سرور و Mainframe, قطعات و تجهیزات سروری

نکاتی مهم برای خرید سرور مورد استفاده توسط کسب و کار کوچک

نکاتی مهم برای خرید سرور مورد استفاده توسط کسب و کار کوچک

وقتی یک کسب و کار کوچک بیش از دو یا سه پرسنل داشته باشد، زمان خرید سرور برای دفتر محل کار فرا رسیده است. بسته به نوع کسب و کار کلمه سرور می‌تواند برای سخت‌افزار، نرم افزار و یا نوع استفاده از آن به کار رود. مانند هر خریدی، باید قبل از انجام آن از خود سوال کنید که این سرور باید چه مشکلاتی را حل و فصل کند؟

اولین انتخاب در مورد خرید سرور به حالت فیزیکی آن بستگی دارد. آیا می‌خواهید که سرور به صورت فیزیکی درون دفتر شما باشد یا خیر؟ برای کسب و کار‌هایی که از لحاظ فیزیکی به شدت با کمبود فضا روبرو هستند خرید سرور و قرار دادن آن درون محل کار ایده چندان جالبی نیست. اجاره کردن سرور روی فضای ابری در برخی از مواقع ایده جالبی به نظر می‌رسد به خصوص وقتی که به صورت فیزیکی زیرساخت‌های استفاده از یک سرور فراهم نباشد. البته سرور‌های ابری در برخی از موارد دارای محدودیت‌هایی نیز هستند. سرور‌های ابری برای استفاده در کسب‌ و کار‌های نوپا بسیار مناسب است. البته باید در نظر داشته باشید که استفاده از سرور‌های ابری با رشد کسب و کار هزینه بیشتری را در بر خواهند داشت. هزینه ماهانه با رشد داده‌ها و اطلاعات بیشتر خواهد شد. در نهایت به جایی خواهید رسید که خرید یک سرور به صورت فیزیکی تصمیمی بسیار عاقلانه خواهد بود. بدین ترتیب شما باید تصمیم بگیرید که زیرساخت مد نظر خود را به صورت هیبرید پایه ریزی کنید. اگر به صورت جدی قصد خرید سرور را داشته باشید دو راه پیش روی شما قرار دارد. خرید سرور‌های پیش ساخته و یا خرید سخت‌افزار سرور به صورت خام.

خرید سرور پیش ساخته و در سمت مقابل خرید سخت‌افزار و اسمبل کردن سرور هر کدام نکات مثبت و منفی خود را دارند. خرید یک سرور پیش ساخته می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی مثل نرم‌افزار‌های پیش فرض، گارانتی، پشتیبانی و حتی برند مد نظر را به همراه داشته باشند. ساخت یک سرور و اسمبل کردن آن در سمت مقابل به شما اجازه می‌دهد تا قدرت مانور بیشتر در انتخاب سخت‌افزار داشته باشید.

1531763664186 نکاتی مهم برای خرید سرور مورد استفاده توسط کسب و کار کوچک

سرور‌های قدرت انجام کار‌های مختلفی را دارند. آیا این بدان معنی است که یک سرور در انجام یک فعالیت نسبت به سرور دیگر برتری دارد؟ جواب این سوال می‌تواند مثبت و در عین حال منفی باشد. سرور‌ها با در نظر گرفتن ساختار سخت‌افزار شباهت زیادی به یک کامپیوتر خانگی دارند. فکر کردن در مورد سرور به عنوان کامپیوتری که منابع خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهد، می‌تواند در درک ساختار کلی بسیار مفید باشد. سخت‌افزار استفاده شده در سرور می‌تواند به راحتی در 24 ساعت شبانه روز بدون مشکل فعالیت کند. به عنوان مثال حافظه‌های ECC می‌توانند ایراد‌های به وجود آمده در فریمور را تصحیح کنند و به همین خاطر سرور از مدار استفاده خارج نخواهد شد. سرور‌ها معمولا از ساختار‌های پشتیبان کننده مثل منبع تغذیه Redundant استفاده می‌کنند. هارد دیسک‌ها نیز معمولا Hot Swap هستند و اگر یکی از آنها دچار مشکل شد، سیستم بدون هیچ مشکلی اطلاعات را به کاربر ارائه خواهد کرد.

خب حالا باید به سوال اصلی بازگردیم. سرور در واقع چه کاری انجام می‌دهد. سرور خریداری شده برای کسب و کار می‌تواند چند کار را انجام دهد:

  • به اشتراک گذاری فایل‌ها: از طریق سرور تمام کاربران متصل شده به شبکه تحت پوشش، می‌توانند فایل‌های مد نظر خود را به اشتراک بگذارند. انتخاب درایو‌هایی با قابلیت Hot Swap، پیکربندی سخت‌افزاری RAID برای پشتیبان‌گیری از فایل‌ها و انتخاب یک پردازنده با قدرت کم نیز می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز در این موارد باشد.
  • احراز هویت برای یک دامنه: نام کاربری، گذرواژه، سطح دسترسی و تنظیمات امنیتی. این سرور‌ها به نام کنترلر نام دامنه در سرور‌های ویندوزی شناخته می‌شوند. اگر قصد انجام چنین کاری با سرور دارید بهتر است دنبال سرور‌هایی با قابلیت پیاده‌سازی شبیه‌سازی بشید. (پردازنده 64 بیتی و بیش از 4 گیگابایت حافظه رم)
  • ارائه خدمات پایگاه داده به دیگر سرور‌ها: برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها بر اساس پایگاه داده ساخته می‌شوند که روی سرور ذخیره می‌شوند. اگر قصد پیاده سازی پایگاه داده برای خدمات رسانی به دیگر سرور‌ها را دارید و یا می‌خواهید از تحلیل داده‌ها، ماینینگ، ذخیره‌سازی اطلاعات با استفاده از Oracle، MYSQL و MS Access استفاده کنید بهتر است در موقع خرید سرور به تعداد هارد دیسک و سرعت خواهند و نوشتن آن دقت داشته باشید.
  • میزبانی از وبسایت همراه با یک وب سرور: وقتی در مورد وب سرور صحبت می‌کنیم، باید به این توجه داشته باشید که وب سرور شامل دو بخش است. یک سرور HTTP و یک پایگاه داده. این دو ویژگی همگام با یکدیگر فعالیت خواهند کرد. این دو ساختار می‌توانند همزمان در یک سرور یا دو سرور جداگانه فعالیت کنند. استفاده از حافظه رم زیاد می‌توانند قدرت سرور را در این زمینه افزایش دهد.
  • کنترل سخت‌افزار‌های جانبی مثل پرینتر: یک سرور با حداقل قدرت می‌تواند پاسخگوی تمام نیاز‌های شما باشد. اگر کامپیوتر بلا استفاده‌ای نیز در اختیار داشته باشید می‌توانید برای استفاده به منظور سرور پرینتر از آن بهره ببرید.
  • اجرای نرم‌افزار‌های مشترک: متمرکز کردن برنامه‌ها می‌تواند عملکرد آنها زیر بار کاری و فشار زیاد را افزایش دهد. اگر قصد انجام اجرای نرم‌افزار‌های مشترک را دارید بهتر از هارد دیسک‌های SAS برای استفاده در اینترپرایز، حافظه ECC و پردازنده نسبتا خوب استفاده کنید.

نکته دیگری که در ابتدا به آن اشاره کردیم، اندازه فیزیکی سرور است. سرور‌ها معمولا از لحاظ فیزیکی به سه دسته تقسیم می‌شوند. سرور‌های ایستاده، رکمونت و تیغه‌ای. اندازه استاندارد (Form Factor) معمولا بر اساس اندازه کیس اعلام می‌شود. می‌توان از سخت‌افزار‌های مشابه در هر سه مدل فیزیکی معرفی شده استفاده کرد.

  • سرور‌های ایستاده (Tower): شباهت بسیار زیادی به کامپیوتر‌های معمولی دارند گرچه درون آنها سخت‌افزار مخصوص به سرور قرار خواهد گرفت. خرید این سرور‌ها به عنوان اولین سرور در کسب و کار می‌تواند بسیار عاقلانه باشد چون قدرت پردازش زیادی را به کاربر ارائه می‌کنند و برای راه اندازی آن نیازی به خرید فضایی برای نگه داری ندارید. شاید بزرگترین مشکل در استفاده از سرور‌های ایستاده این است که آنها نسبت به مدل‌های رکمونت و تیغه‌ای فضای بیشتری را اشغال می‌کنند.
  • سرور‌های رکمونت (Rackmount): سرور‌های رکمونت باید درون یک شاسی رک قرار بگیرند. این شاسی‌ها معمولا چند فوت ارتفاع دارند و می‌توانند به راحتی میزبان چندین سرور در فضایی نسبتا محدود باشند. خرید سرور رکمونت را زمانی در نظر بگیرید که قصد استفاده از چند سرور را در فضایی نسبتا کوچک دارید.
  • سرور‌های تیغه‌ای (Blade): همانند سرور‌های رکمونت، برای استفاده از سرور‌های تیغه‌ای نیز نیاز به یک شاسی برای قرارگیری خواهید داشت. سرور‌های تیغه‌ای حتی نسبت به رکمونت نیز کوچک‌تر هستند. گرچه خنک سازی و تهویه مناسب سرور‌های تیغه‌ای می‌تواند چالشی بزرگ باشد. به یاد داشته باشید که وقتی تعداد سرور‌ها افزایش پیدا کند، این مشکل حتی بیش از پیش خود نمایی خواهد کرد.

Rack server and blade server together نکاتی مهم برای خرید سرور مورد استفاده توسط کسب و کار کوچک

پیشنهاد می‌شود برای خرید سرور مناسب بهتر است که یک برنامه پنج ساله در نظر داشته باشید. به نوعی شما باید پیش‌بینی کنید که آیا سخت‌افزار خریده شده می‌تواند در سال‌های آینده پاسخگوی نیاز شما باشد. البته در نظر داشته باشید خرید سخت‌افزار گران قیمت و بسیار پرقدرت وقتی از آن استفاده درستی نشود نیز می‌تواند به نوعی اتلاف سرمایه و بودجه باشد. سرور‌های امروز قدرت زیادی در شخصی سازی و ارائه ویژگی‌های فرعی به کاربر ارائه می‌کنند. به عنوان مثال برای آپگرید هارد دیسک نیازی به خرید سرور جدید نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *