ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند :

  1. ارتباطات شبکه های پخشی(Broadcast)
  2. ارتباطات همتا به همتا (peertopeer)

شبکه های پخشی (broadcast network)

این نوع شبکه ها دارای یک کانال مخابراتی هستند که بین همه کامپیوترهای شبکه به اشتراک گذاشته شده است.هر یک از کامپیوترها می توانند پیام های خود را در بسته (packet)  های کوچک مخابره کنندو تمام کامپوترهای دیگر این پیام ها را دریافت خواهند کرد.

آدرس کامپیوتری که این بسته در حقیقت برای وی ارسال شده ، در بخشی از پیام نوشته می شود.هر کامپیوتر به محض دریافت بسته ،آدرس گیرنده را چک می کند:اگر پیام برای او باشد، آنرا پردازش می کند ولی اگر پیام متعلق به دیگری باشد، به سادگی آنرا نادیده می گیرد.

به عنوان مقایسه، فرض کنید کسی در انتهای راهرویی که در دو طرف آن پر از اتاق های متعدد است فریاد بزند”آقای واتسون، بیایید.با شما کار دارم.”با اینکه این پیام به گوش همه افراد می رسد، فقط آقای واتسون به آن پاسخ می دهد و دیگران توجهی به آن نخواهند کرد.

یا وقتی در سالن انتظار فرودگاه اعلام می شود که “مسافران پرواز 644 به خروجی 12 مراجعه کنند”فقط آنهایی که بلیط این پرواز را دارند عکس العمل نشان می دهند.

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا
ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

در شبکه های پخشی با تعبیه کد خاص در فیلد آدرس (address field)  می توان یک پیام را به تمام کامپیوترها ارسال کرد.چنین پیامی را همه کامپیوترها متعلق به خود تلقی کرده و آنرا می خوانند.به این تکنیک پخش(broadcasting) گفته می شود.

در برخی از سیستم های پخشی امکان ارسال پیام به دسته ای از کامپیوترها نیز وجود دارد که به آن پخش گروهی (multicasting) می گویند.

بدین منظور،معمولا یک بیت خاص در فیلد آدرس ظاهر می شود و همه آنهایی که این بیت در آنها وجود داردعضو گروه محسوب شده و پیام را می گیرند.

در شبکه های همتا به همتا (peer-to-peer network)  بیت تک تک کامپیوترها مسیر ارتباطی مستقل وجود دارد.البته وقتی یک بسته بخواهداز کامپیوتری به کامپیوتر دیگر برود، احتمالا سر راه خود از چند ماشین بینابینی نیز عبور خواهد کرد.

معمولا در این قبیل شبکه ها مسیرهای متعددی بین دو کامپیوتر خاص می توان برقرار کردکه از نظر طول مسیر باهم تفاوت دارند، یافتن کوتاهترین مسیر یکی از مسایل مهم در این گونه شبکه هاست.

به عنوان یک قاعده کلی(البته با استثناهای متعدد)،شبکه های کوچک، متمرکز و محلی از نوع پخشی هستند و شبکه های بزرگ و گسترده از نوع همتا به همتا.ارتباط شبکه همتا به همتا گاهی پخش تکی (unicasting) نیز گفته می شود.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

HPE ProLiant DL560 Gen10

10

بهمن
سرور و Mainframe

آشنایی با سرور HP نسل جدید

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور HP بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. […]