پردازنده

نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

نقد و بررسی پردازنده Intel Xeon E-2134 در واقع باید پاسخگوی این باشد که آیا این پردازنده نسبت به Xeon E-2136 به صرفه است یا خیر؟ E-2136 نسبت به E-2134 دارای دو برابر هسته بیشتر و البته عملکرد آن نیز به طبع بالاتر است. در نقد و بررسی Xeon E-2134 تلاش می‌شود تا نگاهی عمیق به ساختار و البته عملکرد این پردازنده داشته باشیم.

در ابتدا باید به مشخصات این پردازنده اشاره کنیم. Xeon E-2134 دارای چهار هسته و هشت رشته است. سرعت پایه این پردازنده 3.5 گیگاهرتز است. این میزان در زمان استفاده از تکنولوژی توربو بوست به 4.5 گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند. همچنین این پردازنده از 8 مگابایت حافظه کش بهره می‌برد. بر اساس اطلاعات ارائه شده این پردازنده در بخش انرژی فقط 71 وات برق مصرف می‌کند. قیمت این پردازنده در سطح جهان 250 دلار در نظر گرفته شده که برای یک پردازنده سرور در سطح پایین بسیار مناسب به نظر می‌رسد. پردازنده‌های 2134 و 2136 هیچکدام دارای پسوند G نیستند و به همین خاطر دارای پردازنده مجتمع گرافیکی نخواهند بود.

مشخصات سیستم تست شده

تست‌های انجام شده برای پردازنده E-2134 توسط سیستمی با مشخصات زیر انجام شده است:

  • مادربرد Supermicro X11SCA-F
  • پردازنده Intel Xeon E-2134
  • حافظه رم 4×8 گیگابایت DDR4-2666 ECC UDIMM
  • SATADOM: Supermicro 32GB SATADOM

این پردازنده به می‌تواند از حداکثر 64 گیگابایت حافظه رم در چهار شکاف با استیک‌های 16 گیگابایتی، پشتیبانی کند. به تازگی البته قابلیت پشتیبانی از ماژول‌های 32 گیگابایتی به این پردازنده اضافه شده و با استفاده از چهار ماژول 32 گیگابایتی می‌توانید از 128 گیگابایت رم استفاده کنید. البته با اینکار هزینه نهایی خرید سرور افزایش پیدا خواهد کرد.

1 1 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

 

البته بسیاری از افراد شاید به گزینه‌های مشابه که توسط شرکت AMD عرضه می‌شوند نیز اشاره کنند. در حالی که این مطلب نوشته می‌شود، AMD نتوانسته تا محصولی در حد رقابت با پردازنده‌های سری Xeon E-2100 عرضه کند. قطعا AMD باید در این قسمت از بازار دقتی بیشتر به خرج دهد. البته آنها تمرکز زیادی در این بخش بازار ندارند. در بخش بعدی به بنچمارک‌ و یا تست‌های مختلف انجام شده با استفاده از سیستم اشاره شده خواهیم پرداخت.

تست Python Linux 4.4.2 Kernel Compile

2 1 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

در ابتدا باید به چند نکته اشاره کرد. در ابتدا باید گفت که عملکرد افزایشی بهتر از Xeon E3-1240 v6 است. همچنین در کنار آن باید گفت که اگر از برنامه‌هایی که از پایگاه داده استفاده می‌کنند، بهره برداری می‌کنید نیازی به پلتفرم حافظه و PCIe معماری Skylake-SP ندارید. E-2134 می‌تواند عملکرد بسیار خوبی با قیمت مناسب‌تر نسبت به Intel Xeon Silver 4112 ارائه کند.

تست عملکرد c-ray 1.1

3 1 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

این تست در واقع تکنولوژی ray tracing را آزمایش می‌کند. آزمایش انجام شده توسط c-ray 1.1 عملکرد پردازنده در بارهای کاری نیازمند به چند رشته را به نمایش می‌گذارد. تست‌های انجام شده در محیط 8K در تصویر گنجانده شده است. در تست انجام شده سرعت بالاتر ساعت و معماری بسیار خوب کش اجازه می‌دهد که E-2134 از لحاظ عملکرد در این بخش از Xeon Silver 4108 بهتر عمل کند. این تست نمایش می‌دهد که سرعت ساعت پردازنده چرا مهم‌تر است و صرفا نمی‌توان به تعداد هسته‌های یک پردازنده برای عملکرد بهتر اکتفا کرد.

تست عملکرد فشرده سازی 7-zip

برنامه 7-zip به صورت کلی برای فشرده سازی استفاده می‌شود. نکته بسیار جالب در مورد نسبت سرعت فشرده سازی و Decompression است. این نسبت، در مقام مقایسه با نسل قبلی E3-1200 v6 و Skylake-SP بسیار نزدیک تر است. در تصویر زیر می‌توانید تست‌های انجام شده در پردازنده‌های مختلف را مشاهده کنید.

4 1 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

عملکرد NAMD

 تست NAMD یک بنچمارک مدل سازی مولکولی است که توسط Theoretical and Computational Biophysics Group ساخته شده است. در حالی که تلاش زیادی برای پشتیبانی از تکنولوژی AVX-512 و AVX2 شده است ،نتایج ارائه شده بعد از تست به شرح زیر است:

5 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

در نتایج ارائه شده پردازنده‌های چهار هسته ای بسیار نزدیک به هم عمل می‌کنند. پردازنده‌های شش هسته‌ای نیز مانند E-2146G نیز نیزدیک به یک دیگر بوده اما عملکرد بهتری دارند.

تست Sysbench CPU

برنامه Sysbench یکی از بنچمارک‌های بسیار محبوب در سیستم عامل لینوکس است. در این تست می‌توان مشاهده کرد که نتایج بسیار بهتر از نسل قبلی مثل E3-1230 V6 است. E-2134 از لحاظ قیمت جایگزین مدل E3-1230 V6 است و توانسته تا قدرت نسبتا مشابهی را ارائه کند.

6 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

تست عملکرد OpenSSL

از OpenSSL به صورت عمومی برای امن کردن ارتباطات بین سرور‌ها استفاده میشود. این پروتکل بسیار مهم برای بسیاری از سرور‌ها است. در اولین تست به سراغ حالت Sign خواهیم رفت:

7 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

تست دوم نیز مربوط به Verify است:

8 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

در این بخش باید گفت که Intel Xeon E-2134 تقریبا تمامی پردازنده‌های خانواده E3-1200 V6 را به راحتی شکست می‌دهد. بهترین عملکرد نیز در این خانواده مربوط به E3-1280 V6 بوده که این پردازنده هم نتوانسته رقیب مناسبی برای پردازنده E-2134 باشد.

تست شطرنج یا Chess

تست شطرنج، تستی بسیار هیجان انگیز است چون تقریبا پیچیدگی آن به بی نهایت میل می‌کند. در طول سالیان بسیار زیاد، درخواست‌های زیادی برای بازگرداندن تست شطرنج انجام شده است. حالا می‌توانید نتایج تست به دست آمده توسط E-2134 را در تصویر زیر مشاهده کنید:

9 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

با تعداد کمتر هسته‌های فیزیکی، یک پردازنده می‌تواند با سرعت بیشتر موفقیت بیشتری را کسب کند. باید اشاره کنیم که با هزینه 35 دلار بیشتر برای خریدن یک مدل بالاتر یعنی E-2136 تقریبا عملکرد مشابهی را شاهد خواهید بود چون سرعت پایه هر دو پردازنده تقریبا یکسان است.

مصرف انرژی

باید به هدف ساخت و بازار این پردازنده با مصرف پایین و قدرت پایین اشاراتی داشته باشیم. این پردازنده در حالی که مشغول پردازش نباشد مصرف معادل 31 وات دارد. بیشترین میزان مصرف نیز بر اساس آزمایش‌های انجام شده 99 وات بوده است. در حالی که افزایش مصرف به صورت دائم دلالت به افزایش مصرف ندارد اما استفاده از پردازنده Xeon E-2134 برای سرور‌هایی که با مشکل مصرف برق در حد زیادی روبرو هستند، بسیار مناسب خواهد بود. با توجه به هزینه بسیار پایین، انتخاب این پردازنده می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

هدف اصلی Intel Xeon E-2134 در بازار

این پردازنده در بازاری عرضه نشده است که رقیبی مشابه نداشته باشد اما وقتی قصد خرید پردازنده برای سرور دارید باید ارزش پلتفرم آن را نسبت به رقبا مقایسه کنید:

پردازنده Xeon E-2134 در مقابل محصولات مشابه Intel

در مقام مقایسه نسل به نسل، Intel Xeon E-2134 بهبود بسیار زیادی نسبت به Intel Xeon E3-1230 V6 را ارائه می‌کند. اگر قصد خرید یا اجاره سرور جدید را دارید بدون شک باید از پردازنده‌های E-2100 به جای E3-1200 استفاده کنید. در حالی که قیمت این دو خانواده بسیار نزدیک به هم است! با خرید این پردازنده بهبود‌های انجام شده در یک پردازنده چهار هسته‌ای را به خوبی مشاهده خواهید کرد. البته باید گفت که پردازنده‌های Intel Xeon D-2100 نقاط قوت بیشتری دارند. این سری از پردازنده‌ها می‌توانند از حجم بیشتری از حافظه RDIMM بهره برداری کنند، در کنار آن نیز پهنای باند حافظه بیشتر و پشتیبانی از شبکه 10Gbe را نیز باید در نظر گرفت. این مقایسه با پردازنده‌های Intel Xeon Scalable نیز قابل انجام است. در حالی که سرعت ساعت بیشتری با یک پردازنده مثل Xeon E-2186G دریافت خواهید کرد اما باید از مزیت‌های پلتفرم مورد نظر چشم پوشی کنید.

در مقایسه با پلتفرم Intel Atom C3000، باید گفت که پردازنده Intel Xeon E-2134 از تمامی ویژگی‌های آن پلتفرم استفاده نمی‌کند اما در بار‌های پردازشی که به یک رشته نیاز دارند سریع‌تر عمل می‌کند. فرکانس بالاتر و هزینه پایین‌تر باعث می‌شود تا استفاده از این  پردازنده در سرور‌هایی با اندازه استاندارد یک یونیت فوق العاده مقرون به صرفه باشد. جدول مقایسه قیمت محصولات خانواده Xeon E-2100 به شرح زیر است:

10 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

در تصویر زیر نیز شاهد ارزش Hyper-Threads نسبت به هسته را مشاهده می‌کنید. خانواده Xeon E-2100 در این زمینه 30 درصد عملکرد بهتر نسبت به هسته‌ها و رشته‌های فیزیکی ارائه می‌کند:

11 نقد و بررسی پردازنده سرور Intel Xeon E-2134

در جداول بالا E-2134 یک قطعه با ارزش نسبتا متوسط و البته مناسب است. این پردازنده در واقع بهترین پردازنده چهار هسته / هشت رشته در این خانواده محسوب می‌شود. در کنار آن Xeon E-2136 منابع پردازش بیشتری را در اختیار سیستم قرار می‌دهد در حالی که از لحاظ هزینه بسیار مناسب است. تست‌ها و بنچمارک‌های ارائه شده در این مطلب به خوبی نشان دهنده این امر خواهد بود. افزایش هزینه 35 دلاری در E-2136 برای دسترسی به دو هسته بیشتر تقریبا در یک سرور 600 دلاری باعث افزایش 6 درصدی هزینه خواهد شد. تقریبا می‌توان گفت در حالتی که اصلا قابلیت افزایش بودجه وجود ندارد خرید E-2134 نسبت به E-2136 مناسب‌تر خواهد بود. پیشنهاد کلی این است که در صورت امکان از E-2136 برای سرور خود استفاده کنید و قطعا این افزایش قیمت 35 دلاری ارزش مناسبی خواهد داشت.

مقایسه Intel Xeon E-2134 در مقایسه AMD EPYC

در حال حاضر که این مقاله منتشر می‌شود، پردازنده‌های خانواده AMD EPYC که مخصوص سرور و دیتاسنتر به بازار عرضه می‌شود دارای محصولی مشابه و قادر به مبارزه با Xeon E-2134 نیست. شاید برخی از افرای پیشنهاد استفاده از AMD Ryzen را در سرور ارائه دهند اما تا وقتی که پلتفرمی با امکاناتی مثل IPMI وجود نداشته باشد استفاده از این پردازنده‌ها امری بیهوده است. اگر قصد استفاده از پلتفرمی داشته باشید که امکانات مدیریتی را ارائه نمی‌کند، Ryzen می‌تواند انتخاب مناسبی باشد اما بازار مناسبی برای آن وجود ندارد.

نتیجه نهایی

اگر در سرور خود از پردازنده‌های خانواده E3-1200 V6 استفاده می‌کنید، پردازنده E-2134 می‌تواند آپگرید سخت‌افزاری مناسبی برای افزایش عملکرد با قیمت مناسب باشد. اگر به دنبال یک پردازنده چهار هسته‌ای با عملکرد مناسب برای سرور جدید هستید نیز این پردازنده می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد. شاید بزرگترین مشکل برای پیشنهاد داد E-2134 حضور محصولی مثل E-2136 باشد که ارزش بسیار بیشتری دارد. اگر قصد ارائه وب هاست اختصاصی دارید E-2134 می‌تواند راه حل مناسبی برای صرفه جویی 35 دلاری باشد. البته در نظر داشته باشید که رقبای شغلی شما که از E-2136 استفاده کنند می‌توانند عملکردی بهتر ارائه کنند. در برخی از موارد این تفاوت بین دو پردازنده به 45 درصد می‌رسد. البته باید بازهم اشاره کنیم که E-2134 و حتی E-2136 از مدار مجتمع گرافیکی درون پردازنده استفاده نمی‌کنند و اگر قصد استفاده از این ویژگی را دارید باید با افزایش بودجه در حد 22 دلار، از پردازنده E-2144G استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *