گوناگون

کدام ویندوز برای وبگردی سریعتر است؛ ویندوز 7 یا 10؟

vivaldi1 1 کدام ویندوز برای وبگردی سریعتر است؛ ویندوز 7 یا 10؟

abcfd123f7 کدام ویندوز برای وبگردی سریعتر است؛ ویندوز 7 یا 10؟

ویندوز 7 از آن نسخه‌هایی است که هنوز هم بسیاری از کاربران توان دل کندان از آن را ندارند. در این میان شاید برخی ویژگی‌ها در این نسخه وجود داشته باشد که آنها را بر تصمیم خود مصرتر کند؛ یکی از این ویژگی‌ها سرعت بسیار بالا در مرور اینترنت است که در کمال تعجب در شرایط یکسان، بالاتر از ویندوز 10 است. اما دلیل این اتفاق چیست؟

اینکه در هنگام کار با رایانه سرعت بالاتری داشته باشیم یک خواست عمومی است و همه کاربران طالب آن هستند. همواره تصور ما این است که با عرضه نسخه‌های جدید، سرعت کار با سیستم نیز افزایش خواهد یافت ولی ممکن است در برخی موارد با نسخه جدید یک پلتفرم، نرم‌افزار و یا حتی سیستم عامل، به دلیل تغییرات ایجاد شده، سرعت کار کمتر نیز بشود.

مرورگر Vivaldi از جمله آن مرورگرهایی است که با سرعت بسیار بالا و امنیت عالی خود کاربران خاصی و البته زیادی دارد. این مرورگر بر پایه پروژه کرومیوم گوگل ساخته شده و بسیاری از مدیران وب از آن برای امور خود استفاده می‌کنند.

به تازگی مهندسین تیم توسعه این مرورگر در طی تحقیقات خود به حقیقتی جالب دست یافته‌اند و آن این است که این مرورگر با سرعت بسیار بیشتری روی ویندوز 7 کار می‌کند تا ویندوز 10. آیا این اتفاق از ضعف کد نویسی و سازگاری با نسخه جدید است؟ تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که پاسخ در جای دیگری نهفته و مربوط به ساختار ویندوز 10 است و نه عملکرد ویوالدی!

بعد از دستیابی به نتایج این آزمایش، گروه توسعه دهنده ویوالدی طی تماسی که با تیم توسعه پروژه کرومیوم داشته از آنها درخواست کمک نموده تا علت این عملکرد عجیب مشخص شود. در نهایت دو گروه با همکاری هم به این نتیجه رسیدند که علت این اتفاق وجود قابلیتی به نام Control Flow Guard (CFG) در ویندوز 10 است.

برای آن دسته از دوستانی که در این مورد اطلاعات زیادی ندارند باید بگوییم CFG به صورت پایه یک قابلیت امنیتی است که از زمان ویندوز 8.1 به بعد وارد پلتفرم مایکروسافت شد و به صورت پیش‌فرض فعال است. این قابلیت به سیستم عامل کمک می‌کند که در بدو ورود اطلاعات به سیستم از اینترنت، برنامه‌ها، کدها و به صورت کلی، کدهایی که روی عملکرد PC تأثیر گذاشته شناسایی شده و از عملکرد مضر آنها جلوگیری شود.

vivaldi2.jpg

بعد از این نتیجه اولیه و برای اینکه داستان به طرز جامع‌تری مورد بررسی قرار گیرد گروه ویوالدی بعد از گروه توسعه دهنده پروژه کرومیوم، با تیم توسعه وبسایت گوگل نیز تماس گرفته است تا در سمت سرور نیز این موضوع بررسی شود.

نکته جالب توجه این بوده که گوگل نیز مانند کرومیوم اعلام کرده که موضوع CFG عامل اصلی است و به دلیل اینکه این قابلیت روی ویندوز 7 وجود ندارد، سرعت بارگذاری و مرور اینترنت روی این ویندوز می‌تواند بالاتر از نسخه 10 باشد.

بعد از انتشار این گزارش مایکروسافت با تیم توسعه دهنده ویوالدی تماس گرفته و به آنها اعلام کرده که بروزرسانی ارائه شده اخیر برای این سیستم عامل در این مورد بهبودهای بسیار زیادی ایجاد کرده تا بتواند مشکل را حل کند. مایکروسافت اعلام نموده این بروزرسانی طی هفته‌های آینده آماده شده و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *