معرفی،توضیح و تحلیل مفاهیم اولیه Active Directory

شاید شما وقتی در حال خواندن این مقاله باشید یک کارشناس شبکه یا یک متخصص شبکه و یا یک تکنسین شبکه باشید و کم و بیش با سرویس های مایکروسافت سروکار داشته باشید وبه دلیل محیط کاربر پسندی که این سرویس ها دارند از خیلی مفاهیم این سرویس ها به دور باشید و فقط از ویزارد مراحل نصب استفاده کنید(Next ,Next,Next,…)

و هیچ چیز بدتر ازآن نیست که یه متخصص شبکه نتواند به صورت تخصصی صحبت کند و از اصطلاحاتی استفاده کند که او را از سایرین به اصطلاح متخصص جدا کند.

ما در این سری از مقالات برای شما از اصطلاحات مایکروسافتی می گوییم که شاید (تاکید می کنم شاید)کمتر استفاده کرده باشید و یا حتی آنها را نشنیده باشید و یا اگر هم شنیده باشید توصیف دقیقی از آنها ندانید و فقط مصرف کننده آنهاباشید

اجازه دهید برای شروع تعریفی از یک شبکه ارایه دهیم:

.

.

مفهوم شبکه های کامپیوتری:

شبکه از اتصال Logical(منظور سرویس هایی که ارایه می شود) و Physical (منظور زیر ساخت تبادل اطلاعات)حداقل دو کامپیوتر جهت تبادل اطلاعات(Resource Sharing) شبکه ایجاد می شود.

حال که تعریف شبکه را ارایه دادیم به انواع شبکه می پردازیم که می توان این انواع شبکه را از جنبه های مختلف بررسی کرد:

ما در اینجا ابتدا از نظر منطقی انواع شبکه را بررسی می کنم و می دانیم که ۲نوع Logical در شبکه وجود دارد:

۱)نوعی که ما آن را در کتاب های آکادمیک به نام شبکه های نظیر به نظیر یا Peer-to-Peer می شناسیم اما در کتاب های مایکروسافتی بیشتر به آن WORKGROUP می گویند.

۲)نوع دوم که ما آن را بیشتر به عنوان شبکه های Server Based یا Client-Server می شناسیم اما ازین پس در سرویس های مایکروسافت طبق خود کتاب های مایکروسافت Domain Model صدا می زنیم.

یکی از صحبت های نادرستی که در مورد این نوع شبکه شنیده می شود این است که کامپیوتری که در این نوع شبکه قرار دارد یا فقط سرویس دهنده است یا فقط  کلاینت اما این جمله حرف نادرستی است.تصور کنید یک فایل سرور در این شبکه وجود دارد! آیا یک کاربر یا مدیر شبکه نمی تواند به پشت این سیستم برود و یک فایل متنی را برای پرینت به سمت پرینت سرور ارسال کند؟ خوب کاملا مشخص است که این فایل سرور علاوه بر اینکه وظیفه سرویس فایل دادن را برعهده دارد نقش کلاینت را در زمان پرینت گرفتن نیز بازی می کند.

هنگامیکه صحبت از سرور می کنیم باید مشخص شود از چه منظر؟سرور می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

۱- سرور از نظر مشخصات یا مدل سخت افزاری یک دستگاه سرور باشد

۲- سرور ممکن است منظور سیستم عامل Client side یا Server Side باشد

۳- سرور ممکن است از نظر سرویسی که یک سرور ارایه می دهد باشد مثل File Server

قبل از هر چیز باید بگوییم که مطمئنا همه شما در شرکت یا سازمان هایتان از نوع دوم استفاده می کنید اما اینکه یک متخصص شبکه نداند  WorkGroup چیست و چرااستفاده نمی شود و اصلا دلیل استفاده از شبکه های Domain Model چیست یک نقطه ضعف محسوب می شود

و اصولا در علم کامپیوتر اینگونه است که شما باید روش های سنتی و قدیمی را بدانید تا به حسن و ویژگی های روش های جدید پی ببرید و بتوانید روش های جدید را با سایر روش ها مقایسه کنید و به نقاط ضعف و قدرت آنها پی ببرید.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]