پردازنده

معماری Zen 2 Rome توسط AMD در ساخت پردازنده‌های سرور معرفی شد

معماری Zen 2 Rome توسط AMD در ساخت پردازنده‌های سرور معرفی شد

آساپردازش: AMD به تازگی تصویر جدیدی از پردازنده جدید خود برای سرور‌ها را معرفی کرده است که در حال حاضر با نام رمز Zen 2 Rome شناخته می‌شود. این پردازنده، نسل جدیدی از سری EPYC خواهد بود که به نظر از سوکت SP3r2 استفاده خواهد کرد. این ماژول مولتی چیپ از نه عدد Chiplet تشکیل خواهد شد. نسل قبلی از چهار Chiplet تشکیل شده بود.

به گزارش آساپردازش، در حالی که نسل اول EPYC MCM و پردازنده‌های Ryzen Threadripper در واقع یک استیک بود که از چهار پردازنده تشکیل شده بود، Zen 2 Rome این مفهوم را به سطح جدیدی انتقال داده است. این پردازنده در قسمت مرکزی خود از یک قطعه به نام I/O die استفاده خواهد کرد. در کنار این چیپ 14 نانومتری، هشت پردازنده Zen 2 با معماری هفت نانومتری قرار خواهند گرفت. اتصال بین این چیپ‌ها از طریق InfinityFabric انجام خواهد شد و دیگر نیازی به Silicon Interposer نیست. هر Chiplet پردازنده شامل هشت هسته است که در حالت کلی تعداد هسته‌ها را به 64 عدد می‌رساند!

اندازه die این پردازنده به صورت کلی نسبت به پردازنده‌های نسل فعلی Zeppelin کوچک‌تر است گرچه در تصویر همچنان شاهد اندازه‌ای مشابه هستیم. با توجه به اندازه هنوز مطمئن نیستیم که که کنترلر مجتمع حافظه یا PCIe Root غیر فعال شده است یا خیر. استفاده از معماری هفت نانومتری انتظار برای کاهش اندازه die را بالا برده است و به نظر می‌رسد که مجموع دو die پردازنده‌ای به اندازه نسل Zeppelin را به وجود می‌آورد.

به نظر می‌رسد که پردازنده‌های Zen 2 Rome به صورت فیزیکی شامل Northbridge و Southbrdige نخواهند بود و صرفا شامل رابط کاربری InfinityFabric باشند. I/O die مسئولیت کنترل حافظه، درگاه‌های PCIe و وظایف Southbrdige مثل رابط کاربری هشت کاناله حافظه DDR4 را بر عهده خواهد داشت. انتظار می‌رود که این پردازنده به صورت کامل از نسل جدید PCI-Express Gen 4.0 پشتیبانی کند. شما می‌توانید در بخش زیر تصویر نمایش داده شده از Zen 2 Rome را مشاهده کنید.

معماری Zen 2 Rome توسط AMD در ساخت پردازنده‌های سرور معرفی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *