امنیت و نفوذ, گوناگون

آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

Widget banner 1 آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

به تازگی دانشمندان دانشگاه های میشیگان و نیویورک طرحی به نام  masterprint را رقم زده اند 

که می تواند حسگرهای اثر انگشت را تا 65 درصد مواقع فریب دهد. نصیر ممون، دانشمند علوم کامیپوتر در دانشکده School of Engineering که مقاله مربوط به این دستاورد را نوشته، در این ارتباط گفته است: «پژوهشی که انجام دادیم نشان داد که ابزارهایی شبیه به masterprints ممکن است از سوی مجرمان سایبری مورد استفاده قرار گیرند. اگر یک هکر چیزی شبیه به اثرانگشت اصلی را در اختیار داشته باشد با ضریب موفقیت بسیار بالایی قادر خواهد بود به هر سامانه مبتنی بر اثرانگشت نفوذ کرده و سامانه‌های تشخیصی را فریب دهد.»

.

13 39 آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

.

این دانشمند توضیح می‌دهد مشکلی که امروزه حس‌گرهای اثرانگشت دارند این است که آن‌ها کوچک هستند. در نتیجه فرآیند ارزیابی و تطابق اثرانگشت با نمونه واقعی بر مبنای فاکتورهای محدودی انجام می‌شود. زمانی که اثرانگشت خود را روی دستگاه جدیدی ثبت می‌کنید، اثرانگشت شما به مربع‌های کوچکی شکسته می‌شود. این به معنای آن است که برای سامانه تشخیصی مهم نیست انگشت خود را به چه شکلی در مقابل حس‌گر قرار می‌دهید. دستگاه همراه شما بر مبنای یکسری ورودی‌های محدود فرآیند شناسایی را انجام می‌دهد.

.

14 32 آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

.

اما زمانی که اثرانگشت کاملی از شما گرفته شود، یکسری ویژگی‌های منحصر به فرد وجود خواهد داشت. مشکل کار این است که سامانه‌های امروزی، اثرانگشت را به یکسری اجزا کوچک تقسیم می‌کنند که همین موضوع باعث می‌شود سطح ایمنی به شدت کاهش پیدا کند. به طور مثال، به چهره افراد توجه کنید. زمانی که دو چهره را مورد مقایسه قرار می‌دهید، مشاهده می‌کنید که وجه تمایز بسیاری میان دو چهره وجود دارد. اما اگر فقط به بخشی از صورت یک فرد نگاه کنید، شانس این‌که نقاط مشترکی را در دو چهره مشاهده کنید زیاد خواهد بود و شناسایی به سختی امکان‌پذیر خواهد بود.

.

15 28 آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

.

ممون و تیم تحت سرپرستی او بیش از 800 اثرانگشت را از بانک‌های اطلاعاتی در دسترس استخراج کردند تا نمونه‌های ناقص را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه اثرانگشت masterptint را به منظور شبیه‌سازی اثرانگشت‌های ناقص مورد استفاده قرار دادند و مشاهده کردند در 26 تا 65 درصد موارد ابزار طراحی شده از سوی این کارشناسان موفق شد سامانه‌های تشخیص اثرانگشت را فریب دهد.

.

16 25 آیا می توان هر قفلی را با یک اثر انگشت واحد باز کرد ؟

.

ممون گفته است که این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و تنها با سامانه‌های شبیه‌سازی کامپیوتری آزمایش شده است. اما گزارش منتشر شده از سوی این گروه نشان می‌دهد که هکرها قادر هستند از طریق راهکارهای مشابهی همچون تکنیک‌های چاپ اثرانگشت اقدام به شبیه‌سازی اثرانگشت کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.