معرفی و مقایسه نسل جدید SSDهای سامسونگ برای استفاده در دیتاسنتر

معرفی و مقایسه نسل جدید SSDهای سامسونگ برای استفاده در دیتاسنتر

سامسونگ به تازگی نسل جدیدی از SSD‌های خود مخصوص برای استفاده در دیتاسنتر‌ها را معرفی کرده است. در این مقاله کوتاه به معرفی این نسل جدید از SSD و تفاوت آن با دیگر محصولات سامسونگ خواهیم پرداخت. سامسونگ سعی می‌کند که با استفاده از تکنولوژی مدرن V-NAND خط تولید جدیدی برای ارائه محصولات مخصوص به دیتاسنتر را ارائه کند. این نسل از محصولات برای کش یا ذخیره‌سازی عملکرد بسیار خوب و قابل اعتمادی را ارائه می‌کنند. این نسل جدید به چهار محصول ۹۸۳ ZET، ۹۸۳ DCT، ۸۸۳ DCT و ۸۶۰ DCT تقسیم می‌شود.

در ابتدا به ۹۸۳ DCT خواهیم پرداخت. این مدل برای رسیدن به بالاترین حالت پاسخگویی در دیتاسنترهایی استفاده می‌شود که می‌خواهند افزایش عملکرد را به وضوح در آن مشاهده شود. این مدل در دو مدل ۲.۵ اینچی استاندارد و M.2 ارائه می‌شود. همچنین ۹۸۳ DCT در دو مدل کلی با حجم‌های ۹۶۰ گیگابایت و ۱.۹۲ ترابایت به بازار عرضه شده است. در واقع این مدل باعث می‌شود که دیتاسنتر بتواند داده‌ها و اطلاعات حجیم را به راحتی کنترل کند. بر اساس اطلاعات ارائه شده سرعت خواندن ترتیبی خواندن در مدل M.2 در بهترین حالت ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه و در مدل ۲.۵ اینچ در بهترین حالت معادل ۳۴۰۰ مگابایت در ثانیه است. سرعت خواندن ترتیبی نیز در مدل M.2 در بهترین حالت ۱۴۳۰ مگابایت و در مدل ۲.۵ اینچ حداکثر ۲۲۰۰ مگابایت در ثانیه است. میزان IOPS مدل ۲.۵ اینچ ۵۸۰K/52K اعلام شده است. امنیت داده‌ها در دیتاسنتر از اهمیت زیادی برخودار است. ۹۸۳ DCT می‌تواند با تامین امنیت به صورت End to End از یکپارچگی آنها به خوبی حفاظت کند. همچنین در صورت قطع شدن برق منبع تعذیه این دستگاه ذخیره‌سازی از خراب شدن داده‌ها جلوگیری خواهد کرد.

مدل بعدی ۹۸۳ ZET است که در واقع SSD از نوع NVMe خواهد بود. این دستگاه قدرت ارائه عملکرد بالا در برنامه‌های محاسباتی با سرعت فوق العاده دارد. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی مدرن V-NAND می‌تواند قدرت و عملکرد بسیار بالایی را در اختیار کاربر قرار دهد. ارائه خروجی بسیار بالا برای استفاده در تحلیل داده و پردازش‌های سطح بالا بسیار کارآمد است و می‌تواند کسب و کار شما را به سطحی جدید برساند. استفاده از تکنولوژی جدید V-NAND با زمان تاخیر بسیار پایین اجازه می‌دهد تا دسترسی به دیتا در کمترین زمان ممکن انجام شود. زمان تاخیر در این مدل برای خواندن و نوشتن چیزی حدود ۰.۰۳ میلی ثانیه خواهد بود. بر اساس اطلاعات ارائه شده دستگاه ۹۸۳ ZET می‌تواند سرعت خواندن ترتیبی ۳۴۰۰ مگابایت در ثانیه و سرعت نوشتن ترتیبی نیز ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود. همچنین میزان IOPS در زمان خواندن اتفاقی ۷۵۰K و در زمان نوشتن اتفاقی ۵۵K خواهد بود. این دستگاه ذخیره‌سازی نیز امنیت داده‌ها را به صورت End to End تاکین کرده و در صورت قطع شدن برق منبع تغذیه از خراب شدن داده‌ها جلوگیری خواهد کرد. این مدل در دو مدل ۴۸۰ و ۹۶۰ گیگابایتی به بازار عرضه شده است.

مدل بعدی ۸۸۳ DCT است. این مدل در اندازه استاندارد ۲.۵ اینچی به بازار عرضه شده و برای اتصال نیز از اینترفیس SATA با سرعت شش گیگابیت پشتیبانی می‌کند. این مدل در حجم‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شود. مدل‌های ۲۴۰، ۴۸۰، ۹۶۰  گیگابایتی در کنار دو مدل پر حجم ۱۹۲۰ گیگابایت و ۳۸۴۰ گیگابایت عرضه می‌شوند. در حالی که این مدل نیز می‌تواند به صورت End to End می‌تواند امنیت داده ها را تامین کرده و از خراب شدن آنها در زمان قطع منبع تعذیه جلوگیری کند اما میزان عملکرد آن نسبت به دو مدل قبلی کمی کاهش پیدا کرده است. سرعت خواندن اطلاعات به صورت ترتیبی ۵۶۰ مگابایت و سرعت نوشتن ترتیبی نیز ۵۲۰ مگابایت در ثانیه است. در زمینه IOPS نیز سرعت خواندن اتفاقی ۹۸K و سرعت نوشتن اتفاقی نیز ۲۸K است که البته برای کنترل و انتقال اطلاعات حجیم نیز به خوبی عمل می‌کند. در نهایت به مدل ۸۶۰ DCT می‌رسیم. این مدل در واقع شباهت بسیار زیادی از به ۸۸۳ DCT دارد اما شاید تنها تغییر قابل ملاحظه آن کاهش سرعت خواندن اطلاعات به صورت اتفاقی به ۱۹K است.

بدون شک مهمترین تغییر این مدل‌ها نسبت به خانواده‌های P863 استفاده تخصصی در دیتاسنتر و سرور‌ها از این دو خانواده جدید است. مدل های ۹۸۳ ZET و ۹۸۳ DCT هر کدام قدرت بسیار زیادی در سرعت خواندن و نوشتن به صورت ترتیبی و البته اتفاقی ارائه می‌کنند. البته این درایو‌های جدید از ساختار جدید V-NAND استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تاخیر آنها بسیار کاهش پیدا کند. همچنین در این مدل شاهد عرضه درایوی با حجم نزدیک به چهار ترابایت هستیم که نوید می‌دهد در آینده شاهد ساخت درایو‌های SSD بسیار بیشتر از چیزی که در حال حاضر هستیم باشیم.

نوشته های مرتبط

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

۲۲

تیر
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]

۲۱

تیر
سرور و Mainframe

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

آشنایی با سرور HP نسل جدید HP – G10

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور HP بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. […]