پردازنده

پشتیبانی از برخی مدل پردازنده‌های قدیمی AMD متوقف شد!

پشتیبانی از برخی مدل پردازنده‌های قدیمی AMD متوقف شد!

آساپردازش: یکی از وظایف اصلی بایوس (BIOS) روی مادربرد‌ها این است که قدرت تشخیص و پشتیبانی از پردازنده نصب شده را داشته باشد. معمولا بعد از عرضه هر نسل جدید از پردازنده‌ها یک نسخه جدید از بایوس برای هر مدل عرضه می‌شود. یکی از محدودیت‌های بزرگ بایوس حجم کم حافظه‌ آن است.

به گزارش آساپردازش، در حال حاضر تقریبا تمام مادربرد‌ها از یک تراشه با حجم حافظه 128 مگابیت (16 مگابایت) برای بایوس استفاده می‌کنند و حالا تعداد زیاد پردازنده در کنار رابط کاربری گرافیکی باعث شده است تا این مقدار فضا برای سازندگان مادربرد کافی نباشد. به دلیل این محدودیت برخی از سازندگان مادربرد مجبور شدند تا پشتیبانی از برخی پردازنده‌های قدیمی AMD را متوقف کنند. این پردازنده‌ها از خانواده Bristol Ridge هستند.

حذف این پردازنده‌ها از به‌روزرسانی جدید باعث شده تا بسیاری از کاربران که هنوز از این نسل استفاده می‌کنند دچار مشکل شوند. برخی از سازندگان راهکار حل این مشکل را استفاده از تراشه‌های 256 مگابیتی می‌دانند که باعث می‌شود قیمت تمام شده برای خریدار افزایش پیدا کند که در مدل‌های ارزان قیمت می‌تواند کاملا تاثیرگذار باشد. برخی دیگر نیز پیشنهاد استفاده از دو تراشه 128 مگابیتی را دادند که البته مشکلات خاص خود را دارد. با توجه به حجم معرفی و ارائه پردازنده‌های جدید و افزایش قیمت با استفاده از تراشه‌های 256 مگابیتی به نظر می‌رسد که بسیاری از سازندگان مجبور شوند تا مدل‌های قدیمی را از لیست پشتیبانی شده خود حذف کنند. البته امکام حذف ویژگی‌های رابط کاربری گرافیکی نیز وجود دارد که البته اصلا راهکار آسانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *