ذخیره ساز و ذخیره سازی

مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

امروزه در سازمان ها واحد IT صرفا سرویس دهنده نمی باشد و بلکه شریک تجاری سازمان است. شرکت HPE به این مفهموم جدید ایده اقتصادی (Idea Economy) اطلاق می کند.

 

.

01 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

.

در واقع امروزه واحد IT سازمان ها باید بتوانند ارزش خلق کنند. برای اینکه سازمان ها بتوانند در این زمینه موفق باشند نیاز است 1- بتوانند سرویس های جدی را با سرعت بالا ارائه دهند. 2- زمان بیشتری را برای تولید و بهینه سازی برنامه صرف کنند. 3- زمان کمتری را برای مدیریت و نگهداری زیر ساخت ها سپری کنند.  4- زیر ساخت های انعطاف پذیری داشته باشند.

در قدیم برای ارائه یک سرویس جدید هزینه و زمان زیادی صرف اینکار می شد و در صورت نیاز به ایجاد تغییرات باشد نیز انعطاف پذیری لازم وجود نداشت بدین معنی که سازمان ها نمی توانستند از خرید های قبلی استفاده کنند، اما امروزه سازمان ها باید بتوانند سرویس های خود را با سرعت بالا و هزینه پایین ارائه دهند و همچنین این سرویس ها بتوانند Webapp و تحت Cloud در دسترس باشند. متاسفانه امروزه همچنان اکثر سازمان ها به IT و مدل های قدیمی روی می آورند که بسیار پیچیده می باشد و انعطاف پذیری بالایی ندارند و در این حال که ناچار به این هستند که باید سرویس های جدید ارائه دهند و اینکار باعث افزایش هزینه های آنها خواهد شد به این دلیل که زیر ساخت های مناسبی ندارند و صرفا در حال خرید و اضافه نمودن دستگاه می باشند.

به عنوان مثال برای خرید دستگاه و راه اندازی آن هفته ها زمان نیاز دارند، همچنین هنگام راه اندازی باید با تیم های مختلفی کار شود و برای مدیریت نیاز به ابزارهای متعددی دارند که برای کار با هر کدام نیاز به علم و تخصص بالا می باشد. این پیچیدگی باعث می شودزمان زیادی برای ارائه سرویس به بازار نیاز می باشد.

طبق گزارش های شرکت IDC در چنین سازمان هایی برای ارائه سرویس جدید حدودا 160 روز زمان نیاز است.

اما امروزه برنامه های جزیی از خود سازمان ها می باشند به این معنی که باید بتوان با سزعت بالا و بسادگی برنام ها را راه اندازی نمود و واحد IT باعث می شودیک سازمان به حیات خود ادامه دهد.

به صورت خلاصه باید اذعان داشت که  زیر ساختی که در قدیم پاسخگوی نیاز یک سازمان بود امروزه و در آینده پاسخگو نخواهد بود و فقط یک مرکز هزینه است.

انواع زیر ساخت ها

در سال های اخیر زیر ساخت های سنتی به همگرا و فوق همگرا تبدیل شده اند و امروزه شرکت بزرگ HPE زیر ساخت های جدیدی را معرفی کرده است که به نام composable شناخته می شود. این زیر ساخت انعطاف پذیری فوق العاده بالایی دارد. این زیر ساخت ها در شکل زیر نشان داده شده است.

02 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

در زیر ساخت های composable خاصیت های زیر وجود دارد:

Run anytime
Move faster
Work efficiently
Unlock value
بصورت خلاصه زیرساخت های جدید هر زمانی، هر سرویسی را که در سازمان نیاز خواهیم داشت می تواند با سرعت و کارایی بالا پیاده سازی نمود.

معرفی HPE Synergy

این سیستم اولین پلتفرم برای زیر ساخت های Composable می باشد و در واقع یک زیر ساخت واحد می باشد که باعث کاهش هزینه های سازمان و افزایش سرعت پیاده سازی سرویس های جدید از طریق یک کنسل متمرکز می باشد.

Synergy ها منبع پردازشی، ذخیره سازی و شبکه را یکجا به ما می دهد که می توان روی آنها بصورت بهینه برای راه اندازی Application ها استفاده نمود و براحتی محیط مجازی و Cloud را به ما خواهد داد. به زبان ساده تر و بومی شده کشور ایران در حال حاضر در بیشتر سازمان هااز سرورهای DL ویا ML و در پاره ای موارد از Bladesystem ها استفاده می شود و مرتبا سازمان ها در حال خرید سرور و دستگاههای ذخیره ساز جدید می باشند و در عین حال هیچکدام مدیریت مناسب و یکپارچه ای ندارند. به عنوان مثال سیستم عامل های جداگانه روی سرور نصب می شود، سرورها بعد از راه اندازی مانیتور نمی شوند، Firmware آنها جداگانه بروز می شود و نیاز به Restart سرور دارد، سوئیچ های شبکه و دستگاههای ذخیره ساز جداگانه مدیریت می شوند و … که تمامی این موارد باعث افزایش هزینه سازمان ها خواهد شد در عین حال که چابکی لازم را هم از سازمان ها می گیرد. ولی استفاده از Synergy باعث کاهش هزینه های خرید (CAPEX) و کاهش هزینه های نگهداری و مدیریت (OPEX) میشوند.

دستگاه Synergy و اجزای آن

این سیستم دارای یک فریم (Frame) اصلی می باشد که پایه سیستم را ایجاد می کندو در واقع بقیه تجهیزات درون این فریم نصب می شوند. این فریم ها 10 یونیت فضا درون رک اشغال می کنند و تمامی تجهیزات دیگر درون آنها نصب شده است را بصورت اتوماتیک شناسایی می کنند.همچنین سیستم بصورت خودکار تمامی خطاهای سخت افزاری و پیکربندی را تشخیص می دهد و یک راهنما برای رفع ایرادها تهیه می کند. از دیگر موارد این است که می توان چندین فریم را با یکدیگر لینک نمود تا مدیریت آنها ساده تر شود. در شکل زیر نمونه فریم را مشاهده می فرمایید.

03 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

در لایه میانی این فریم ها قطعه Midplane قرار گرفته است که پهنای باند آن حدودا 16TB/s می باشد. از سخت افزارهای دیگر Composer است که بوسیله Oneview یک رابط متمرکز برای مدیریت دستگاه در اختیار مدری شبکه قرار می دهد. در این سخت افزار می توان Template و Profile های مختلف را ایجاد نمود و سپس بوسیله آنها بصورت ساده و همزمان مدیریت و راه اندازی سرورها مانند بروز رسانی firmware ها، نصب سیستم عامل، تنظیم RAID، تنظیم شبکه و تخصیص IP آدرس و دیگر تنظیم ها را انجام داد که این قابلیت باعث کاهش زمان مدیریت و در نتیجه کاهش هزینه خواهد شد. نمونه Composer در شکل زیر نشان داده شده است.

04 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

سخت افزار دیگر Image Streamer می باشد که در واقع محل ذخیره سازی برای Image ها می باشد. سرورهای روی فریم می توانند بوسیله این Image ها بوت شوند و در نتیجه افزایش سرعت و چابکی را خواهیم داشت. این سخت افزار به همراه Composer می توانند باعث شوند که روی سرورها نیاز به هارد دیسک نباشد و همچنین به سرعت می توان از Image ها Clone گرفت و پیاده سازی زیر ساخت را با سرعت بالایی انجام داد. در واقع به زبان ساده تر در قدیم برای راه اندازی سرور حتی مجازی ابتدا باید تنظیم های اولیه مانند RAID و بروز رسانی firmware ها را انجام می دادیم سپس سیستم عامل و یا Hypervisor را نصب می کردیم و در انتهای برنامه را ، در صورتیکه با Synergy تمامی این تنظیم ها در Composer و Image streamer قرار داده می شود و سپس فقط آنها را در مدت زمان کمتر از یک ربع بر می گردانیم. این سخت افزار با Composer یکپارچه می شود و باید با یکدیگر کارکنند. لازم به توضیح می باشد که Image های گرفته شده روی دستگاه در هر لحظه قابل ارتقاء و بروز رسانی هستند. نمونه Streamer در شکل زیر قابل مشاهده است.

05 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

سخت افزاری بعدی Composable Storage می باشد که یک فضای ذخیره سازی با حجم بالا است برای اینکه نیاز های ذخیره سازی دستگاهها را برطرف نماید. همچنین هر زمانی که بخواهیم با سرعت بالا می توانیم فضای ذخیره سازی را آماده کنیم. این دستگاه نیز بر روی فریم نصب می شود. این ذخیره ساز می تواند در هر سه مدل File Level، Block Level و Object Level کار کند. از نمونه های این ذخیره ساز می توان به مدل D3940 اشاره نمود که روی آن 40 عدد هارد دیسک و یا SSD قرار می گیرد و تا 5 عدد از آنها را می توان روی فریم قرار داد که مجموعا 200 دیسک خواهد شد و در نهایت 768 ترا بایت فضا خواهیم داشت.  این دستگاه را می توان به Storage های خارجی مانند HPE 3PAR متصل نمود. دستگاه Storage در شکل زیر نشان داده شده است.

06 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

از مهمترین سخت افزارهایی که روی فریم قرار می گیرد منابع پردازشی یا همان سرورها است که به آنها Compute Module می گوییم.  بر روی Synergy ها هم مدل 2 پردازنده ای تولید می شود و هم مدل 4 پردازنده ای و معماری پردازنده ها نیز x86 می باشد. مدل این دستگاهها در زیر نشان داده شده است.

07 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

روی Synergy 480 می توان 2 پردازنده قرارداد و تا 1.5 ترابایت RAM را می توان روی 24 اسلات DIMM آن قرارداد و پردازنده های سری E5-2600 شرکت اینتل را پوشش می دهد.

Synergy 660 دارای ظرفیت بالاتری در مقایسه با مدل 480 است می باشد و پردازنده های E5-4600 را Support می کند و دارای 48 اسلات RAM می باشد و تا 3 ترابایت RAM می توان روی آن قرارداد.

مدل های 620 و 680 برای برنامه های با Workload بسیار زیاد طراحی شده اند و 4 پردازنده روی آنها قرار می گیرد. این پردازنده ها مدل E7 شرکت اینتل هستند و تا 3 ترابایت حافظه موقت را Support می کند. لازم به توضیح می باشد روی مدل 680 6 ترابایت حافظه قرار می گیرد و دارای 96 اسلات می باشد.

بر روی این سرورها بطور کلی معمولا 2 و یا 4 دیسک می توان نصب نمود و در صورت استفاده از Streamer روی خود سرورها نیاز به دیسک نخواهیم داشت. این سرورها همگی دارای کارت شبکه CNA هستند.

از دیگر تجهیزات روی Synergy می توان به قسمت فابریک آن اشاره نمود که در واقع همان شبکه می باشد که ارتباط این سیستم را با بیرون از آن برقرار می کند. روی Synergyها می توان تا 3 فابریک افزونه (Redundant) به ازای هر فریم ایجاد نمود. از مزیت های فابریک جدید روی synergy ها این است که به دلیل تغییر در طراحی مشکل Oversubscription رخ نخواهد داد (بجای تکنولوژی North/West از تکنولوژی East/West) استفاده می شود.

روی این دستگاه می توان virtual Connect های SE 40Gb و یا Flex20 قرارداد و همچنین سوییچ های FC و Ethernet را هم نیز support می کنند مانند مدل Brocade 16Gb/s

08 مروری گذرا بر Synergy و اجزای آن

خلاصه مطلب

Synergy ها باعث افزایش سرعت، چابکی و کارآمدی دیتاسنتر خواهند شد و در هزینه های خرید و نگهداری سازمان صرفه جویی می کنند. همچنین بوسیله یک کنسل متمرکز کل مجموعه را می توان مدیریت و مانیتور نمود. در واقع بوسیله این سیستم می توان به مشتریان سرویس بهتر و با سرعت بالاتری ارائه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *