شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

DHCP Database Management در ویندوز سرور ۲۰۱۶

در آموزش های قبلی درباره راه اندازی DHCP و همچنین تنظیمات مختلف آن صحبت کردیم. 

در این مقاله درباره مدیریت Database سرویس DHCP نکات مفیدی را یادآوری خواهیم نمود. همان طور که می دانید، سرویس DHCP Server نه تنها در ویندوز بلکه در همه پلت فرم ها نیاز به پایگاه داده ای جهت ذخیره اطلاعات دارد. برای دست یابی به این پایگاه داده در ویندوز سرور ۲۰۱۶ وارد کنسول مدیریتی DHCP شوید. بر روی نام سرور راست کلیک و سپس Properties را کلیک نمایید.

.

Managing DHCP Database 1 1 1 DHCP Database Management در ویندوز سرور ۲۰۱۶

.

در این پنجره دو مسیر مشخص شده است. مسیر اول مربوط به محل ذخیره سازی Database جاری DHCP می باشد که به آن Database Path می گویند. همچنین Backup Path محلی است که سرویس DHCP به صورت خودکار در بازه های زمانی مختلف یک پشتیبان از پایگاه داده DHCP را در آن مکان نگه داری می کند.

.

Managing DHCP Database 2 DHCP Database Management در ویندوز سرور ۲۰۱۶

.

در همین پنجره این امکان وجود دارد که در صورت تمایل مسیر پیش فرض ذخیره پایگاه داده DHCP را تغییر دهید.
اگر وارد مسیر ذخیره فایل های مربوط به دی اچ سی پی شوید ، فایل های زیادی را مشاهده می نمایید.

.

Managing DHCP Database 3 DHCP Database Management در ویندوز سرور ۲۰۱۶

.

فایل اصلی مربوط به دیتابیس DHCP در واقع همان dhcp.mdb می باشد. همچنین در این دایرکتوری فایل دیگری با عنوان tmp.edb وجود دارد که به عنوان یک Swap File برای عملیات تعمیر و نگه داریِ Index دیتابیس استفاده می شود. بهتر است بدانیم که tmp.edb تنها فایل مرتبط با عملیات تعمیر و نگه داری در DHCP ویندوز سرور ۲۰۱۶۶ نیست. این سرویس از  فرآیندهای بسیاری برای تعمیر و نگه داری بهره می برد که از فایل های مختلفی استفاده می کنند.

در این دایرکتوری تعدادی فایل نیز با نام های j50 و یا j5000002 ، j5000003 و … مشاهده می گردد که فایل های رزروی هستند که برای بازیابی اطلاعات در زمان نیاز کاربرد دارند. ( علت اینکه تعداد زیادی از این فایل ها وجود دارد این است که حداکثر اندازه آن ها ۱۰۲۴ کیلوبایت است )

در واقع مسیر Backup سرویس دی اچ سی پی نیز به صورت پیش فرض در همین دایرکتوری و در فولدر Backup قرار دارد. پایگاه داده DHCP هر ۶۰ دقیقه یک بار به طور اتوماتیک در این مکان بکاپ گرفته می شود. اما ممکن است که مایل باشید در زمان خاصی ، شخصا نسبت به تهیه پشتیبان اقدام کنید. به این منظور به راحتی از کنسول مدیریتی DHCP بر روی نام سرور راست کلیک و گزینه Backup را برگزینید. مسیر دلخواه برای ذخیره آن را انتخاب و بر روی Ok کلیک کنید.

.

Managing DHCP Database 4 DHCP Database Management در ویندوز سرور ۲۰۱۶

.

بنابراین دانستیم که فایل های DHCP در چه مکانی ذخیره می شوند. همچنین نحوه تهیه پشتیبان از آن در زمان دلخواه را نیز فرا گرفتیم. بهتر است در نرم افزارهای پشتیبان گیری مسیر پیش فرض Backup سرویس DHCP را نیز قرار دهیم.

در قسمت آینده سری مقاله های آموزش DHCP مبحث DHCP Failover را آموزش خواهیم داد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *