفهوم HPE Agentless Management Service در سرورهای اچ پی چیست ؟

HPE Agentless Management Service

مفهوم HPE Agentless Management Service در سرورهای اچ پی چیست ؟

بینش مداوم در مورد سلامتی و عملکرد سرورهای خود را تصور کنید. HPE iLO شما را با ابزارهایی برای مدیریت کارآمد سرورهای شما ، حل سریع مسائل و نگه داشتن مشاغلتان از هرجای دنیا ، مسلح می سازد.

HPE iLO با داشتن جدیدترین نوآوری ها در عملیات ساده ، عملکرد و امنیت ، به شما امکان می دهد کل محیط سرور خود را با سهولت مدیریت کنید.شما می توانید مجوز iLO خود را برای عملکردهای اضافی مانند کنسول از راه دور گرافیکی ، همکاری چند کاربره ، ضبط و پخش ویدئو ، مدیریت از راه دور و موارد دیگر ارتقا دهید.

امنیت و عملکرد iLO 5  با گردآوری جدیدترین نوآوری های امنیتی و عملکرد ، نسل بعدی قابلیت های مدیریت سرور HPE از جمله Silicon Root of Trust ، قفل پیکربندی سرور ، پاک کردن امن با یک دکمه و موارد دیگر را ارائه می دهد.

HPE Agentless Management Service بر روی پردازنده مدیریت HPE iLO ، مستقل از سیستم عامل و CPU اصلی کار می کند. شما می توانید از AMS برای اطلاعات بیشتر درباره سرور و سیستم عامل استفاده کنید. AMS به شما امکان می دهد تا فقط از یک عامل مبتنی بر سیستم عامل مورد نیاز خود در یک سرویس سبک استفاده کنید. این به معنی گزارش سریعتر با سربار کمتر است.

HPE Agentless Management Service

Businessman using tablet analyzing sales data and economic growth graph chart. Business strategy. Abstract icon. Digital marketing.

HPE Agentless Management Service در سرورهای پرولیانت

مدل Agentless Management اولین بار در سرورهای HPE ProLiant Generation 8 (Gen8) با پردازنده مدیریت iLO 4 معرفی شد. HPE Agentless Management دارای قابلیت کنترل از راه دوری است که با پردازنده های iLO4 ارائه شد.

سالیان متمادی برای مدیریت، از عوامل مبنی بر OS استفاده می‌شد تا اینکه در سرورهای نسل 8 و نسل 9، مدیریت مستقل یا Agentless فراهم شد یعنی از نرم‌افزارِ سیستم‌عاملی برای مدیریت سیستم استفاده شد. راهکاری که اچ پی در غالب HPE Agentless Management Service برای مدیریت و مانیتورینگ سرور به شما پیشنهاد می‌دهد، سبب می‌شود تا دیگر نیازی به نصب Agent بر روی سرور نداشته باشید.

خصوصا اینکه اگر از کلود و فضای ابری استفاده می‌کنید و عملا امکان چنین کاری بر روی هر Stack وجود ندارد. عدم وجود Agent به این معنی است که هیچ پورت شبکه‌ای باز نیست در نتیجه دیگر تهدید امنیتی وجود نخواهد داشت خصوصا برای آن دسته از پلت‌فرم‌هایی که مستقیما با اینترنت سر و کار دارند.

امروزه این مدیریت در iLO Firmware تعبیه شده که مانیتور کردن سنسورهای دما، فن‌ها، منبع تغدیه، پردازنده، رم، استوریج و شبکه سرور را انجام می‌دهد. iLO می‌تواند SNMP Alerts، RESTful Alerts، Remote Syslog Events و Email Alerts را انجام دهدکه این قابلیت‌ها در داخل فریمور قرار گرفته است.

البته این قابلیت نیاز به لایسنس Advanced دارد. iLO Firmwar می‌تواند مستقیما با Smart Array Firmware صحبت کند و اطلاعاتی را به دست می‌آورد مثلا پیکربندی لاجیکال درایوها، سلامت فیزیکی درایوها و مانیتورینگ SNMP، انجام و ارسال می‌شود. پس امکان صحبت فریمورها با هم وجود دارد و در این پروسه، مهم نیست که اصلا سیستم‌عاملی نصب باشد یا نه.

نرم افزار مدیریتی (SNMP و Redfish) در قالب فریمور HPE iLO عمل می‌کند و نیازی به سیستم‌عامل میزبان (Host OS)  نیست. پس با مدیریت Agentless یا مستقل، نرم افزار مدیریتی به جای اینکه در سیستم‌عامل میزبان اجرا شود، در iLO Firmware اجرا می‌شود.

این پیکربندی، منابع پردازنده و حافظه را از سیستم‌عامل میزبان آزاد می‌کند تا اپلیکیشن‌های سروری بتوانند از آنها استفاده کنند. iLO و HPE Agentless Management تمامی زیرسیستم‌‌های کلیدی داخلی (مانند دما، برق و حافظه) را مانیتور می‌کند و می‌تواند مستقیما هشدارهای SNMP را به مدیریت مرکزی سرور یعنی Datacenter Information Management system مانند HPE OneView و HPE System Insight Manager (SIM) ارسال کند حتی اگر هیچ سیستم‌عامل میزبانی نصب نباشد یا اجرا نشود.

AMS به صورت اختیاری می باشد و به فرم یک agent نیست. در واقع AMS یک برنامه کوچک کاربردی است که بر روی سیستم عامل بارگذاری می شود و اطلاعات مدیریتی سیستم عامل را به پردازنده iLO می فرستد تا پردازش شده و در سرتاسر شبکه مدیریتی مسیریابی شود. AMS جزئیات مربوط به سیستم عامل را ارائه می دهد که شامل موارد زیر است:

  • نام میزبان سیستم عامل
  • سیستم عامل و نسخه
  • اطلاعات در مورد تیم های NIC و پل های NIC در سیستم های ویندوز و لینوکس
  • اطلاعات مربوط به برنامه های نصب شده
  • اجرای فرایندها و آدرسهای IP شبکه. از آنجا که سیستم عامل دارای کلاینت DHCP است ، فقط سیستم عامل آدرس IP را می شناسد.
  • درایورها و نسخه های سیستم عامل دستگاه های نصب شده NIC ، (FCoE) و دستگاه های SAS / SATA HBA
  • اطلاعات مربوط به درایوهای DAS