معمولا ، سیستم های دسکتاپ و موبایل از حافظه های UDIMM استفاده می کنند.کنترل کننده حافظه در پردازنده شما هر چیپ حافظه از حافظه UDIMM 

شما را بطور مجزا و موازی آدرس دهی می کند. هرچند ، هر چیپ از حافظه ، مقدار معینی از ظرفیت را روی کانال حافظه قرار می دهد اما سیگنال های فرکانس بالا را در آن کانال ضعیف می کند. در نتیجه ، هر کانال تعداد محدودی از چیپ های حافظه را دریافت می کند. 

این رویداد، واقعا چالش سختی در دنیای دسکتاپ می باشد. بسیاری از مردم با 16GB=4x4GB خرسند هستند چراکه وقتی حافظه های DDR3 خود را تا 1.65 ولت، overvolt می کنند می توانند فرکانس حافظه های خود را از 1.6 به 2.133GHz برسانند. هنگامیکه شما از حافظه های 8GB در ولتاژ 1.5 ولت استفاده می کنید می توانید شاهد محدودیت هایی باشید :

بسیاری از مادربردها به شما اجازه نصب یک حافظه برای هر کانال و مجموعا دو عدد حافظه را بیشتر نمی دهند. نصب چهار عدد از آنها در مادربردهای DUAL CHANNEL احتمالا باعث محدود شدن فرکانس به 1333MHz می شود. اما معمولا تعداد بسیار کمی از مردم ، سودی از بکار بردن 32GB حافظه کند بجای 16GB حافظه سریع DDR3 شاهد خواهند بود(و شما قطعا به WINDOWS 7 PROFESSIONAL یا ULTIMATE برای داشتن حافظه بیشتر از 16GB نیاز خواهید داشت.)

در دنیای سرور ، فروشنده ها ، محافظه کارانه عمل می کنند. استفاده از حافظه های خارج از عرف ولتاژ یعنی 1.65V، عمر حافظه را کوتاه کرده و باعث مصرف انرژی بیشتری می شود. مصرف بیشتر انرژی برای %3-2 کارایی بیشتر دیوانگی محض است مخصوصا هنگامیکه در مورد یک رک صحبت می کنیم.یکی دیگر از دلایل خوبی که فروشنده مایل به رقابت بر سر آن است ، درستی حافظه یا به اصطلاح تاییده آن است که فرایند پر هزینه ای است. شما می توانید از حافظه های UDIMM در سرور استفاده کنید (بیشتر اوقات به همراه تکنولوژی ECC بر خلاف DIMMهای دسکتاپ) ، اما آنها در سرور محدود به ظرفیت های پایین و سرعت کلاک(CLOCK SPEED) کمتر هستند. برای مثال ، بهترین حافظه UDIMM شرکت Dell، حافظه 4GB با فرکانس 1333MHz می باشد و شما تنها می توانید 2 عدد از آنها را در هر کانال استفاده کنید (2DPC=2DIMMs Per Channel). این بدین معنی است که یک عدد پردازنده زئون E5، وقتی از حافظه های UDIMM استفاده می کنید نمی تواند بیشتر از 32GB را آدرس دهی کند. در سرورهای شرکت اچ پی نسل هشتم ، شما می توانید UDIMMهای 8 گیگابایتی تهیه کنید که ظرفیت UDIMM را دو برابر می کند و آن را به 64GB برای هر پردازنده می رساند.

خیلی ساده ، حافظه های UDIMM، ارزان ترین حافظه های DIMM در سرورها هستند اما شما ظرفیت بسیار و البته کمی از میزان کارایی را از دست خواهید داد.

حافظه های (RDIMM(Registered DIMMs ، در بسیاری از موارد انتخاب های بهتری برای سرور شما دارد. بهترین حافظه های RDIMM امروزه 16GB هستند و با فرکانس 1600MHz کار می کنند (800MHz Clock DDR). توسط حافظه های RDIMM ، شما می توانید از 3 برابر ظرفیت بهره مند شوید :4CHANNELSx3DPCx16GB=192GB که این میزان برای هر پردازنده است. ایراد این است که سرعت چرخه (CLOCK SPEED) تا 1066MHz افت خواهد کرد.

اگر شما بیشترین سرعت را می خواهید ،شما باید خود را محدود به استفاده از 2 حافظه برای هر کانال و 4 رنک(2DPC & 4RANKS) کنید. با استفاده از 2 حافظه برای هر کانال، حافظه های RDIMM شما با سرعت 1600MHz کار خواهند کرد. آنگاه هر پردازنده می تواند تا 128GB را آدرس دهی کند (4CHANNELSx2DPCx16GB) که هنوز 2 برابر حافظه های UDIMM است در حالیکه با%20 سرعت بیشتر کار می کنند.

در حافظه های RDIMM یک رجیستر اضافه می کنند که سیگنال های دستوری و آدرس ها را بافر می کند. کنترل کننده یکپارچه حافظه در پردازنده بجای آدرس دهی چیپ های حافظه ، مستقیما یک رجیستر را می بیند. در نتیجه ، تعداد رنک (RANK) هر کانال بالاتر می رود.

در حال حاضر ، سیستم های زئون E5 تا 8 رنک(RANK) از حافظه های RDIMM را پشتیبانی می کنند. هر کانال ، 4 عدد حافظه DIMM به صورت DUAL RANK را دارا می باشد ( اما شما فقط 3 اسلات حافظه RDIMM برای هر کانال دارید) یا دو حافظه DIMM به صورت QUAD RANK در هر کانال دارید. اگر شما حافظه های QUAD RANKS با چیپ های حافظه بزرگ را ترکیب کنید ، شما ظرفیت حافظه DIMM زیادی را به دست می آورید. برای مثال ، یک حافظه DIMM QUAD RANK با چیپ 4Gb یک حافظه DIMM با ظرفیت 32  گیگابایت است ( 4Gbitx8x4RANK). در این حالت به ظرفیت 256GB دسترسی پیدا می کنیم: (4CHANNELSx2DPCx32GB) اگر چه تمامی سرورها QUAD RANK را پشتیبانی نمی کنند.

.

rvslrdimmscheme_575px
RDIMM Vs. LRDIMM

.

حافظه های LRDIMM حتی بهتر عمل می کنند. در حافظه های LRDIMM ) Load Reduced DIMM ) همان رجیستر را با یک بافر حافظه به صورت ایزوله تعویض کرده اند ( iMB=Isolation Memory Buffer).

 iMB ، دستورات ، آدرس ها و سیگنال های داده را بافر می کند. iMB ، تمام بار الکتریکی ( شامل سیگنال داده) از چیپ های حافظه روی حافظه های LRDIMM از کنترولر حافظه را ایزوله می کند. دوباره ، کنترلر فقط iMB را می بیند و مستقیما چیپ های حافظه را نمی بیند. در نتیجه شما می توانید تمام اسلات ها رابا حافظه های QUAD RANK پر کنید. در واقع این به معنی به دست آوردن%50 تا %100 ظرفیت حافظه بیشتر است.