پردازنده

کاهش قیمت محصولات AMD و پردازنده‌های سری Ryzen

کاهش قیمت محصولات AMD و پردازنده‌های سری Ryzen

آساپردازش: اینتل به تازگی به صورت رسمی نهمین نسل از پردازنده‌های خود از سری Coffee Lake Refresh را معرفی کرد و به نظر اولین واکنش رقیب سنتی آنها، کاهش قیمت محصولات AMD و به خصوص پردازنده‌های سری Ryzen خواهد بود.

به گزارش آساپردازش، به نظر کاهش قیمت محصولات AMD در پردازنده‌های Ryzen چیزی بین 5 تا 10 درصد خواهد بود. لیست جدیدی از قیمت‌های پردازنده‌ها توسط Techspot عرضه شده که کاهش قیمت را مورد تایید قرار داده است. این کاهش قیمت به عنوان مثال برای پردازنده Ryzen 7 2700X در حدی بوده که قیمت به زیر 300 دلار خواهد رسید که در نوع خود فوق العاده است. این کاهش قیمت صرفا توسط AMD نیست بلکه فروشگاه‌های خرده فروش نیز باید آنها را در قیمت‌های خود اعمال کنند.

fEle2qgoZkhPoWi2 کاهش قیمت محصولات AMD و پردازنده‌های سری Ryzen

در نتیجه کاهش قیمت، بازه قیمتی 200 تا 300 دلاری برای انتخاب پردازنده کمی شلوغ‌تر خواهد شد. 2700X با قیمت حدودی 295 دلار به فروش می‌رسد که شامل هشت هسته و شانزده رشته خواهد بود. مدل معمولی این پردازنده (مدل 2700 فاقد X) نیز با قیمت بسیار خوب 265 دلاری فروخته خواهد شد. در کنار آنها Ryzen 5 2600X که شامل شش هسته و دوازده رشته است با کاهش قیمت روبرو شده و حالا قیمتی معادل 210 دلار دارد. در سمت مقابل شرکت اینتل که در بخش تولید پردازنده‌های خانگی و سرور با مشکلات زیادی روبرو شده در بازار 200 الی 300 دلاری فقط یم پردازنده از نسل نهم که به زودی عرضه می‌شود خواهد داشت. این پردازنده Core i5-9600K است که شامل شش هسته و شش رشته خواهد بود.

در بازار پردازنده‌های زیر 200 دلار نیز AMD پردازنده‌ای مثل Ryzen 2600 را با قیمت 160 دلار به فروش می‌رساند که شامل شش هسته و دوازده رشته است. این در حالی است که ارزان‌‌ترین پردازنده جدید اینتل i5-8400 است که با اختلافی زیاد در حدود 220 دلار فروخته می‌شود. تنها پردازنده اینتل که با قیمت زیر 200 دلار به فروش می‌رسد i3-8350K است که این مدل نیز قیمتی بیشتر از Ryzen 2600 دارد و به ارزش 170 دلار عرضه می‌شود. گران بودن نسبی محصولات اینتل نسبت به AMD نکته‌ای جدید در بازار نیست اما اختلاف این دو شرکت در گذشته در قسمت عملکرد به شکلی بود که کاربران حتی با قیمت بیشتر خرید Intel را به صرفه‌تر می‌دانستند اما طی چند سال گذشته این اختلاف کمتر و کمتر شده. حالا نیز با افزایش شدید قیمت‌های نهایی شرکت اینتل به خاطر مشکلات به وجود آمده در خط تولید، AMD فرصت بسیار مناسبی دارد تا با ارائه محصولات با عملکرد مناسب و قیمت معقول، سهم بزرگی از بازار فروش پردازنده‌های خانگی، سرور و دیتاسنتر را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *