تجربه مصرف انرژی تا 10 هزار بار کمتر از Wi-Fi با تکنولوژی بی نظیر Passive Wi-Fi

با تکنولوژی بی نظیر Passive Wi-Fi ، مصرف انرژی تا 10 هزار بار کمتر از Wi-Fi معمولی خواهد بود. محققان دانشگاه واشنگتن ایالات متحده موفق به طراحی فناوری ارتباطی جدیدی تحت عنوان Passive Wi-Fi شده اند که می‌تواند تا 10000 بار کمتر از فناوری مرسوم Wi-Fi ، انرژی مصرف کند. این کاهش مصرف باورنکردنی در حالتی اتفاق افتاده که سرعت ارائه شده توسط این تکنولوژی هم در حد ارتباط LTE است.

چالش استفاده Wi-Fi در دستگاه هایی که توانایی پایینی در تأمین انرژی مورد نیازشان دارند یکی از مواردی است که طراحان ابزارهای پوشیدنی و بسیاری ابزارهای دیگر را با مشکل روبرو می‌کند. اما محققین دانشگاه واشنگتن راهکاری بسیار عالی برای آن اندیشیده اند و طی یک پروژه تحقیقاتی توانسته اند میزان توان مصرفی این ارتباط را تا 10 هزار برابر کاهش دهند. همین مصرف انرژی بسیار کمتر باعث شده که برای این تکنولوژی ارتباطی نام Passive Wi-Fi انتخاب شود. در واقع با فناوری روبرو هستیم که توان بسیار بسیار پایینی دارد که اگر آن را پسیو فرض کنیم چندان ادعای گزافی نداشته ایم.

در حالیکه که مشخصه اصلی تکنولوژی مورد بحث ما کاهش توان مصرفی این فناوری است، میزان سرعت آن می‌تواند در نسخه های اولیه کار محققین به 11 مگا بیت بر ثانیه برسد که با استاندارد های روز وای فای فاصله زیادی دارد ولی در مقام مقایسه می‌توانیم بگوییم که سرعت آن 11 برابر سریعترین ارتباط بلوتوث و تقریباً معادل ارتباط LTE است. پس با همین اوصاف هم می‌توانیم Passive Wi-Fi را به کار گیریم.

البته دکتر شیام گالوکتوا از تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن در این مورد اینگونه نظر داده اند:

هدف ما این است که سیستم ارتباط وای فای طراحی کنیم که تقریباً هیچ توان الکتریکی را برای ارسال و دریافت اطلاعات مصرف نکند. این به صورت پایه ایده ای بود که منجر به تولد طرح پسیو Wi-Fi شد. ما توانسته ایم به توان هایی تا 10 هزار برابر کمتر Wi-Fi برسیم.
این تکنولوژی می‌تواند به صورت پایه بیشتر در ابزارهای پوشیدنی و یا ابزارهایی که محدودیت تأمین انرژی دارند مورد استفاده قرار بگیرد ولی در حال حاضر هیچ زمانی برای عرضه آن به صورت عمومی و یا الحاق به لیست استانداردهای سازمان های مختلف ارتباطی در مورد آن منتشر نشده است ولی با توجه به ویژگی های آن باید بگوییم، در صورتی افزایش سرعت تا مقادیر نزدیک به سرعت های Wi-Fi امروزی با فناوری انقلابی روبرو خواهیم بود که می‌تواند بسیاری از نیازهای طراحان سخت افزار در ساخت دستگاه ها و ملزومات را برطرف سازد.
به هر حال باید ما هم مثل شما منتظر بمانیم و ببینیم که روند صعودی این پروژه تا چه حد و به چه صورت پیش می‌رود و آنگاه در مورد حالت تجاری شده آن نظر بدهیم.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]