پردازنده

پردازنده جدید هشت هسته‌ای Xeon-E در حال ساخت است

پردازنده جدید هشت هسته‌ای Xeon-E در حال ساخت است

آساپردازش: یکی از نکات قابل توجه در عرضه دوباره پردازنده‌های سرور Xeon-Eعرضه پردازنده‌های هشت هسته‌ای بود. اینتل مدل‌های چهار و شش هسته‌ای را مانند همیشه تکرار کرد و به خاطر عرضه جدید پردازنده هشت هسته‌ای برای کاربران حالا همه انتظار دارند که این دست از پردازنده‌های سرور به بهترین حالت خود در بازار برسند.

به گزارش آساپردازش، اینتل تقریبا هیچگاه دقیق در مورد محصولات آینده خود تا معرفی رسمی که نزدیک به عرضه است، صحبت نمی‌کند. گرچه حالا به نظر می‌رسد که یکی از شرکای تجاری این شرکت مدلی از پردازنده هشت هسته‌ای Xeon-E را در لیست QVL مخصوص روی استفاده در مادربرد‌های C242/C246 معرفی کرده است. این پردازنده‌ها در لیست با نام ES یا همان “نمونه مهندسی” قرار گرفتند. باور بر این است که نمونه‌های مهندسی پایانی در کارخانه با نام ES1/ES2 شناخته می‌شوند. در واقع این مدل‌ها، آخرین مدل‌های تست قبل از عرضه تجاری محصولات هستند. لیست منتشر شده اطلاعات زیادی را در این مورد فاش کرده است که در قسمت زیر قابل مشاهده است:

XE پردازنده جدید هشت هسته‌ای Xeon-E در حال ساخت است

هیچکدام از محصولات در لیست QVL دارای نام نهایی نیستند و به نظر می‌رسد که هر دو محصول در نهایت از نام‌گذاری Xeon-E استفاده کنند. مدل اولیه که در واقع قدرت بیشتری دارد به نظر با نام E-2188 عرضه می شود که دارای کارت گرافیک داخلی نیست و دومین محصول نیز شاید با نام E-2138 عرضه شود. بدین ترتیب این محصول از خانواده E-21 خواهند بود که رقم سوم تعداد هسته‌های پردازنده را مشخص می‌کند.

XE پردازنده جدید هشت هسته‌ای Xeon-E در حال ساخت است

در لیست بالا نیز مدل بالاتر یعنی E-2188 شاهد فرکانس 3.1 گیگاهرتزی پردازنده هشت هسته‌ای هستیم که در حالت توربو به 4.5 گیگاهرتز می‌رسد. میزان مصرف انرژی بر حسب TDP در این مدل ها 95 وات خواهد بود. میزان حافظه کش L3 نیز 16 مگابایت است که در واقع 2 مگابایت به هر هسته خواهد رسید. حداکثر فرکانس پشتیبانی شده حافظه نیز هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که این مدل‌ها از DDR4-2666 به راحتی پشتیبانی کنند و قابلیت استفاده از ECC UDIMM را داشته باشند. قیمت این محصولات هنوز مشخص نشده است اما با مقایسه محصولات قبلی اینتل بسیاری از منابع حدس می‌زنند که این محصول مخصوص سرور‌های کوچک و متوسط دارای قیمتی 650 دلاری باشد.

مدل دوم یا E-2138 نیز دارای سرعت پایه فرکانس 2.6 گیگاهرتز خواهد بود که این مقدار در حالت توربو بوست به 4.4 گیگاهرتز می‌رسد. میزان مصرف انرژی این پردازنده نیز 80 وات است. فرکانس پایه کمتر دلیل اصلی مصرف انرژی کمتر است. میزان کش L3 نیز مانند مدل قبلی 16 مگابایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *