ذخیره ساز و ذخیره سازی, علوم داده

پتابایت (Petabyte) چیست؟

پتابایت (Petabyte) چیست؟

دستگاه‌های ذخیره سازی اینترپرایز و مخصوص دیتاسنتر‌ها از ترابایت به سمت پتابایت (Petabyte) در حال حرما هستند اما آیا همه با این مفهوم آشنا هستند؟ شما قطعا با کلمات مگابایت، گیگابایت و ترابایت به راحتی آشنا هستید. کلماتی که برای معرفی میزان فضای دستگاه‌های ذخیره‌سازی گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر، لپ تاپ و سرور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما پتابایت به چه معنی است؟

در دنیای ذخیره‌سازی میزان و حجم دستگاه‌های ذخیره‌سازی روی کامپیوتر، سرور و … بسیار مهم است. این میزان حتی در فضای ذخیره‌سازی ابری نیز مطرح است. در حالی که فضای ذخیره‌سازی ابری تقریبا نامحدود است اما در حقیقت سروری وجود دارد که باید میزان مد نظر کاربر را با امنیت بالا ذخیره کند و در صورت نیاز به بارگذاری اطلاعات به کاربر مشغول شود. در حالی که چند سال قبل چند صد گیگابایت فضا برای هر کاربر معمولی، فضایی بسیار مناسب به شمار می‌رفت اما امروزه چیزی کمتر از ترابایت روی کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها بسیار کم محسوب می‌شود. دستگاه‌های ذخیره‌سازی یکی از نقاطی در دنیای کامپیوتر است که به صورت روزانه شاهد رشد است. در سمت مقابل تکنولوژی مثل باتری سال‌های سال است که با تغییر عمده مواجه نشده است.

همه واحد‌های اندازه‌گیری فضای موجود روی دستگاه‌های ذخیره‌سازی بر اساس بایت (Byte) است. هر بایت شامل هشت بیت (Bit) خواهد بود. بعد از بایت به مقدار اندازه گیری کیلوبایت می‌رسیم و به ترتیب بعد از آن شاهد ظهور مگابایت، گیگابایت، ترابایت، پتابایت، اگزابایت، زتابایت و حتی یوتابایت هستیم. برای رسیدن به عدد ترابایت در قالب گیگابایت، باید آن را ضرب‌در عدد 1024 کنیم. مثلا یک ترابایت با ضرب‌در شدن در 1024، مقدار 1024 گیگابایت را به شما نمایش خواهد داد. برای باز کردن بیشتر مسئله باید بگوییم که 1 گیگابایت در واقع 1024 مگابایت است. 1024 مگابایت نیز شامل 1,048,576 کیلوبایت خواهد بود و در نهایت این مقدار برابر با 1,073,741,824 بیت است. این اعداد به نظر شما شاید عجیب به نظر برسد، مخصوصا وقتی که در سر فصل‌های مختلف به شما آموزش داده شده که هر کیلوبایت شامل هزار بیت است و هر مگابایت شامل هزار بایت. گنگ بودن مطلب از آنجا آغاز می‌شود که کامپیوتر‌ها از اعداد باینری به جای هگزادسیمال (اعداد پایه 16) استفاده می‌کنند. در واقع 1111101000 برای کامپیوتر معادل باینری عدد 1000 است. این واحد اندازه‌گیری همانطور که مشاهده می‌کنید، واحد مناسبی برای نمایش حجم دستگاه‌های ذخیره‌سازی نیست. استفاده از کلمه “کیلو” نیز سردرگمی را بیش از پیش افزایش داده است چون هر کیلومتر در واقع 1000 متر است نه 1024 متر. موسسه International Electrotechnical Commission نیز در سال 1998 واحد‌های جدیدی را معرفی کرد که به عنوان مثال در آن kibibytes با kilobytes مترادف بودند اما هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفتند. جدول زیر اندازه مختلف را به نمایش می‌گذارد.

byte پتابایت (Petabyte) چیست؟

در حالی که امروزه ترابایت، واحد اصلی سنجش فضای یک دستگاه‌ ذخیره‌سازی است اما حالا امروز به جایی رسیدیم که حتی کامپیوتر‌های معمولی نیز دارای فضای چند ترابایتی هستند. یک دستگاه‌ ذخیره‌سازی ترابایتی می‌تواند معادل 1500 سی دی اطلاعات در خود جای دهد و بیش از 130 هزار عکس را با کیفیت بسیار خوب ذخیره کند. پتابایت به زودی جایگزین ترابایت خواهد شد اما نه در زمینه استفاده عمومی کامپیوتر‌های شخصی و لپ‌تاپ. جایی که پتابایت اولین گام خود را محکم خواهد کرد در دستگاه‌های ذخیره‌سازی اینترپرایز مخصوص سرور و دیتا‌سنتر است. به عنوان مثال 10 میلیارد عکس ذخیره‌ شده روی فیسبوک هم اکنون نزدیک به 1.5 پتابایت فضا برای ذخیره سازی نیاز دارد. یک سیستم دوربین مدار بسته با کیفیت HD نیز با ضبط 24 ساعته در طول سه و نیم سال می‌تواند فضای 1 پتابایتی را پر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *