معرفی تامین کننده‌های هوشمند (Intelligent Provisioning)

در ارتباط‌های مخابراتی، Provisioning یا تامین کردن فرآیندی است که یک شبکه یا سرور را برای ارائه خدماتی جدید به کاربر آماده سازی می‌کند. مفهوم Network Provisioning بیشتر در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تامین کردن یک سرویس برای مشتری در شبکه اشاره می‌کند. این مورد نیازمند تجهیزات شبکه و البته نیازمند طراحی و بستر‌های مختلف است. یکی از زیرشاخه‌های تامین کننده‌ها در واقع Intelligent Provisioning است که  نام تامین کننده‌های هوشمند نیز از آن یاد می‌شود.

تامین کننده سرور (Server Provisioning) در واقع مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که سرور را برای سازگاری با سیستم، اطلاعات و نرم‌افزار‌های مختلف آماده می‌کنند. از ویژگی‌های پایه تامین کننده سرور می‌توان به انتخاب سرور از میان تعداد زیادی سرور، نصب کردن برنامه‌های مناسب (سیستم عامل، درایور‌های مربوطه، میان افزار و دیگر برنامه‌ها)، شخصی سازی و کانفیگ بر اساس نیاز، نرم افزاری برای تغییر Boot Image روی سرور و بعد از آن تغییر پارامتر‌ها مثل آدرس IP و IP Gateway برای پیدا کردن شبکه مورد نظر و دستگاه‌های ذخیره‌سازی از ویژگی‌های اصلی تامین کننده‌های سرور است. نرم‌افزار‌های بسیار زیادی هستند که وظیفه تامین کننده سرور را انجام می‌دهند که از میان آنها می‌توان به HPE Intelligent Provisioning اشاره کرد.

Intelligent Provisioning در واقع در محصولات HPE به سرور مستقلی از سری ProLiant اشاره می‌شود که ابزار و بستر مناسب برای پیاده سازی ماژول HPE Synergy Compute را دارد. Intelligent Provisioning در واقع بعد از نصب، راه اندازی یک سرور را بسیار آسان می‌کند و برای اینکار، راهکار‌های بسیار کارآمد را ارائه می‌کند. تامین کننده هوشمند سیستم را برای نصب برنامه‌های اوریجینال مانند سیستم عامل در نظر گرفته شده توسط HPE آماده می‌کند. تامین کننده هوشمند همچنین سیستم را برای ادغام و بهینه کردن نرم‌افزار‌های پشتیبانیاز Service Pack for ProLiant (SPP) آماده سازی خواهد کرد. SPP در واقع نرم‌افزار سیستمی و راهکار‌های فریمور جامعی است که برای سرور‌های سری ProLiant طراحی شده است. در واقع تمام سرور‌های این سری حتی سرور‌های Blade، تمام تجهیزات آن و ماژول HPE Synergy Compute نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. این تجهیزات به صورت پیشفرض روی فریمور و سیستم عامل همراه با Intelligent Provisioning نصب خواهند شد. باید توجه کنید که سرور‌های HPE ProLiant XL از ویژگی نصب سیستم عامل در Intelligent Provisioning پشتیبانی نمی‌کنند اما از ویژگی‌های نگه‌داری به صورت کامل بهره می‌برند. بعد از بالا آمدن سرور، مدیریت سرور می‌تواند فریمور را همراه با ویژگی‌های مناسب خود نصب و راه اندازی کند. همچنین امکان به‌روزرسانی ویژگی‌هایی که همراه با ساخت سرور نصب شده بودند نیز وجود دارد. برای دسترسی به Intelligent Provisioning دو راه وجود دارد. در هنگام بوت شدن و هنگامی که سرور در مرحله POST است، دکمه F10 را فشار داده یا از طریق صفحه اینترنتی مربوط به سیستم iLO باید ویژگی Always On را انتخاب کنید. ویژگی Always On به شما امکان دسترسی به تامین کننده هوشمند بدون نیاز به راه اندازی مجدد سرور را می‌دهد.

وقتی که سیستم عامل ویندوز با استفاده از تامین کننده هوشمند همراه با دسترسی اینترنت نصب شد، تمامی نرم‌افزار‌ها به صورت خودکار دانلود و نصب خواهند شد. برای دیگر سیستم عامل‌ها یا ویندوزی که دسترسی به اینترنت نداشته باشد برنامه‌های زیر به صورت غیر خودکار باید نصب شوند. برای نصب کردن نرم‌افزار‌ها باید SPP را اجرا کنید. با این کار برنامه‌های زیر روی سرور نصب خواهند شد.

  • ProLiant Agentless Management Service (AMS)
  • Network Configuration Utility For Windows
  • HPE Smart Storage Administrator (HPE SSA)
  • Lights-Out Online Configuration Utility

نوشته های مرتبط

تانوما

۲۸

بهمن
گوناگون

همه چیز درباره تانوما: قیمت و آموزش ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری مخابرات با سرعت ۱۰۰Mbps

تانوما

شبکه فیبر نوری منازل، به‌تازگی با حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان یعنی آقای اسحاق جهانگیری معرفی شده است. مخابرات، این سرویس را در حال‌حاضر به صورت محدود در برخی از مناطق کشورمان ارائه می‌دهد و آن‌را “تانوما” – تار نوری مخابرات ایران- نامیده است. اما تانوما چیست و چه جزئیاتی را پیرامون این طرح باید بدانید؟

[…]

۲۷

بهمن
سرور و Mainframe

چرا سرورهای HP پیشنهاد مناسبی هستند؟

چرا سرور های Hp ؟

سرورهای HP پرفروش‌ترین سرورهای جهان هستند. در داخل هر کدام از این سرورها، قطعات اصلی مثل رم DDR4، حافظه و منابع تغذیه وجود دارد. این قطعات برای بهترین کارایی در واحدهای کاری مختلف و با قابلیت اطمینان بالا طراحی شده‌اند.

[…]