قطعات و تجهیزات سروری

معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

شرکت سیگیت تاکنون سری هارد دیسک های متنوعی به بازار عرضه کرده که برخی از آنها برای کاربری های خاص طراحی و تولید شده اند؛ از Enterprise برای مصارف تجاری گرفته تا NAS که به طور اختصاصی برای استفاده در شبکه بهینه سازی شده است.

کاربری اختصاصی هارد دیسک های سیگیت از طرف خریداران با استقبال مناسبی روبرو شد و به این شرکت آمریکایی امکان داد به مرور نزدیک به نیمی از بازار این محصول را در اختیار خود بگیرد.

اما سیگیت همین چند ماه پیش هنگام معرفی مدل جدید Barracuda Pro اعلام کرد قصد دارد نامگذاری خانواده محصولات خود را تغییر دهد.

حالا سری Surveillance با نام جدید SkyHawk نامیده می شود، SSHD های تازه FireCuda نام دارند و سری NAS هم به IronWolf تغییر یافته است، یعنی همان هارد دیسک هایی که قادر هستند در تمام طول شبانه روز در شبکه ی کامپیوتری کاربر فعال باقی بمانند.

سیگیت برای این منظور هارد دیسک های سری Iron Wolf را در برابر لرزش دائمی ناشی از فعال بودن، مقاوم ساخته و امکان تبادل 180 ترابایت داده در هر سال را برای محصول فراهم آورده تا مشکلی برای بک آپ گرفتن همیشگی اطلاعات روی این ابزار، وجود نداشته باشد.

سازنده علاوه بر این داخل هارد دیسک جدید را با گاز هلیوم پر کرده تا قادر باشد بالاترین ظرفیت حافظه را در این محصول، با کمترین میزان سایش بین صفحات پر تعداد داخلی دستگاه، در اختیار کاربر قرار دهد.

اگر داده های شما حیاتی و ارزشمند هستند یا در کسب و کار خود چند کامپیوتر دارید که لازم است به شکل دائم از اطلاعات آنها پشتیبان گیری شود، هارد دیسک IronWolf همان محصولی است که می تواند نیاز شما را مرتفع نماید.

اما این همه ی داستان نیست و سیگیت برای نخستین بار در این محصول کاربران خانگی را هم به عنوان جامعه ی مخاطب هارد دیسک تحت شبکه ی خود در نظر گرفته است.

بررسی هارددیسک ۱۰ ترابایتی اسکای‌هاک (SkyHawk) سیگیت که برای استفاده در سیستم‌های نظارتی و سایر سیستم‌های با  نرخ خواندن/نوشتن بالا، طراحی شده است.

.

Ironwolf image معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

ویژگی ها

Iron Wolf از نظر ظاهری به هر هارد دیسک 3.5 اینچی عادی دیگری شباهت دارد، اما در باطن برای سیستم NAS (مخفف حافظه ی متصل به شبکه) ساخته شده است.

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، در خانواده IronWolf ظرفیت های متنوعی از 1 تا 10 ترابایت وجود دارد تا برای هر کاربری یک مدل مناسب قابل انتخاب باشد.

سازنده می گوید امکان افزایش ظرفیت داخلی تا این میزان به لطف استفاده از گاز هلیوم فراهم شده، عنصری که یک هفتم اکسیژن چگالی دارد و میزان سایش بین صفحات فشرده ی داخلی را کاهش می دهد.

سرعت چرخش هارد دیسک هم به ظرفیت حافظه بستگی دارد، چرا که مدل  های 10، 8 و 6 گیگابایتی 7200 دور در دقیقه سرعت دارند اما سرعت مدل های پایین تر 5900 دور در دقیقه خواهد بود.

علاوه بر این حداکثر نرخ پایدار تبادل داده در مدل های 10 و 8 ترابایتی از این هارد دیسک 210 مگابایت در ثانیه ذکر شده در حالی که این میزان برای مدل 6 گیگابایتی به 192 مگابایت و برای مدل های پایین تر به 180 مگابایت محدود است.

.

اما این میزان به شرایط مختلفی بستگی دارند و در دنیای واقعی می توانند با شرایط آزمایشگاهی متفاوت باشند، بر همین اساس در بخش بعدی رقم های اعلام شده توسط سازنده را با نتیجه بنچمارک های انجام شده مقایسه می کنیم.

.

عملکرد

همانطور که اشاره کردیم اعداد و ارقام اعلامی توسط سازنده عموماً در شرایط ایده آل آزمایشگاهی حاصل شده اند و معمولاً از دنیای واقعی بیشتر هستند.

بر همین اساس در ادامه می توانید بنچمارک های انجام گرفته روی IronWolf را مشاهده و نتایج آن را با چند محصول رقیب مثل Seagate Enterprise NAS، WD Red Pro و WD Red مقایسه نمایید.

توضیح اینکه این بنچمارک ها با هر دو ترکیب CIFS و iSCSI مورد آزمون قرار گرفته اند.

نخست نتایج عملکرد تصادفی 4K را در حالت CIFS مشاهده می کنیم که در آن هارد دیسک سیگیت با 2427 IOPS (داده ی ورودی و خروجی در هر ثانیه)، مقام اول از نظر نوشتن اطلاعات به خود اختصاص داده است.

برای خواندن اطلاعات، برتری با 652 IOPS به محصول دیگر سیگیت یعنی مدل Enterprise که برای کسب و کارهای بزرگ در نظر گرفته شده تعلق دارد، اما IronWolf هم با 647 IOPS در رده ی بعدی قرار می گیرد و اختلاف چندان چشمگیر نیست.

1.seagate ironwolf 10tb cifs main 4kwrite throughput معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

IronWolf در بررسی حداکثر میزان تاخیر در حالت CIFS هم عملکرد قابل قبولی دارد، اما این بار دیگر بهترین محسوب نمی شود. تاخیر این محصول برای خواندن اطلاعات به 2711.9 میلی ثانیه و برای نوشتن به 1242.8 میلی ثانیه می رسد که دستگاه را از این نظر در رده ی چهارم قرار می دهد.

.

معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

اما با تغییر ترکیب سیستم به iSCSI، ناگهان تاخیر دستگاه در خواندن اطلاعات سر به فلک می کشد، آن هم در حالی که سرعت نوشتن به کمتر از ترکیب CIFS کاهش یافته و باعث شگفتی می شود که چرا؟

.

معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

اگر دستگاه به شکل مستقیم به کامپیوتر متصل کنید، بر اساس نتیجه بنچمارک CrystalDiskMark سرعت عملکرد به 250 مگابایت در ثانیه برای خواندن و 230 مگابایت برای خواندن اطلاعات می رسد که با ارقام اعلامی توسط سازنده مطابقت دارند.

برای مقایسه حتی مدل 6 ترابایتی از هارد Enterprise که توسط همین سازنده برای کسب و کارهای بزرگ طراحی شده از نظر سرعت با ارقام 213 مگابایت در ثانیه برای خواندن و 212 مگابایت برای نوشتن، در رده ی پایین تری از IronWolf قرار می گیرد.

Atto هم نرم افزار بنچمارک دیگری است که سرعت تبادل داده را با جابجایی فایل هایی با اندازه های مختلف سنجش می کند. در این بنچمارک هم به رقم های 250 و 220 مگابایت در ثانیه برای خواندن و نوشتن داده ها رسیدیم که صحت نتایج پیشین را تایید می کند و برای یک هارد دیسک با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه رقم مناسبی است.

بنچمارک های انجام گرفته روی مدل 10 ترابایتی محصول هستند که از بالاترین خصوصیات سخت افزاری بهره می برد. در ادامه می توانید بنچمارک های انجام گرفته روی مدل 3 ترابایتی دستگاه (با قیمت حدود 100 دلار) را مشاهده کنید.

نتایج این بنچمارک ها کمابیش با ارقام اعلامی توسط سازنده نزدیک هستند و می توان آنها را در مقایسه با رقبا، یکی از گزینه های خوب بازار در نوع خود به حساب آورد.

.

Screenshot 62 معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

کمپانی سیگیت سال‌ها است در حال ساخت درایو‌هایی است که منحصرا برای به‌کارگیری در سیستم‌های نظارتی طراحی می‌شوند؛ این هارد‌دیسک‌ها که سیگیت آن‌ها را در قالب درایوهای سری اسکای‌هاک (SkyHawk) عرضه می‌کند،

1)      به واسطه‌ی ویژگی‌های منحصر ‌به‌فردشان ، باعث افزایش طول عمر سیستم می‌شوند و نیاز به پشتیبانی پس از راه‌اندازی سیستم را نیز کاهش می‌دهند.

2)      سیگیت ، هارددیسک‌های سری اسکای‌هاک را در ظرفیت‌های متنوع ۱، ۲، ۳، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ ترابایت روانه‌ی بازار کرده است تا پاسخگوی نیاز کاربران و ارگان‌‌های مختلف باشد.

3)      از هارددیسک اسکای‌هاک به‌واسطه‌ی قابلیت‌های منحصر ‌به‌فرد و ظرفیت بالای آن، می‌توان در مواردی مانند سیستم‌های نظارتی و سیستم‌های تحت شبکه‌ی ضبط ویدئو  (NVR)  و سایر سیستم‌های نظارتی با نرخ خواندن/نوشتن بالا، استفاده کرد.

.

 

1 معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

کلیدی‌ترین قابلیت‌های هارددرایو اسکای هاک از این قرار است:

فریم‌ور  (ImagePerfect   ) برای پشتیبانی از نظارت ۲۴ ساعته با میزان کار بهینه‌شده جهت ضبط ویدئو در ۹۰ درصد اوقات و پخش آن در ۱۰ درصد باقی‌مانده و پشتیبانی از دوربین‌های بیشتر برای ضبط ویدئو با رزولوشن‌های بالاتر نسبت به درایوهای مرسوم

  • نرخ ورک‌لود معادل ۱۸۰ ترابایت در سال
  • پشتیبانی از استریم ATA
  • ذخیره‌ی بیش از ۲۰۰۰ ساعت ویدئو با رزولوشن اچ‌دی
  • مصرف انرژی پایین
  • پشتیبانی از سیستم‌های  NVR

شرکت سیگیت هارد درایو اسکای‌هاک را با ظرفیت ۱۰ ترابایت روانه‌ی بازار کرده است که از این میزان ظرفیت، حدود ۹.۰۹ ترابایت در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید؛ یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های بررسی عملکرد یک هارد درایو، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در آن است.

.

بیشتر ببینید ، بیشتر ذخیره کنید

بهینه شده برای دستگاه های DVR  و : NVR هارد دیسک های SkyHawk™ برای وظایف سنگین در ظرفیت هایی تا 10 ترابایت ساخته شده اند که بتوانند 24 ساعت در روز و هفت روز هفته کار کنند . مجهز به درایور پیشرفته  ImagePerfect™ ، که بهSkyHawk کمک می کند که با کاهش فریم و به حداقل رساندن آن حجم کار هارددیسک برای رایانه  3 برابر شود و باعث می شود 90 درصد از زمان را به ضبط کردن بپردازد در حالی که از 64 دوربین  HD پشتیبانی می کند .

.

SkyHawk بسیارهوشیار است

ساخته شده برای ضبط کردن تصاویر برای 90 در صد از زمان که از 64 دوربین HD پشتیبانی می کند با ظرفیت 10 ترابایتی یا مدت زمان 2000 ساعت که کیفیت تصاویر در این حالت HD می باشند می تواند در سال 180 ترابایت را ضبط کند ، 3 برابر بیشتر از یک هارد دیسک رایانه معمولی کار می کند و دارای 3 سال گارانتی می باشد .
درایوهای آماده شده  برای دستگاه های NVR این درایوها طراحی شده اند تا در دستگاه های چند درایوی قرار بگیرند .

.

در امنیت باشید

این هادردیسک ها می توانند در مدت زمان زیادی کار کرده و قطعات داخلی آن می توانند دمایی از 0 تا 70 درجه را تحمل کنند و از اطلاعات شما در این حالت محافظت کنند .

.

اوج بگیرید

SkyHawk نیاز های شما را تامین می کند و ساخته شده است تا با دستگاه های NVR در دستگاه های چند درایوی کار کند و بهینه شده است تا از حالت RAID پشتیبانی کند .

آنچه از نتایج بنچمارک‌ها می‌توان متوجه شد، آن است که سرعت خواندن و نوشتن روی این هارددیسک اکسترنال از بسیاری از درایو‌های SSD میان‌رده‌ی بازار بیشتر است و از این بابت، توان نوشتن یا خواندن حجم بسیار بالایی از اطلاعات را در اختیار کاربران خاص قرار می‌دهد. این درایو می‌تواند در سرورها، سیستم‌های ذخیره فیلم‌ دوربین‌های مداربسته و درایوهای بک‌آپ و مواردی از این دست مورد استفاده قرار گیرد.

.

جمع‌بندی

حافظه‌ی ذخیره‌سازی اسکای‌هاک اگرچه از نوع دیسک سخت است، اما نرخ خواندن و نوشتن در آن بسیار بالا است و حتی با تعدادی از حافظه‌های ذخیره‌سازی اس‌اس‌دی نیز برابری می‌کند؛ با این تفاوت که حجم حافظه‌های این درایو به‌مراتب بالاتر از حافظه‌های  SSD است. با توجه به آنکه نرخ ورک‌لود این هارددیسک‌ حدود سه برابر نمونه‌های کلاس دسکتاپ است، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در سیستم‌هایی باشد که نرخ خواندن و نوشتن در آن‌ها بالا است.

.

111 معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

هارددیسک های اینترپرایز

.

۱- قابلیت استفاده مفید و بار کاری

یک سیستم Enterprise نه تنها موظف به اجرای سیستم عامل و برنامه های محلی خودش است بلکه بایستی توانایی پاسخگویی به درخواستهای کلاینتها در ۱۰۰ درصد مواقع را نیز داشته باشد. همچنین در مواقع کم باری این سیستم بایستی اعمال دیگری همانند پیداکردن خطای دیسکها، پشتیبان گیری و یا سایر کارهای تعمیراتی را انجام دهد. بار کاری Enterprise  تاثیر زیادی در فرسودگی قسمتهای مکانیکی هاردها از جمله یاتاقانها، موتورها، پلاترها و .. دارد که باعث ایجاد حرارت و لرزشهای بیشتری میشود. طبیعتاً با این شرایط هاردهای  Enterprise بایستی دارای طراحی ویژه در قسمتهای مکانیکی و همچنین نرم افزاری  firmwar باشند تا این بار را تحمل کنند.

۲- حساسیت نسبت به قیمت تمام شده

سیستم های  Enterprise  نسبت به قیمت بالا واکنش کمتری از خود نشان می دهند. فاکتور تعیین کننده در آنها در دسترس بودن و قابلیت اطمینان است. برای افزایش میزان تحمل بار کاری درایوهای  Enterpriseبایستی خصوصیات ویژه ای در طراحی در نظر گرفته شود.

۳- کارایی

درایوهای ویژه سیستم های Enterprise دارای خصوصیاتی هستند تا سرعت دسترسی را بالا برده و از طرفی زمان دسترسی را کم کنند. این خصوصیات شامل مگنت های قویتر، دور دیسک بالاتر و مدارهای الکترونیکی با مقدار Cache بیشتر و میکروپروسسورهای پرسرعت تر می شود.

4-بازیابی سکتورهای خراب

وقفه های طولانی در سیستم های  Enterprise غیر قابل قبول هستند ، زیرا کار تعداد زیادی کاربر را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، همچنین سیستم های RAID که در این حوزه متداول هستند نسبت به ایجاد وقفه در یک هارد متآثر خواهند شد. یکی از خصوصیات هاردهای  Enterprise زمان کم برای اجرای فرامین است. هنگامیکه یک درایو در اثر ایجاد یک سکتور خراب به وقفه می خورد، درایو سعی می کند عمل بازیابی را در صورت امکان از طریق اطلاعات checksum انجام دهد. چنانچه این عمل موفقیت آمیز نباشد هارد کنترلر را خبر می کند و کنترلر سعی می کند اطلاعات خراب شده را از طریق سایر دیسک ها بازیابی کند. البته این عمل در سیستمهای  RAID و با در نظر گرفتن افزونگی قابل انجام است . یک وقفه کوتاه برای بر طرف کردن مشکل ایجاد می شود ولی در عوض درایو به درخواستهای بعدی سیستم عامل بدون وقفه جواب می دهد. وقفه های معمول مابین ۷ تا ۱۵ ثانیه است و تعداد باری که سعی به خواندن خواهد شد محدود است.

5- اندازه متغیر سکتور

بسیاری از هارددیسک های رده  Enterprise این قابلیت را دارند که اندازه سکتور در محدوده ای تغییر کند. این درایوها از یک سکتور ۵۲۸ بایتی استفاده می کنند و به کنترلر این اجازه را می دهد که از ۵۱۲ بایت برای دیتا و بقیه آن برای قرار دادن اطلاعات  checksum استفاده کند . با این کار کنترلر این امکان را پیدا می کند که اطلاعات اصلی را بوسیله checksum تایید کند و در صورت نیاز بصورت همزمان عملیات بازیابی را انجام دهد.

6-دیتای بدون خطا یا درستی دیتا data integrity

یکی از خصوصیات سیستم های  Enterprise این است که دارای مکانیزم هایی برای تشخیص خطا در سرتاسر یک پروسه کاری هستند. دیتای انتقالی در هر مرحله از انتقال بوسیله اطلاعات parity  یا checksum   همراه می شود که باعث می شود خطاهای ناشی از انتقال دیتا آشکار شود و در مراحلی بازیابی شده و یا مجدداً ارسال شود.

درایوهای Enterprise از ECC برای تشخیص خطا در هنگام انتقال دیتا مابین حافظه داخلی خود و همچنین الگوریتمهای داخلی استفاده می کنند. این شکل از تشخیص خطا برای هر کدام از سازندگان هارد دیسک بصورت اختصاصی است.

7-  سنسورهای آشکارسازی لرزش

اغلب هارددیسک های  Enterprise دارای سنسورهای خاص برای آشکارسازی لرزش ها در برد الکترونیکی هارد هستند. این سنسورها قادر به تشخیص حرکت هارد در هنگام تغییر موقعیت هد توسط  servo هستند که روش مطمئن تری برای قرار دادن هد در موقعیت مناسب را فراهم می کند. همچنین زمان بهتری برای نوشتن یا خواندن اطلاعات تعیین می شود. با این حال این روش تاثیر کمتری دارد هنگامیکه از یک پروسسور برای اعمال مختلف استفاده می شود. هاردهای    Enterprise دارای یک سیستم فیدبک مابین هد مغناطیسی و بازوهای محرک هستند که ،باعث تشخیص بهتر لرزش ها و واکنش بهتر می شود.

.

جدول مقایسه

image 2017 05 31 12 02 57 معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

کمپانی Western Digitall از جمله تولیدکنندگان بزرگ هارد دیسک است و سیستم های ذخیره ساز این کمپانی جزو بهترین های بازار به شمار می روند.

این کمپانی هارد دیسک های خود را با رنگ های مختلف برای مصارف مختلف تولید و نشانه گذاری می کند. تاکنون ذخیره سازهای WD در رنگ های سبز (کم مصرف)، سیاه (بالاترین کارایی در مجموع)، آبی (استاندارد) و قرمز (برای ذخیره تصاویر با نرخ فریم بالا) به بازار عرضه شده اند.

.

رنگ بنفش هارد وسترن دیجیتال

.
جدیدترین نوآوری WD در عرصه ذخیره سازها WD PURPLE  «هارد دیسک بنفش» نام دارد که در نمایشگاه IFSEC 2014 لندن معرفی شد. این هارد دیسک در ظرفیت های 1 تا 6 ترابایت و مخصوص سیستم های مداربسته و نظارت تصویری طراحی شده است.

.

purple western digital hard drive معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

به گفته WD، هارد دیسک WD PURPLE  بنفش  3 مزیت نسبت به بقیه انواع هارد دارد که آن را به بهترین انتخاب برای استفاده در سیستم های نظارت تصویری تبدیل می نماید.

.

WD Purple efficiency doorbin.info معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

ضمنا این هارد دیسک مجهز به یک پوشش شفاف است که سبب می شود بیننده بتواند مکانیزم کار هارد دیسک را مشاهده کند.

هدف WD از معرفی هارد بنفش در IFSEC 2014، جلب نظر و همراهی تولیدکنندگان بزرگ سیستم های نظارت تصویری برای استفاده از این هارد در محصولاتشان و یا حداقل توصیه آنها به استفاده از آن بوده است. چرا که در غیر این صورت امیدی به موفقیت این محصول نخواهد بود.

در واقع کاربران معمولی اهمیت چندانی به کارایی و توانایی هارد دیسک ها نمی دهند و در بسیاری از کشورها حتی از این موضوع اطلاع ندارند! بنابراین همراهی کمپانی های بزرگ سیستم های نظارت تصویری برای موفقیت هارد بنفش، حیاتی است.

.

رنگ قرمز هارد وسترن دیجیتال

.

red western digital hard drive معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

هارد قرمز رنگ وسترن مخصوص استفده در شبکه طراحی شده است. هارد قرمز وسترن می تواند به صورت شبانه روزی و مدت طولانی روشن باشد بی آنکه ایرادی پیدا کند. رنگ قرمز در سال 2012 به رنگین کمان وسترن اضافه شده است. رنگ قرمز مخصوص استفاده در واحد NAS در شبکه طراحی شده است. رنگ قرمز به دو دسته کلی WD Red و  WD Red Pro تقسیم می شود.

در ادامه می توانید نتایج بنچمارک نسخه 3 ترابایتی از هارد دیسک Red وسترن دیجیتال را مشاهده کنید که ویژگی های سخت افزاری مشابهی دارد و یکی از پر فروش ترین ها در نوع خود به حساب می آید.

Screenshot 64 معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

رنگ طلایی هارد وسترن دیجیتال

.

gold datacenter western digital hard drive معرفی ، بررسی و مقایسه بین هاردیسک های سیگیت و وسترن دیجیتال

.

رنگ طلایی وسترن برای استفاده در دیتا سنتر (مرکز داده) طراحی شده است. وقتی شما عبارتی را در گوگل سرچ می کنید ، این عبارت در دیتا سنتر گوگل پردازش و ذخیره می شود.هاردهای مورد استفاده در دیتا سنتر باید سرعت بالایی داشته باشند ، همچنین بالا بودن قابلیت اطمینان و داشتن کارایی بالاتر در دماهای بالا و دارا بودن لرزش کمتر نسبت به دیگر هاردیسک ها از ویژگی های این هارد دیسک به شمار می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *