امنیت و نفوذ

هشدار FBI به کاربران برای مقابله با VPNFilter

هشدار FBI به کاربران برای مقابله با VPNFilter

آساپردازش: سازمان FBI و مقامات بلندپایه این سازمان به کاربران اینترنتی هشدار جدی در مورد VPNFilter داده‌اند. آنها معتقد هستند که کاربران برای برای محافظت از روتر‌های منزل و یا محل کار خود در مقابل این حمله سایبری اقداماتی را انجام دهند.

به گزارش آساپردازش، FBI در بیانیه‌ای که به تازگی منتشر شده اعلام کرده که بد‌افزار مذکور توانسته صدا‌ها هزار روتر خانگی و کاری و دیگر دستگاه‌های متصل به آن را در سراسر جهان مورد هدف قرار داده است. توصیه شده است که در کاربران باید روتر‌های خود را ریبوت کرده و نسخه‌جدید نرم‌افزاری این دستگاه‌ها را برای رسیدن به بالاترین حد امنیت دریافت کنند. طبق گزارش‌های ارائه شده VPNFilter دارای بخشی است که حتی با ریبوت ساده نیز حذف نمی‌شود و به همین دلیل بستر برای آلودگی مجدد دستگاه وجود خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات منتشر شده به نظر می‌رسد که این بدافزار حداقل 500 هزار دستگاه را در بیش از 50 کشور جهان آلوده کرده است. این بدافزار قابلیت تخریبی زیادی دارد و می‌تواند باعث از کار افتادن دستگاه‌های آلوده شود. در صورت گسترش این بد‌افزار، امکان قطع دسترسی اینترنت برای صد‌ها هزار قربانی در سرتاسر جهان وجود دارد.

بنابر گزارش‌های رسمی VPNFilter توسط گروهی به نام Apt 28 یا Sofacy ساخته شده که با دولت روسیه نیز همکاری دارد. باید در چند روز آینده شاهد راهکار‌های مقابله با این بد‌افزار مخرب باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *