پشتیبانی VCenter از هایپروایزورهای جانبی با VCenter Host Gateway

از قابلیت های جالب در نسخه vSphere 6.0 می توان به vCenter host gateway اشاره کرد.

این یک قابلیت برای vCenter server ها به شمار می روند که به مدیران مجازی سازی این امکان را می دهد تا محیط های مجازی شامل انواع مختلفی از هایپروایزورها را مدیریت نمایند. برای درک بهتر به این نکته اشاره می کنم که تا امروز تمام کسانی که از vCenter server استفاده می کردند صرفا می توانستند هایپروایزورهای ESXi را در داخل دیتاسنترها و کلاسترهای خود اضافه کرده و آنها را مدیریت نمایند. اما با فعال سازی این قابلیت جدید می توانید میزبان مدیریت هایپروایزورهای دیگری همچون Hyper-v و KVM در داخل vCenter server باشید!

این قابلیت به عنوان یک ماشین appliance توزیع شده محسوب می شود که بعد از deploy کردن و پیکربندی آن براحتی می توانید از طریق کنسول vSphere web client به مدیریت انواع هایپروایزور microsoft و vmware بپردازید. شاید کمی عجیب باشد ولی دوستان مایکروسافتی می دانند که اتصال از راه دور به سرورهای هایپروی از طریق API و پروتکل های اتصال از راه دور ممکن است. ویندوز در این مسیر از پروتکلی بنام WinRM یا همان windows remote management استفاده می کند.

برای پیکربندی Winrm که مبتنی بر پروتکل http با پورت 5985 و https با پورت 5986 می باشد میتوانید به سرور هایپروی متصل شوید. البته در نسخه های جدیدتر جهت اتصال الزامی است که گواهینامه های SSL را نصب و پیکربندی کنید.

.

.

برای پیکربندی این پروتکل هم لازم است در سرور ویندوزی تان از دستور winrm quickconfig استفاده کنید. و سپس در ادامه listener را جهت دریافت اطلاعات با دستور winrm e winrm/config/listener فعال نمایید

حال وقت آن رسیده که از طریق vSphere web client به سرور vCenter لاگین نمایید. مشابه همیشه که سرورهای esxi به داخل دیتاسنترتان اضافه می کرده اید می توانید این بار سرورهای Hyper-v را اضافه کنید. با کلیک روی دکمه Add Host می توانید نوع هایپروایزور خود را نیز انتخاب کنید.

.

.

در این قسمت با وارد کردن نام یا IP سرور هایپروی و از طریق پروتکل Winrm و پورتهای مربوطه که در بالا اشاره کردم به سرور هایپروی متصل شده و آنرا به داخل دیتاسنترتان اضافه کنید و به راحتی آنرا مدیریت نمایید.

.

.

این درواقع یک پیشرفت بزرگ برای مشتریانی است که می خواستند هایپروایزورهای مایکروسافتی و vmware را بصورت ترکیبی اجرا کنند.

.

.

قابلیت vCenter host gateway از هایپروایزورهای متعددی پشتیبانی می کند که عبارتند از:

Microsoft Hyper-V Server 2012 R2
Microsoft Hyper-V Server 2012
Microsoft Hyper-V Server 2008 R2
Microsoft Hyper-V Server 2008

منبع: virtuallyghetto | koushki | vmware

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]