معرفی تامین کننده‌های هوشمند (Intelligent Provisioning)

در ارتباط‌های مخابراتی، Provisioning یا تامین کردن فرآیندی است که یک شبکه یا سرور را برای ارائه خدماتی جدید به کاربر آماده سازی می‌کند. مفهوم Network Provisioning بیشتر در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تامین کردن یک سرویس برای مشتری در شبکه اشاره می‌کند. این مورد نیازمند تجهیزات شبکه و البته نیازمند طراحی و بستر‌های مختلف است. یکی از زیرشاخه‌های تامین کننده‌ها در واقع Intelligent Provisioning است که  نام تامین کننده‌های هوشمند نیز از آن یاد می‌شود.

تامین کننده سرور (Server Provisioning) در واقع مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که سرور را برای سازگاری با سیستم، اطلاعات و نرم‌افزار‌های مختلف آماده می‌کنند. از ویژگی‌های پایه تامین کننده سرور می‌توان به انتخاب سرور از میان تعداد زیادی سرور، نصب کردن برنامه‌های مناسب (سیستم عامل، درایور‌های مربوطه، میان افزار و دیگر برنامه‌ها)، شخصی سازی و کانفیگ بر اساس نیاز، نرم افزاری برای تغییر Boot Image روی سرور و بعد از آن تغییر پارامتر‌ها مثل آدرس IP و IP Gateway برای پیدا کردن شبکه مورد نظر و دستگاه‌های ذخیره‌سازی از ویژگی‌های اصلی تامین کننده‌های سرور است. نرم‌افزار‌های بسیار زیادی هستند که وظیفه تامین کننده سرور را انجام می‌دهند که از میان آنها می‌توان به HPE Intelligent Provisioning اشاره کرد.

Intelligent Provisioning در واقع در محصولات HPE به سرور مستقلی از سری ProLiant اشاره می‌شود که ابزار و بستر مناسب برای پیاده سازی ماژول HPE Synergy Compute را دارد. Intelligent Provisioning در واقع بعد از نصب، راه اندازی یک سرور را بسیار آسان می‌کند و برای اینکار، راهکار‌های بسیار کارآمد را ارائه می‌کند. تامین کننده هوشمند سیستم را برای نصب برنامه‌های اوریجینال مانند سیستم عامل در نظر گرفته شده توسط HPE آماده می‌کند. تامین کننده هوشمند همچنین سیستم را برای ادغام و بهینه کردن نرم‌افزار‌های پشتیبانیاز Service Pack for ProLiant (SPP) آماده سازی خواهد کرد. SPP در واقع نرم‌افزار سیستمی و راهکار‌های فریمور جامعی است که برای سرور‌های سری ProLiant طراحی شده است. در واقع تمام سرور‌های این سری حتی سرور‌های Blade، تمام تجهیزات آن و ماژول HPE Synergy Compute نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. این تجهیزات به صورت پیشفرض روی فریمور و سیستم عامل همراه با Intelligent Provisioning نصب خواهند شد. باید توجه کنید که سرور‌های HPE ProLiant XL از ویژگی نصب سیستم عامل در Intelligent Provisioning پشتیبانی نمی‌کنند اما از ویژگی‌های نگه‌داری به صورت کامل بهره می‌برند. بعد از بالا آمدن سرور، مدیریت سرور می‌تواند فریمور را همراه با ویژگی‌های مناسب خود نصب و راه اندازی کند. همچنین امکان به‌روزرسانی ویژگی‌هایی که همراه با ساخت سرور نصب شده بودند نیز وجود دارد. برای دسترسی به Intelligent Provisioning دو راه وجود دارد. در هنگام بوت شدن و هنگامی که سرور در مرحله POST است، دکمه F10 را فشار داده یا از طریق صفحه اینترنتی مربوط به سیستم iLO باید ویژگی Always On را انتخاب کنید. ویژگی Always On به شما امکان دسترسی به تامین کننده هوشمند بدون نیاز به راه اندازی مجدد سرور را می‌دهد.

وقتی که سیستم عامل ویندوز با استفاده از تامین کننده هوشمند همراه با دسترسی اینترنت نصب شد، تمامی نرم‌افزار‌ها به صورت خودکار دانلود و نصب خواهند شد. برای دیگر سیستم عامل‌ها یا ویندوزی که دسترسی به اینترنت نداشته باشد برنامه‌های زیر به صورت غیر خودکار باید نصب شوند. برای نصب کردن نرم‌افزار‌ها باید SPP را اجرا کنید. با این کار برنامه‌های زیر روی سرور نصب خواهند شد.

  • ProLiant Agentless Management Service (AMS)
  • Network Configuration Utility For Windows
  • HPE Smart Storage Administrator (HPE SSA)
  • Lights-Out Online Configuration Utility

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]