گوناگون

گوگل پلاس برای همیشه تعطیل می‌شود

گوگل پلاس برای همیشه تعطیل می‌شود

آساپردازش: اگر به یاد داشته باشید، گوگل پلاس پاسخ شرکت بزرگ گوگل به فیسبوک بود. روز گذشته مشخص شد که این پروژه جاه طلبانه بعد از مدت‌ها درگیری و عدم عملکرد مناسب در مقابل شبکه اجتماعی مقبول فیسبوک به کار خود پایان خواهد داد. یکی از مشکلاتی که باعث شد میخ آخر به تابوت این شبکه اجتماعی کوبیده شود، مشکلات امنیتی بود که اطلاعات بیش از 500 هزار کاربر را فاش کرد.

به گزارش آساپردازش، گوگل در مورد مشکلات امنیتی که در ماه مارچ کشف شده بود به کاربران اطلاع رسانی نکرده بود چون آنها حس می‌کردند مشکلی برای اطلاعات کاربران به وجود نیامده است. قسمت امنیت و حفاظت از اطلاعات شرکت گوگل به این نتیجه رسیده بود که حمله مد نظر نیازی به اقدام قانونی ندارد. این تصمیم برای مدتی در پشت پرده نگه داری شد. این تصمیم متخصصان امنیتی را در سرتاسر جهان متعجب کرد چون قوانین مربوط به امنیت را در آمریکا و اروپا نقض می‌کرد. بیش از 438 برنامه مرتبط با گوگل پلاس بودند که امکان داشت از طریق کد نویسی و رابط کاربری اطلاعات کاربران را فاش کرده باشند. گوگل در این زمینه مدعی شده که تولید کنندگان خارج از تیم آنها بر اساس شواهد به اطلاعات کاربری دسترسی نداشتند و مشکلات در همان ماه مارچ با به‌روزرسانی حل و فصل شده بود. گوگل قصد نداشت که پایان کار گوگل پلاس را تا پایان هفته جاری اعلام کند اما آنها تصمیم گرفتند تا هر چه زودتر تصمیم خود را رسمی کنند. این مسئله می‌تواند مشکلات زیادی را برای گوگل در کنگره آمریکا به وجود آورد. همانطور که قبلا شاهد بود مارک زاکربرگ مالک و مدیر فیسبوک قبلا به خاطر دسترسی به اطلاعات 87 میلیون کاربر فیسبوک دو در کنگره مشغول شهادت دادن بود تا به مشکلات رسیدگی شود.

در ماه می گذشته نیز اتحادیه اروپا قوانین جدیدی را برای حفاظت از اطلاعات کاربران وضع کرد و بر اساس آن هر شرکتی فاش شدن اطلاعات کاربران را به هر دیلی باید حداکثر تا 72 ساعت به صورت رسمی اعلام کند. البته مشکلات گوگل در ماه مارچ، قبل از وضع این قوانین رخ داده است. در ایالت کالیفرنیا آمریکا نیز قانون مشابهی وضع شده که در سال 2020 اجرایی می‌شود. بر اساس قانون وضع شده به ازای هر کاربری که اطلاعاتش فاش شده، شکایتی با میزان غرامت حداکثر 750 دلاری در نظر گرفته شده است.

گوگل پلاس تقریبا هیچگاه در مقابل فیسبوک حرفی برای گفتن نداشت. به عنوان مثال کاربران این شبکه اجتماعی میزان درگیری بسیار پایینی دارند. 90 درصد کاربران گوگل پلاس بعد از اتصال به این شبکه صرفا 5 ثانیه در آن باقی می‌مانند! در کنار تعطیل شدن کامل پروژه گوگل پلاس، این شرکت تغییراتی را در زمینه سیاست‌های حفظ حریم خصوصی ایجاد خواهد کرد. اولین تغییر در این زمینه، محدود کردن تولید کنندگان در دسترسی به اطلاعات کاربر در جی‌میل و دستگاه‌های اندروید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *