امنیت و نفوذ

واکنش اپل به مشکل Face ID در مراسم رونمایی از آیفون 10: ایرادی در کار نبود!

f73cc120fe9da1f371b6d4fa7e542cbc 1 scaled واکنش اپل به مشکل Face ID در مراسم رونمایی از آیفون 10: ایرادی در کار نبود!

اپل در پاسخ به انتقادهای گسترده و اظهارنظر اصحاب رسانه که مدعی شده بودند فیس آیدی در زمان برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۰ نتوانسته عملکرد مطلوبی را به نمایش بگذارد بیانیه رسمی را منتشر کرده است. اپل در این بیانه با ذکر دلایلی مدعی شده عملکرد این قابلیت بی‌عیب و نقص بوده است.

.

22811 28062 170914 iPhoneX l واکنش اپل به مشکل Face ID در مراسم رونمایی از آیفون 10: ایرادی در کار نبود!

.

در زمان برگزاری مراسم رونمایی از iPhone X هنگامی که مدیر اجرایی اپل قصد داشت به بیان قابلیت‌های آیفون جدید بپردازد، اینچنین به نظر رسید که فیس آیدی به عنوان یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین قابلیت‌های آیفون ۱۰ نتوانسته فرایند شناسایی چهره را به درستی انجام دهد. برخی هم مدعی شدند این امر باعث شده Craig Federighi به سراغ آیفون پشتیبانی برود که در این مراسم فراهم شده بود. در ادامه، موجی از انتقادات و نگرانی‌های منتقدان و کارشناسان را شاهد بودیم که مدعی بودند این قابلیت جدید احتمالاً از کارایی به مراتب در سطحی پایین‌تر از آنچه انتظار داریم بهره‌مند خواهد شد.

آنچه به‌ ظاهر از ویدئوهای منتشر شده از این مراسم مشخص است Federighi با در دست گرفتن آیفون ۱۰ سعی می کند قفل نرم‌افزاری گوشی را با استفاده از Face ID باز کند. فرایندی که نیازمند آن است تا کاربر به دوربین جلوی گوشی نگاه کرده و دست خود را از پایین به بالا روی صفحه‌نمایش بکشد. در ادامه به نظر می‌رسد در اولین تلاش، مدیر اجرایی اپل با ناکامی روبرو شده و مجبور می‌شود تا از آیفون پشتیبان استفاده کند. تلاش دوم نیز ناموفق به‌نظر می‌رسد تا پیغامYour passcode is required to enable Face ID روی صفحه ظاهر شود. همان‌طور که می‌دانید گزینه استفاده از کدعبور، جایگزینی برای استفاده ناموفق از فیس‌ آیدی خواهد بود.

در ادامه، David Pogue خبرنگار یاهو سعی کرده توضیحات بیشتری را در این خصوص از مسئولان اپل جویا شود. تلاشی که با پاسخ قاطع اپل مبنی بر عملکرد بی عیب و نقص فیس آیدی روی آیفون‌ جدید روبرو شده است. اپل اعلام کرده آیفونی که در دستان مدیر اجرایی اپل بوده پیش از این  و در راستای آماده‌سازی برای مراسم رونمایی، در دست افرادی به جز Federighi بوده و اقدام به تشخیص چهره یکی دو کارمند اپل کرده است. واضح است که چون چهره افراد یادشده با چهره Craig Federighi  متفاوت بوده، آیفون ۱۰ به طور خودکار وارد صفحه ویژه وارد کردن کد عبور شده است. در واقع اپل مدعی شده نمایش پیغام وارد کردن کد عبور، ربطی به بروز مشکل در عملکرد فیس آیدی نداشته و این پیغام به علت تلاش آیفون ۱۰ برای شناسایی چهره دیگر کارمندان اپل، روی صفحه نقش بسته است.

برای جلوگیری از تلاش چندین و چندباره به منظور نفوذ به آیفون، اپل سازوکاری را طراحی کرده است که سیستم بیومتریک با چند تلاش ناموفق، به‌طور خودکار غیرفعال می‌شود. به عنوان مثال، تاچ آیدی این امکان را فراهم می‌کند تا شخص پنج بار برای تشخیص اثرانگشت خود تلاش کند. مستندات منتشر شده توسط اپل نشان می‌دهد این تکرار برای فیس آیدی، دو بار است.

البته هنوز مشخص نیست که چرا آیفون پشتیبان، با مشکلی مشابه روبرو نشده و تلاش نکرده چهره کارمندان اپل را شناسایی کند؟!

تا پیش از این، اپل در زمینه رعایت استانداردهای سطح بالا در رونمایی از محصولات جدید، زبان‌زد خاص و عام بوده است. حتی رونمایی‌های انجام شده توسط استیوجابز به Jobsnotes مشهور شده بودند اما به نظر می‌رسد این استانداردها هم با حضور تیم کوک دستخوش تغییراتی شده‌اند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *