مقایسه کارت های RTX VS GTX

معرفی کارتهای سری RTX کمپانی NVIDIA هیاهوی فراوانی را در میان کاربران رایانه ای و بویژه علاقمندان بازیهای رایانه ای ایجاد نمود و بسیاری از کارشناسان بخش PC منتظر ورود و نظاره یک انقلاب عظیم در صنعت کارتهای گرافیکی بودند

اما پس از ورود رسمی و آغاز تست و بررسی عملی این محصولات، عناوینی همچون “GTX 1080Ti در برابر RTX 2080” و “چه کارتی را بخریم؟” بر روی صفحات اصلی سایتهای معتبر قطعات سخت افزاری نقش بست و بسیاری در میان دو راهی بزرگ خرید کارتهای GTX و RTX ماندند.

 

اما در داخل کشور ما، وضعیت مقداری پیچیده تر است زیرا در کنار کارآیی قطعات، فاکتور قیمت نیز تاثیر بسزایی در انتخاب و خرید قطعات مختلف دارد و در بسیاری از موارد، قیمت تعیین کننده انتخاب کاربران می باشد.

حال بیایید با نگاهی منطقی به نقد و بررسی محصولات شاخص سری RTX و GTX بپردازیم و به نتیجه ای معقول برای خرید یک کارت گرافیکی قدرتمند برسیم.

بر طبق اطلاعات منتشر شده در بهترین حالت، شاهد برتری ۵ درصدی کارت RTX 2080 در برابر GTX 1080Ti هستیم که در برخی از موارد تفاوت کارآیی میان این دو کارت یکسان بوده و گاها عملکرد بهتری را از کارت GTX 1080Ti کسب می‌نمائیم.

اما نکته اصلی اینجاست که اخیرا با ورود نمونه ای از کارتهای RTX 2080 یکی از برندهای مطرح در بازار داخلی کشور، شاهد ارائه قیمتهای بسیار بحث برانگیز از سوی شرکت واردکننده هستیم که بدون در نظر گرفتن مصالح و توان خرید متقاضیان، اقدام به عرضه محصولی از رده متوسط RTX 2080 در سطح بازار کشور نموده است.

با یک مقایسه اجمالی در میان نمونه تازه وارد و نمونه های موجود از سری GTX 1080Ti به راحتی می‌توان دریافت که کارتهای سری GTX در بالاترین سطح قیمتی خود به میزان تقریبی ۳۰درصد از کارت گرافیکی RTX 2080 موردنظر ارزانتر می باشند، مضاف بر اینکه به هیچ عنوان نمی‌توان کیفیت ساخت و قابلیتهای سخت افزاری و فنی کارت RTX 2080 را با نمونه های موجود از سری GTX مقایسه نمود و از این حیث نیز اغلب کارتهای گرافیکی GTX 1080Ti نسبت به نمونه RTX 2080 در سطوح بالاتری قرار میگیرند

حال با در نظر گرفتن تمامی جوانب میتوان به این نتیجه رسید که در شرایط فعلی، خرید کارتهای گرافیکی GTX 1080Ti به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر، خرید نمونه فعلی از کارت RTX 2080 را غیرمعقول کرده و نکته حائز اهمیت دیگر اینکه با ورود کارتهای گرافیکی RTX توسط سایر برندهای فعال در بازار داخلی کشور و در صورت ثبات قیمت در بازار ارز، به زودی شاهد آغاز رقابت در میان برندهای مختلف و ایجاد تعادل محسوس در قیمت های نهایی محصولات مختلف سری RTX خواهیم بود. پس با اندکی تامل، منتظر خبرهای خوب باشید

 

نوشته های مرتبط

تانوما

۲۸

بهمن
گوناگون

همه چیز درباره تانوما: قیمت و آموزش ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری مخابرات با سرعت ۱۰۰Mbps

تانوما

شبکه فیبر نوری منازل، به‌تازگی با حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان یعنی آقای اسحاق جهانگیری معرفی شده است. مخابرات، این سرویس را در حال‌حاضر به صورت محدود در برخی از مناطق کشورمان ارائه می‌دهد و آن‌را “تانوما” – تار نوری مخابرات ایران- نامیده است. اما تانوما چیست و چه جزئیاتی را پیرامون این طرح باید بدانید؟

[…]

۲۷

بهمن
سرور و Mainframe

چرا سرورهای HP پیشنهاد مناسبی هستند؟

چرا سرور های Hp ؟

سرورهای HP پرفروش‌ترین سرورهای جهان هستند. در داخل هر کدام از این سرورها، قطعات اصلی مثل رم DDR4، حافظه و منابع تغذیه وجود دارد. این قطعات برای بهترین کارایی در واحدهای کاری مختلف و با قابلیت اطمینان بالا طراحی شده‌اند.

[…]