پردازنده, مرکز داده

نقش تاثیر گذار Intel Xeon Scalable و دستگاه‌های ذخیره‌سازی Optane در دگرگون سازی دیتاسنتر‌ها

نقش تاثیر گذار Intel Xeon Scalable و دستگاه‌های ذخیره‌سازی Optane در دگرگون سازی دیتاسنتر‌ها

برای مدت بسیار زیادی دستگاه‌های ذخیره‌سازی می‌توانستند گلوگاه بسیار بزرگی در عملکرد یک دیتاسنتر به وجود آورند. محدود کردن عملکرد برنامه‌های عمده و کاهش سرعت قابل توجه در اجرای دستورالعمل‌ها از مشکلات دستگاه‌های ذخیره سازی بودند. با وجود تکنولوژی جدید Optane شرکت اینتل حالا سازمان‌ها می‌توانند از قدرت کامل پردازنده‌های Intel Xeon Scalable استفاده کنند و در کنار آن نیز نه تنها امکان بهبود بار کاری موجود فراهم شده بود بلکه امکان استفاده از برنامه های جدید در فضای ابری به وجود آمده است.

دستگاه‌های ذخیره‌سازی Optane ساخته شده توسط اینتل، نسل جدیدی از SSD است که قدرت عملکرد بسیار مناسبی با تکنولوژی 3D XPoint ارائه می‌کند. این تکنولوژی سرعت بسیار زیادی در زمینه خواندن و نوشتن ارائه می‌کند و پایداری تقریبا صد برابر استاندارد تکنولوژی Flash معمولی دارد. در کنار با وجود تکنولوژی جدید Optane شرکت اینتل حالا سازمان‌ها می‌توانند از قدرت کامل پردازنده‌های Intel Xeon Scalable استفاده کنند و در کنار آن نیز نه تنها امکان بهبود بار کاری موجود فراهم شده بود بلکه امکان استفاده از برنامه های جدید در فضای ابری به وجود آمده است.این SSD‌های ساخته شده برای استفاده در اینترپرایز، اینتل از رم‌های جدیدی استفاده می‌کند که در حال حاضر عملکرد یک رم را به حجم دستگاه‌های Flash ادغام کرده است. این دستگاه‌ها یک پیشرفت عظیم در زمینه استفاده در برنامه‌هایی است که به دیتا بسیار حساس هستند.

پردازنده‌های Xeon Scalable نیز جز آخرین محصولات طراحی شده مخصوص سرور، دیتاسنتر و حتی ایستگاه‌های کاری است. این پردازنده‌ها بر اساس معماری جدید ساخته شدند که امکان استفاده رد و بدل شدن داده‌ها در میان هسته‌های مختلف و البته هسته‌ها و رم فراهم می‌کند. این فرآیند برای استفاده در بارهای کاری حساس به داده‌ها طراحی شدند. در حالت کلی Xeon Scalable و حافظه‌های Optane حرف‌های زیادی برای گفتن در زمینه دیتاسنتر دارند و با کنار هم قرار گرفتن عملکرد فوق العاده باور نکردنی را ارائه خواهند کرد. دلیل اصلی این امر طراحی همزمان این دو پروژه است. با استفاده همزمان از این دو محصول می‌توانید به 48 خط PCIe 3.0 برای هر پردازنده، کنترلر NVMe RAID و … دسترسی پیدا کنید. در واقع طراحی محصولات Optane توسط تیم تحقیق و توسعه به نوعی انجام شده تا بهترین هماهنگی را با پردازنده های Xeon داشته باشد. تقریبا این دو محصول به نوعی طراحی شدند که تکمیل کننده یکدیگر باشند. در سمتی محصولات Optane سرعت بالا، تاخیر کم و عملکرد فوق العاده در نوشتن را در بار‌های کاری حساس به داده ارائه می‌کند در و کنار آن معماری و پلتفرم Xeon Scalable به نوعی طراحی شده تا پهنای بالا اتصال مورد نیاز Optane را فراهم کند تا در نهایت شاهد عملکرد فوق‌العاده باشیم. در نهایت پردازش، شبکه و ذخیره‌سازی پاسخ کاملی را به کاربر ارائه خواهد کرد. به گفته اینتل دیگر نمی‌توان به این مسائل به صورت مجزا نگاه کرد و همه آنها جزئی از یک مجموعه کامل هستند که نیازهای دیتاسنتر را برطرف می‌کنند. قبل از Optane یک پردازنده فوق العاده پر سرعت هرگز نمی‌توانست به پتانسیل نهایی خود دسترسی داشته باشد چون واحد ذخیره سازی نمی‌توانست با سرعت آن سازگاری داشته باشد. این مشکل حالا با دیدگاه انقلابی Optane برطرف شده است. انقلاب بعدی  بهره‌گیری کامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی از قدرت کامل پردازنده است.

البته این مسئله صرفا برای عملکرد مناسب‌تر نیست.  در حال حاضر عملکرد مناسب Optane برای بارهای کاری اختصاصی بیشترین کارایی را دارد. به عنوان مثال پردازش HPC،  زیرساخت‌های پردازشی، ارائه محتوا در شبکه، پایگاه‌های داده بسیار گسترده، یادگیری ماشینی و تحلیل‌های بلا درنگ می‌توانند به خوبی از ویژگی‌های Optane بهره ببرند. این ویژگی‌ها بسیار خوب با هم هماهنگ می‌شوند و در نهایت شاهد سرعت بسیار زیاد در انجام دستورالعمل‌ها خواهیم بود. پشتیبان‌گیری از فایل‌ها شاید قبلا به ساعت‌ها زمان نیاز داشت اما حالا در کسری از ثانیه انجام می‌شود. این زیرساخت و سخت‌افزار‌های ارائه شده توسط اینتل اجازه می‌دهد تا شرکت‌های بزرگ برای ساختن دیتاسنتر که حساسیت زیادی به اطلاعات دارند، انتخاب‌هایی بهتر با قیمت مناسب داشته باشند. به عنوان مثال شما می‌توانید تراکنش‌های بسیار بیشتری با یک SSD از نوع Optane با قیمت کم و حجم پایین‌تر نسبت به SSD‌های گران قیمت و حجیم داشته باشید.

بدون شک یکی از ویژگی‌های مهم این معماری جدید، اضافه شدن قابلیت انعطاف است. به زبانی دیگر تکنولوژی ارائه شده توسط اینتل عملکرد مناسبی را ارائه می‌کند اما سرعت و چابکی نیز مد نظر بوده. موقعیت‌های ناشناخته بسیار زیادی در اینترپرایز وجود دارد. شما دقیقا نمی‌دانید که مشتری شما چه نیازی را ارائه خواهند کرد. شما باید سرعت بالایی در پاسخ دهی داشته باشید و تکنولوژی‌های ارائه شده توسط اینتل شما را قادر به انجام اینکار می‌کند. به عنوان مثال دستگاه‌های ذخیره سازی Optane در یک دیتاسنتر که نیاز به پشتیبان گیری بلافاصله از داده‌ها دارد باعث رشد چشم‌گیر سرعت و عملکرد می شود که دستگاه‌های دیگر قدرت آن را ندارند. به همین خاطر زمان تاخیر در ارائه سرویس تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.