با استفاده از نرم‌افزار HPE Oneview می‌توان از یک کنسول متمرکز تمامی شبکه شامل سرورها، شبکه و تجهیزات ذخیره‌ساز را مشاهده و مانیتور کرد. این نرم‌افزار جایگزین نرم‌افزار HP system insight manager است. در صورت استفاده از Blade سرور از اجزای مهم شبکه در مدیریت سرورها می‌شود یعنی بصورت همزمان و متمرکز تمامی آنها را مدیریت می‌کند و درنتیجه باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع می‌شود. از این نرم‌افزار می‌توان برای مدیریت و مانیتورینگ سرورهای رده DL، SL، Blade و Blade Enclosure ها استفاده کرد.

.

نرم‌افزار HPE Oneview محصول 4 سال تحقیق شرکت اچ پی در زمینه مدیریت و مانیتورینگ شبکه است که به مدت 18 ماه پس از تولید آن بهینه‌سازی شد. 30 مشتری بزرگ شرکت اچ پی این محصول را درخواست کرده بودند و شرکت اچ پی از این پیشنهادها و نیازهای مشتریان خود برای تولید این نرم‌افزار استفاده کرده است. شرکت اچ پی سرانجام این نرم‌افزار را در سال 2013 در کنفرانس سالانه HP Discover معرفی کرد. به‌وسیله این نرم‌افزار می‌توان وضعیت سلامت دستگاه‌ها را نیز مانیتور کرد و همانطور که در زیر مشاهده می شود در این نرم‌افزار سرورها به گروه‌های مختلف قابل تقسیم‌بندی بوده و می‌توان وضعیت ارتباطی بین آنها را نیز مانیتور کرد.

.

داشبورد نرم‌افزار HPE OneView
داشبورد نرم‌افزار HPE OneView

.

ویژگی‌های برجسته نرم‌افزار HPE Oneview

.
این نرم‌افزار یک ماشین مجازی بوده و وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیست. مزایایی که این نرم‌افزار به شبکه ارایه می‌کند، به شرح زیر است:
1-    کنسول متمرکز برای مدیریت و اتوماتیک کردن کارهای تیم IT سازمان
2-    کاهش هزینه‌های IT
3-    توانایی جستجوی قوی برای یافتن سرورها
4-    Open source بودن این نرم‌افزار که باعث می‌شود به راحتی بتوان آن را با نرم‌افزارهای دیگر یکپارچه کرد.
5-    گروه‌بندی سرورهای و ساختن پروفایل برای آنها
6-    مدیریت Blade Enclosure ها و ارتباط منطقی بین سرورها
7-    کشیدن نقشه ارتباطی سرورها
8-    مدیریت Firmware و بروز رسانی آنها
9-    مشاهده وضعیت سلامت دستگاه‌ها

.

از مزیت‌های مهم نرم‌افزار HPE Oneview این است که می‌توان براحتی حتی بر روی موبایل و یا تبلت نیز وضعیت سرورها را مشاهده و آنها را مدیریت کرد.

.

سادگی عملیات IT با HPE OneView
سادگی عملیات IT با HPE OneView

.

این نرم‌افزار می‌تواند در کارهای عمومی دیتا سنترها شامل تشخیص، جمع‌آوری، فهمیدن وضعیت و وابستگی‌ها، هماهنگی و ارتباط‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

.

کارهای عمومی دیتا سنترها در یک نگاه
کارهای عمومی دیتا سنترها در یک نگاه

.

نرم‌افزار HPE Oneview بگونه ای طراحی شده است که بتواند در تمامی حوزه‌های ذکر شده، مدیریت دیتاسنتر را انجام دهد و برای هر یک از فرآیندهای فوق یک راهکار پیشنهاد می دهد که در شکل زیر نشان داده شده است.

.

ساده سازی توسط HPE OneView برای تسریع عملیات IT
ساده سازی توسط HPE OneView برای تسریع عملیات IT

.

استفاده از این نرم‌افزار باعث می شود Migration یا مهاجرت‌ها 5 برابر سریعتر، راه اندازی و پیکربندی سرورها 9 برابر سریعتر و تنظیم شبکه 24 برابر سریعتر انجام گیرد که انقلابی بزرگ در زمینه نرم‌افزارهای مدیریتی بشمار می‌رود و به جرات می‌توان گفت شرکت‌های مشابه، از چنین نرم‌افزاری بی‌بهره‌اند.

همان‌طور که در بالا ذکر شد این نرم‌افزار، Open Source است و براحتی می‌توان به‌وسیله API های مختلف آن را با نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های دیگر یکپارچه کرد.

نرم افزار HPE Oneview باعث می شود 220 درصد برگشت سرمایه برای سازمان وجود داشته باشد که این آمار در شکل زیر نشان داده شده است.

.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها با نرم‌افزار HPE OneView
صرفه‌جویی در هزینه‌ها با نرم‌افزار HPE OneView