چرا Internet Security بهتر از Antivirus نیست؟!

امروزه اغلب برندهای مطرح دنیای امنیت دست کم دو محصول آنتی ویروس (Antivirus یا Anti Malware) و بسته امنیتی (Internet Security یا Security Suite) دارند که همیشه بسته امنیتی نسبت به آنتی ویروس غنی تر و البته گران تر است. اما واقعیت این است که دیگر به بسته های امنیتی نیاز نیست و همان آنتی ویروس حفاظت کامل را به شما ارائه می کند.

.

.

از نظر فنی هر دو Antivirus و بسته های امنیتی یک برند مبتنی بر موتور ضد بدافزار مشترک هستند و حتی فایل های بروزرسانی (آپدیت) آنها مشترک است اما از نظر برندسازی، همواره بسته های امنیتی به عنوان یک نسخه کامل تر از آنتی ویروس معرفی می شوند. تفاوت اصلی Antivirus و بسته امنیتی یک برند صرفاً به قابلیت های اضافی موجود در بسته امنیتی محدود می شود که خوشبختانه یا متاسفانه این روزها کاملاً رنگ باخته اند و دیگر بسته امنیتی لزوماً به معنی امنیت بیشتر نیست.
اولین و مهم ترین وجه تمایز بسته های امنیتی با آنتی ویروس ها، دیواره آتش یا Firewall است که ظرف سال های گذشته یک برتری بزرگ برای بسته های امنیتی محسوب می شد اما حالا دیگر چنین نیست و برتری دیواره های آتش ثالث نسبت به دیواره آتش خود ویندوز اگر قابل چشم پوشی نباشد، اندک است.

.

.

به وضوح وجود دیواره آتش ضروری است و نمی خواهیم بگوییم به آن نیاز ندارید اما حالا دیگر دیواره آتش خود ویندوز در نسخه های 7، 8.1 و 10 به همان اندازه دیواره آتش بسته های امنیتی پولی کارآمد است. مهم تر اینکه دیواره آتش پیش فرض خود ویندوز بسیار کم دردسرتر از دیواره های آتش ثالث است و شانس کمتری برای بروز مشکلات دارد. کارکرد اصلی دیواره آتش جلوگیری از برقراری ارتباط های ورودی و خروجی مخرب از طریق شنود آنها است که همین کار دیواره آتش خود ویندوز به نحو احسن انجام می دهد.

واقعیت این است که بدافزارهای امروزی چیزی نیستند که دیواره آتش از عهده آنها برآید و وظیفه اصلی حفاظت از کامپیوتر شما در برابر تهدیدها بر عهده آنتی ویروس است.

اما آنچه که باعث رنگ باختن دیواره آتش شده، تکامل آنتی ویروس ها است. تعریف ابتدایی Antivirus که امروز هنوز هم در ذهن اغلب ما نقش بسته بسیار متفاوت از نقش واقعی آنها است. احتمالاً شما هم به خوبی به یاد دارید که روزگاری کاربران چندین برنامه امنیتی مختلف شامل آنتی ویروس، ضد جاسوس افزار (Anti Spyware)، ضد نفوذ، دیواره آتش، ضد هرزنامه (Anti Spam)، ضد کی لاگر (Anti Keylogger)، ضد تروجان (Anti Trojan)، ضد تبلیغات افزارها (Anti Adware)، دیواره آتش و چندین برنامه دیگر را کنار یکدیگر نصب می کردند اما امروز آنچه که آنتی ویروس یا ضد بدافزار خوانده می شود، تمامی این ویژگی ها را دارد و عملاً دیگر بدافزار لزوماً به ویروس ها محدود نمی شود.

این روزها آنتی ویروس ها به شدت از لحاظ توانایی تشخیص بدافزار در حال رقابت با یکدیگر هستند و حتی ناتوانی در تشخیص تنها یک بدافزار، بسیار برای آنها گران تمام می شود. به همین دلیل سازندگان برنامه های آنتی ویروس در تشخیص و مسدود سازی انواع تهدیدها کم نمی گذارند و آنچه که آنتی ویروس خوانده می شود، قادر به مبارزه با انواع تهدیدها است. حتی آنتی ویروس های کامپیوتر قادر به تشخیص بدافزارهای ساخته شده برای پلتفرم های دیگر چون اندروید هستند.

هنگامی که از یک آنتی ویروس فاقد دیواره آتش استفاده می کنید، آنتی ویروس از دیواره آتش داخلی خود ویندوز برای امنیت بخشی به ارتباط شبکه بهره می گیرد.

علی رغم آنچه که گفته شد، هنوز هم بسته های امنیتی نسبت به آنتی ویروس ها قابلیت های اضافی چون رمزنگاری فایل ها، کنترل و نظارت بر کودکان، حفاظت از گذرواژه ها، دیواره آتش و ضد هرزنامه ارائه می کنند، با این حال اغلب کاربران از هیچ یک از این قابلیت های اضافی استفاده نمی کنند و واقعاً مفید و سودمند نیست. بسیاری از این قابلیت ها کارکرد دیگری جز افزایش قیمت و تاثیر بیشتر بر کارایی کامپیوتر شما ندارند.

پیشنهاد می شود پیش از ترجیح بسته امنیتی بر آنتی ویروس، آنها را مقایسه کنید و اگر قابلیت های اضافی کارکرد خاصی برای شما ندارند؛ همان آنتی ویروس را انتخاب کنید. این کار به کاهش هزینه تمام شده، هزینه تمدید مجدد و کاهش تاثیر بر کارایی کامپیوتر (افت سرعت) کمک می کند. همچنین بسته های امنیتی نسبت به آنتی ویروس ها پیغام های آزار دهنده بیشتری نمایش می دهند.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]