پردازنده

پردازنده‌های Cascade Lake اینتل از 3.84 ترابایت رم پشتیبانی می‌کند

پردازنده‌های Cascade Lake اینتل از 3.84 ترابایت رم پشتیبانی می‌کند

آساپردازش: در حالی که شرکت اینتل هنوز اطلاعات دقیقی از پردازنده‌‌های Cascade Lake که برای سرور‌ها ساخته می‌شوند را عرضه نکرده اما به نظر می‌رسد که جزئیات جدیدی در حال فاش شدن هستند.

به گزارش آساپردازش، بر اساس اطلاعاتی که توسط ServerTheHome منتشر شده به نظر می‌رسد که سری جدید Cascade Lake می‌تواند روی هر سوکت از 3.84 ترابایت حافظه رم پشتیبانی کند. این مقدار دو برابر چیزی است که قبلا در سری Xeon Platinum M-Series از خانواده Skylake شاهد آن بودیم. مدل‌های قبلی می‌توانستند حداکثر از 1.5 ترابایت حافظه رم DDR4 پشتیبانی کنند. بدین ترتیب به احتمال فراوان با استفاده از Cascade Lake می‌توان به حداکثر 7.68 ترابایت حافظه رم دسترسی پیدا کرد.

این پردازنده‌ها از قابلیت جدید Optane persistent Memory استفاده می‌کنند که از سرعت بیشتر و تاخیر کمتری برخوردارند. ویژگی که باعث می‌شود این نوع حافظه بسیار جالب باشد این است که با قطع جریان برق سرور اطلاعات درون آن از بین نمی‌رود. همچنین این حافظه‌ها محدودیت 128 گیگابایتی رم‌های DDR4 را از بین برده و تا حداکثر 512 گیگابایت را پشتیبانی می‌کنند. این حافظه همچنین قدرت کار در کنار حافظه DDR4 همراه با یک کنترلر را دارند. بدین ترتیب با استفاده از شش رم DDR 4 و شش رم Optane کاربر می تواند به راحتی به مقادیر بسیار بالاتری از حافظه دست پیدا کند که تا به امروز امکان آن وجود نداشت. اینتل به راحتی توانست تا مقادیر حافظه سرورها را تا دو برابر افزایش داده و در کنار آن سازگاری با حافظه‌های DDR4 نیز ویژگی بسیار کلیدی به شمار می‌روند.

در حال حاضر قیمت‌گذاری این پردازنده‌ها و البته حافظه‌های Optane و زمان عرضه آنها نیز مشخص نشده است. در حال حاضر و بر اساس برنامه‌های اینتل به نظر نمی‌رسد که تمامی مدل‌های Cascade Lake از این میزان حافظه پشتیبانی کنند و این مقدار احتمالا به مدل‌های بالا رده محدود خواهد شد، غیر از اینکه اینتل تغییرات کلی را در برنامه‌های خود لحاظ کند. یک حافظه 128 گیگابایتی DDR4 در حال حاضر چیزی بالغ بر 3500 دلار قیمت دارد و در این لحظه مشخص نیست که حافظه‌های Optane Persistence Memory چه مقدار گران‌تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *