DHCP Options چیست و چه کاربردی دارد؟

در آموزش قبل نحوه ایجاد Scope در Windows Server 2016 آموزش داده شد. همچنین در گذشته گفته بودیم که یکی از مزایای استفاده از DHCP برای آدرس دهی این است که در زمان هایی که آدرس یکی از سرورهای اصلی شبکه مانند DNS تغییر می کند ، نیازی به تغییر این آدرس به صورت تک تک بر روی تمام سیستم ها وجود ندارد و تنها با یک بار تغییر آن در DHCP می توان آن را برای تمام سیستم ها مشخص نمود. اما این Options یا ویژگی ها از کجا قابل تعریف هستند؟

.

تغییر DHCP Options
دو راه برای تعیین DHCP Options وجود دارد. راه اول Scope Options و راه دوم Server Options می باشد. هر دو این گزینه ها از داشبورد Server Managers و از منوی Tools گزینه DHCP قابل دسترسی هستند و در تصویر زیر مشخص شده اند :

.

.

اما تفاوت این دو گزینه در چیست؟ همان طور که احتمالا حدس زده اید Scope Options در زمانی که چندین Scope در DHCP وجود دارد ، تنها بر روی کلاینت هایی که از Scope مرتبط آدرس آی پی دریافت کرده اند اعمال می شود. اما Server Options بر روی تمامی کلاینت هایی که در شبکه قرار دارند و از DHCP آی پی دریافت می کنند اعمال می گردد. یعنی برای همه Scope ها قابل استفاده خواهد بود.

اما سوالی که پیش می آید این است که اگر در یک DHCP Server هر دو این گزینه ها فعال شده باشند و در ضمن با هم تفاوت داشته باشند کدام یک اعمال می شود و ارجحیت دارد؟ باید بدانید که در این صورت DHCP Options مربوط به Scope ها ارجحیت بیشتری دارد. این بدان معنی است که Server Options تنها زمانی اعمال می شود که Scope Options تنظیم نشده باشد.

برای پیکربندی DHCP Options بر روی Scope Options یا Server Options راست کلیک نمایید و گزینه Configure Options را برگزینید.

.

.

تنظیمات سفارشی بسیار زیادی در این پنجره وجود دارد. ما در اینجا به اختصار چند مدل از پر کاربردترین آن ها را توضیح خواهیم داد. اولین گزینه بسیار مهم Router است. در واقع با تنظیم Router که آپشنِ ۰۰۳ نیز نامیده می شود ، Default Gateway کلاینت ها تعیین می گردد.

.

.

برای تعیین Default Gateway تیک Option مربوط به Router را فعال نمایید. آدرس IP آن را در فیلد IP Address بنویسید و دکمه Add را کلیک کنید. در نهایت بر روی Apply کلیک نمایید.

.

.

همچنین از دیگر گزینه های مفید و کاربردی آپشن ۰۰۶ است که مربوط به DNS Server می باشد. این گزینه را نیز می توانید مانند Router از همان راه فعال و در نهایت بر روی OK کلیک نمایید.

شما می توانید لیست آپشن های فعال شده را از قسمت Option Name ملاحظه کنید.

.

.

در آموزش بعدی از سری آموزش های DHCP درباره DHCP Reservation در ویندوز سرور ۲۰۱۶ صحبت خواهیم کرد.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]