چگونه NFS را در ویندوز سرور راه اندازی کنیم ؟

راه اندازی NFS در ویندوز سرور

کاربرانی که با ماشین های مبتنی بر Unix سر و کار داشته باشند می دانند که در سیستم عامل های Unix-based معمولا امکان استفاده از Share Folder های معمولی که در ویندوز ساخته می شود وجود ندارد. به همین دلیل به سرویس خاصی برای استفاده از فضای Storage و فایل ها و دایرکتوری های ویندوز سرور وجود دارد. یکی از سرویس های اشتراک فایل سازگار با یونیکس ، سرویس NFS File Sharing است. در این آموزش خواهیم دید که چگونه می توان NFS را بر روی Windows Server فعال نمود.

ایجاد NFS در ویندوز سرور

ابتدا Server Manager را در ویندوز سرور باز نمایید.

.

بر روی Add roles and features کلیک کنید.

.

.

در مرحله Before you begin دکمه Next را انتخاب نمایید. Installation Type را Role-based or feature-based installation تعیین کنید و دوباره Next را کلیک کنید.

.

.

در قسمت Server Selection نام سروری را که می خواهید NFS بر روی آن فعال شود انتخاب و Next را کلیک کنید.

.

.

از بین Role های موجود File and Storage Services و سپس File and iSCSI Services را بسط دهید. اگر پیش از این Role مربوط به File Server را نصب نکرده اید آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت کافی است که Role مربوط به Server for NFS را فعال نمایید.
پیغامی نمایش داده خواهد شد که در آن از شما سوال می پرسد آیا مایل به نصب Features های مرتبط با این Role هم هستید یا خیر؟ بر روی دکمه Add Features کلیک کنید.

.

.

سپس بر روی Next کلیک نمایید.

.

.

در پنجره Features دوباره Next را کلیک نمایید. اکنون Install را انتخاب کنید. فرآیند نصب سرویس های NFS Server آغاز خواهد شد.

.

.

پس از اتمام مراحل نصب بر روی Folder ای که می خواهید آن را با NFS به اشتراک بگذارید کلیک راست و Properties را انتخاب نمایید. همان طور که مشاهده می کنید زبانه ای با نام NFS Sharing اضافه شده است.

.

.

در زبانه NFS Sharing بر روی Manage NFS Sharing کلیک کنید. گزینه Share this folder را فعال نمایید.
در فیلد Share name می توانید یک نام دلخواه برگزینید.

.

.

دکمه Permission را کلیک نمایید. به صورت پیش فرض زمانی که NFS Sharing را بر روی یک فولدر فعال کنید دسترسی همه ماشین های دیگر به صورت Read-Only وجود دارد. در این قسمت می توانید این دسترسی را ویرایش نمایید یا اینکه با کلیک بر روی گزینه Add آدرس آی پی یا نام کامل یک ماشین خاص را جهت دسترسی سفارشی اضافه نمایید. برای مثال همان طور که در تصویر مشاهده می شود ، من دسترسی ماشینی با آدرس آی پیِ ۱۰.۱۰.۱۰.۱ را به صورت Read-Write اضافه نموده ام. همچنین Root Access از طریق این ماشین برای دسترسی به NFS Share پذیرفته می شود.

.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]