گوناگون

توضیحات وزیر ارتباطات در مورد تماس صوتی تلگرام و پرتاب ماهواره های ناهید و امیرکبیر

محمود واعظی وزیر ارتباطات در خصوص رساندن اینترنت پرسرعت به روستاها ، ظرفیت پهن باند ، فیلتر شدن تماس صوتی تلگرام و پرتاب ماهواره های امیرکبیر و ناهید سخنانی ایراد کرد که در زیر به جزئیات آن می پردازیم.

محمود واعظی تاکید دارد که دولت دسترسی آزاد به فضای مجازی را از جمله حقوق شهروندی می‌داند و بر همین اساس با جدیت ایستاده‌ تا هیچ دستگاهی نتواند برای دسترسی مردم به فضای مجازی مشکل تراشی کند. واعظی ادامه داد: در حوزه شبکه پهن‌باند داخلی از ابتدای کار تا آغاز دولت یازدهم تنها ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت ایجاد شده بود که در این حوزه هم به حدود ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیدیم و به نوعی شاهد رشد ۱۵ درصدی بودیم. از سوی دیگر در حوزه تعداد کاربران اینترنت هم رشدی قابل توجه چه از نظر سرعت و چه از نظر تعداد صورت گرفت و بدین ترتیب تعداد کاربران اینترنت از حدود ۴ تا ۵ میلیون نفر اکنون به بیش از ۵۰ میلیون نفر رسیده و رشدی ۱۰ برابری داشته است.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین متذکر شد: نکته دیگر بحث دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت است که در ابتدای دولت یازدهم هیچ روستایی به این موضوع دسترسی نداشت اما اکنون ۲۷ هزار روستا به اینترنت پرسرعت مجهز شده‌اند.

واعظی در ادامه در توضیح دلایل علاقه‌مندی دولت برای دسترسی روستاییان به اینترنت پرسرعت توضیح داد: یکی از اهداف عمده ما این بود که به واسطه اینترنت خدمات را نیز به روستاها ببریم، چراکه در این قالب می‌توان خدمات متعددی از سلامت و آموزش گرفته تا غیره را به روستاییان ارائه کرد.

interne1 توضیحات وزیر ارتباطات در مورد تماس صوتی تلگرام و پرتاب ماهواره های ناهید و امیرکبیر

وزیر ارتباطات با تاکید بر اثرات مثبتی که به دنبال ارائه اینترنت پرسرعت در روستاها ایجاد شده است، عنوان کرد: البته در حوزه‌های دیگر نیز اقدامات متعددی صورت گرفت و به عنوان مثال فناوری را برای اپراتورهای مختلف آزاد کرده و گفتیم که آنها می‌توانند فناوری‌های مختلف را بدون محدودیت ارائه کنند. بر همین اساس طی این سال‌ها خدمات نسل ۳ تلفن همراه که در آن زمان تنها در چهار شهر قابل دسترسی بود این روزها در بیش از ۹۵۰ شهر در ایران ارائه می‌شود و در حوزه نسل ۴ نیز اکنون ۷۴۲ شهر دسترسی به این خدمات دارند، در حالی که در ابتدای دولت هیچ‌کدام از شهرهای کشور به خدمات نسل ۴ دسترسی نداشته‌اند.

فیلترینگ تلگرام صوتی کار دولت نبود

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر فیلترینگ تلگرام صوتی و اینکه آیا این موضوع هم به دلیل چنین حساسیت‌هایی رخ داده است تصریح کرد: ما در این زمینه به طور صریح اعلام کردیم که دولت با فعالیت‌ این بخش هیچ‌گونه مشکلی نداشته و حتی به مدت دو روز نیز شرایط دسترسی به تلگرام صوتی را فراهم کرد، اما پس از این مدت قوه قضاییه دستور به فیلتر شدن این بخش داد.

وی همچنین عنوان کرد: ما همواره گفته‌ایم که به دلیل مسائل مالی جلوی فعالیت شبکه‌های اجتماعی را نخواهیم گرفت. اپراتورها هم از سال‌ها قبل در حوزه پیامک شاهد این موضوع بوده‌اند که با روی کار آمدن شبکه‌های مجازی درآمدهای موبایل در سراسر دنیا کاهش پیدا کرده است. در حوزه مکالمات صوتی نیز شرایط از همین قرار است و ما نمی‌توانیم با واقعیت‌های تکنولوژی بجنگیم. بر همین اساس لازم است خود را با این تغییرات تطبیق دهیم.

 پرتاب ماهواره مخابراتی ناهید پیش از پایان دولت

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود نیز به بحث ماهواره‌ها اشاره کرد و با تاکید بر تاثیر برجام در پیشرفت این بخش، بیان کرد: امور تحقیقاتی چند ماهواره سنجشی در گذشته انجام شده بود اما باید توجه داشت که در دنیا هم روند کار بدین شکل است که تا زمانی که ماهواره‌ها لانچ نشده و از آنها بهره‌برداری نشود، تحقیقات تکمیل شده به شمار نمی‌رود. بر همین اساس ما مرحله دیگری را پشت سر گذاشته و تلاش داریم تحقیقات را به مرحله عمل یا پرتاب نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس اکنون دو ماهواره آماده وجود دارد که یکی از آنها یک ماهواره سنجشی “امیرکبیر” و دیگری ماهواره مخابراتی “ناهید” است که بیش از ۹۷ درصد امور مربوط به آن انجام شده و امیدواریم در ماه رمضان یا پس از آن این ماهواره‌ها پرتاب شوند.

واعظی همچنین از تکمیل ۹۵ درصد امور مربوط به ماهواره امیرکبیر خبر داد و در عین حال یادآور شد: ماهواره “دوستی” دیگر ماهواره سنجشی است که در دولت یازدهم و پژوهشگاه فضایی امور مربوط به آن دنبال شده است. وزیر ارتباطات همچنین از پیگیری‌های سازمان صدا و سیما برای طراحی یک ماهواره خاص این سازمان خبر داد و افزود: امور مربوط به این ماهواره نیز در حال پیگیری و انجام است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *