بررسی اجمالی بر Blade Server ها

در این مقاله سعی داریم شما را با Blade Server ها بیشتر آشنا کنیم.

سرور های BLADE

این سیستم ها برای سرویس دهی در حجم و ظرفیت بالا طراحی شده است . در این سرویس دهنده ها، پردازش مرکزی بر روی برد اصلی انجام شده و قسمتهای دیگر سیستم به صورت مجزا از پردازش اصلی قرار دارند و Device های آن به صورت کارت های افزودنی به سیستم متصل میشوند . در این سرویس دهنده، Case اصلی دارای برد های مختلف بوده که اجزاء آن مانند کارت های شبکه ، سیستم خنک کننده،‌ کارت های SCSI و کابلهای برق به آن متصل میشود. به این سیستمها میتوان تا چندین برد پردازشی متصل نموده و همه آنها را از طریق یک مدار کنترل کننده،‌ کنترل نمود.
ولی نکته مهم برای حرکت و سوق سیستم خدمات IT سازمان به این نوع سیستم ها، پاسخ به این سئوالات است که:

آیا شرکت شما واقعا به این نوع سیستم نیاز دارد؟!

مزایا و برتری های سرویس دهنده های Blade نسبت به دیگر سرورها:

مصرف انرژی بهینه (در صورتکاربرد درست)
نیاز به اتصالات کمتر و فشردگی بیشتر
نیاز به فضای فیزیکی را کاهش می دهد به طوری که در یک رک ۴۲U میتوان تا ۱۰۰ عدد برد پردازشی را قرار داد.
پایداری بیشتر با توجه فشردگی بیشتر و اتصالات کمتر و قابل افزودن افزونگی های بیشتر
سرویس دهنده های Blade حتی برای فناوری های مجازی سازی و Cloud بهترین گزینه ها هستند.
هزینه کمتر و مقرون به صرفه تر در صورتیکه بطور کامل پر شوند.
توان پردازشی بالا
ضریب امنیت و پایداری بالا با داشتن قابلیت REDAUNDANCY (به دلیل ماژولار بودن، اگه قطعه ای خراب شود، بدون اینکه نیاز به اختلال در سیستم باشد، می توان قطعه را تعویض کرد.)

معایب:

حرارت بیشتر در واحد حجم به دلیل فشردگی که می تواند تا حدود ۲۰۰۰۰ BTU برساعت در هر متر مکعب برسد، لذا نیاز به روشهای نوین در خنک سازی مانند Cold Aisle Housing وجود دارد، ضمن اینکه محل قرار گرفتن خود Rack هم مهم است .
وزن بالا به دلیل فشردگی سرویس دهنده ها، لذا باید استقامت محل مورد نظر و مسائل پیرامون آن مورد توجه و دقت قرار بگیرد.
نیازمندیها برای راه اندازی
تامین انرژی الکتریکی کافی
سیستم تهویه مناسب
بهره برداری بیشتر و بهینه تر
برای بهره برداری ببیشتر از سیستم های Blade باید آنها را مجازی سازی کنیم. در ابن صورت ظرفیت های پردازنده، حافظه و شبکه به طور منعطف در اختیار کاربر قرار می گیرد.
بدنه Blade را باید برای مقرون به صرفه بودن، با سرویس دهنده های بیشتری پر کرد.
برای استفاده بهینه تر از سرویس دهنده های Blade و استفاده کامل از توان آن نباید از این سرویس تنها برای برنامه های کوچک استفاده کرد (هدر رفت هزینه) ،چرا که برتری سیستم های Blade در اجرای برنامه هایی است که به ظرفیت های زیاد نیاز دارند. در این مورد استفاده از فناوری مجازی سازی راه حل سودمندی است.
قبل ار هر چیز باید برای استفاده از سرویس دهنده های Blade ، بدنه اصلی مناسب تهیه گردد.
اگر در Rack سیستم های دیگری به جز کامپیوترهای Blade نصب شده باشد باید محل مناسبی را برای سیستم Blade انتخاب کرد، تا مانع خنک شدن سیستم های دیگر نشود.

کاربرد بیشتر:

کاربردهای نگهداری اطلاعات با توجه به افزایش روز افزون اطلاعات و رشد Datacenter ها که نیاز به پردازش بالای اطلاعات دارند، چرا که سرویس دهنده های Blade با توجه به معماری مجتمع و ماژولار بودنشان این امکان را فراهم مینمایند که حجم زیادی از اطلاعات را در فضای کم به صورت بهینه پردازش نمایند.

منبع: itpro.ir

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]