گوناگون

لینوکس بر روی موبایل…

لینوکس

حدود دو میلیارد گوشی هوشمند لینوکس به شکل اندروید گوگل در بازار وجود دارد. اما لینوکس همچنان از جاوا استفاده می‌کند و فروشگاه برنامه های رایگان برای موبایل جالب نیست.

اتمام ساخت گوشی Ununtu در میان گوشی‌های دیگر امید بسیاری را برای پتلفرم‌های باز موبایل از کاهش داد. اما همچنان می توان امیدوار بود. جامعهUBports قصد دارد گوشی Ununta Touch را زنده کند و اولین نسخه جدید خود را از وارد بازار کرده است. بسیاری از پروژه های دیگر همچنان در سطح سخت افزار و سطوح مختلف نرم افزار ادامه دارند. اندروید بسیار قدیمی است و افراد به استفاده از برنامه و محیط آن عادت کرده اند. بنابراین همخوانی با اندروید یکی از ویژگی های مهمه برای سیستم عامل‌های جایگزین گوشی است. برای این منظور Libhybris (یک لایه همخوان میان کتابخانه GUN C و Bionic اندروید به سیستم‌های gilbc محور برای کار و سخت افزار اندروید مجهز شده است.
پروژه هلیوم با هدف کاهش پراکندگی و یکپارچی لایه‌ های پایینی و استاندارد سازی لایه های میانی موبایل لینوکس انجام شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و ساخت سیستم عامل های لینوکس محور بدون نگرانی درباره پیامدهای آن را ساده تر کرده است.
آسیب پذیری مانند خرابی های اخیر شاید بر یک میلیون دستگاه تاثیر داشته باشند، اما اکثر کاربران به وسیله حافظت های برنامه ها دچار مشکل شده اند. بنابراین اگر به دنبال یک برنامه کاملا باز هستید یا بدون نیاز به ارائه دهنده شبکه، قصد به روز رسانی را دارند. ادامه این مطلب را مطالعه کنید.
به راحتی می توان تفاوت های جدی بین محیط لینوکس واقعی ومحیط اندروید را درک کرد. کاربران لینوکس حداقل آن هایی که از نسخه جدید بهره می بردند،‌ به طور منظم به روز رسانی ها را دریافت می کنند که براساس تنظیمات حتی ممکن است به صورت خودکار نصب شود. بنابر نظر خود تیم امنیتی اندروید، براساس مقایسه های انجام شده حدود نیمی از دستگاه های اندروید از پایان سال ۲۰۱۶ هیچ به روز رسانی امنیتی دریافت نکردند.
همه چیز تقصیر گوگل نیست. آن ها به روز رسانی های ماهانه را منتشر می کنند،اما این به روز رسانی ها تنها برای دستگاه های Nexus و Pixel خود گوگل استفاده می شوند. سازگاری به روز رسانی ها با سخت افزار به نظر تولید کننده و بعد انتقال دهنده های شبکه برای انتقال آن ها به کاربران بستگی دارد. اکثر OEM‌ها چندان به حمایت از کالا های فروخته شده علاقه ندارند و انتقال دهنده های شبکه به روز رسانی های مهمی را برای برنامه های اصلی ارائه نمی‌کنند. اما این برنامه ها برای ارتقاء تجربه استفاده از اندروید ساخته شده بودند.
در برخی از موارد، موانع دیگری نیز وجود دارد برای مثال می توان به سال گذشته اشاره کرد که Qualcomm دیگر از تراشنه های Snadragon 800/801 پشتبانی نکرد و امید های استفاده هر دستگاه سیلیکان از به روز رسانی اندروید ۷٫۰ Nougat ‌ را از بین برد.
بهانه های زیادی مطرح می شود و هیچ کس گناه کار نیست. در این شرایط پیدا کردن مقصر کار دشوار است:
Qualcomm ادعا کرد که OEM دیگر نمی‌خواد از تراشه های شرکت سیلیکان پشتیبانی کند. اما در زمان معرفی ( آگوست۲۰۱۶) برخی از دستگاه که از تراشه استفاده می کردند برای مثال Sony xperia Z3 در اواخر سال ۲۰۱۴ منتشر شده بود. حتی در شرایط امروزی نیز، چرخه عمر دوسال برای یک تلفن همراه نستبا کوتاه است. سونی ادعا کرد که این تراشه از آزمایش های همخوانی گوگل عبور نکرده است که الان به OpenGL ES3.0‌ و پشتیبانی Vulkan نیاز دارد. یک موضوع مشخص است، ادعاهای زیادی مطرح می شود هیچ کس گناه کار نیست.
گوگل حداقل برای ارتقاء به روز رسانی ها تلاش کرده است. پروژه Treble بخشی از نسخه بعدی اندروید است که با هدف جدا سازی بخش های سیستم عامل اجرا شده توسط فروشنده از بخش ها دیگر انجام می شود. این شرکت با استاندارد سازی رابط کاربری فروشنده، دیگر مهم نیست که فروشنده های سییلکان می توانند از به روز رسانی های کد خود در چارچوب اندروید استفاده کنند یا خیر. همچنان با نسخه های قبلی ارتباط برقرار می کند.
مشخص است که این موضوع با موارد اقدامات قبلی سر و کار نارد و بدین معناست که پشتیبانی از تکرار نسخه بعدی از اندروید بعدی O (نسخه Orribe) نباید حمایت آن ها را به صورت ناگهانی محدود کند.
کاربرانی می‌توانند با نصب. LineageOS مشکل منسوخ شدن گوشی را حل کنند. ROM های شخصی دیگر از جمله CooperheadOS‌ امن یا Replicant نیز در دسترس هستند. توانایی نصب ROM های شخص ثالث به باز شدن بارگذاری بوت شما بستگی دارد. برخی از تولید کننده ها این کار را ممنوع کرده اند ( اما این روند رو به کاهش است)، در حالی که تولید کننده‌های دیگر ( مانند موتورولا و HTC) یک شکل وب مناسب ارائه می‌دهند که آن اعداد IMEI و توکن‌های دیگر در عوض کد‌های باز کردن قفل مبادله می شوند و می توان از آن در کنار بوت سریع یا بخشی از SDK‌اندروید استفاده کرد. دستگاه های Nexus بدون کد باز می شوند.

سیستم عامل های ناموفق تلفن همراه
تلاش ها برای ساخت یک سیستم عامل باز ناموفق بوده است: سیستم عامل فایر فاکس، Maemo، MeeGO و Ubunta Touch هم از همین قانون تبعیت می کنند. اما جامعه از دسته دوم به شکل UBports ‌ و Mer حمایت کرده است. https://merptoject.com
Mer‌ (‌مخفف باز سازی Maemo) در ابتدا یک نسخه باز از MeeGO‌ اصلی بود. برخی از توسعه دهنده ها از راهبردهای MeeGo خوشحال نبودند و در سال ۲۰۱۱ برخی از توسعه دهنده ها به توسعه بی سر و صدای این پرو‌ژه ادامه دادند. زمانی که در سال ۲۰۱۳ Tizen معرفی ( و MeeGoo لغو)‌ شد، پروژه Mer عمومی شد. هدف از این کار ارائه یک میان نرم افزار ( به جای یک سیستم عامل کامل) بود که چیزی بین هسته لینوکس و یک رابط کاربری گرافیکی است. بنابراین تولید کننده ها می توانند گزینه مورد نظر خود و یک GUI را از میان پروژه های مختلف انتخاب کنند و لازم نیست نگران بخش های دیگر باشند. GUI در گوشیNemo کاربرد دارد که تداوم کار MeeGoo به حساب می آید. Mer ‌از فناوری های شناخته شده لینوکس مانند Wayland ،Systemd‌ و Libhybris ‌استفاده می کند.
براساس صفحه GigHub ، Hybris یک راه حل که با استفاده از کاربرد های بیونیک (‌سخت افزرا) در سیستم های glibc ، عمل ترکیب سیستم ها را انجام می دهد. بهتری توصیفی از این فناوری وجود ندارد. بیونیک توسعه گوگل و کتابخانه DSD ‌محور C ساخته شده است که توسط اندروید استفاده می شود و بسیاری از درایوها تنها از طریق درخواست های کارکردهای بیونیک انجام می شوند.
Libhybris می تواند این درخواست ها را با درخواست های glibc ( کتابخانه GUN C‌) ترکیب کند، به طوری که تنها در سیستم های لینوکس کاربرد داشته باشند. مجوز BSD بیونیک به ساخت ابزار های انحصاری در اکوسیستم اندروید کمک می کند به طوری که تنها یک FOSS purist ‌ می توانند از آن استفاده کند.
پروژه هلیوم بزرگ تر است و هدفش کاهش تقسیم بندی ها در سیستم های لینوکس برای گوشی است. برای این منظور یک پایگاه مشترک از جمله هسته لینوکس، لایه انتزاعی سازی سخت افزار ( و درایوهایی که تنها به صورت دوتایی موجود هستند) و Libhybris های مذکور استفاده می کند. این پروژه قابل حمل است و به راحتی ساخته می شود.
زمانی که پروژه MeeGo انجام متوقف شد، بسیاری از کارمندهای نوکیا برای تکمیل ساخت این گوشی به شرکت جولا رفتد. جولا امیدوار بود بتواند گوشی ها و تب لت های مستقلی را مانند سیستم عامل Sailfish بسازد. البته بعدا این کار را رها کردند. Sailfish‌یک لیکنوس/Mer است و جولا UI‌ انحصاری ارائه می کند. اما گزینه های دیگر نیز در دسترس هستند.
به صورت استاندارد تحت گوشی جولا ارائه می شود و در کشورهای توسعه یافته با نام جولا سی در دسترس است و تنها از طریق برنامه دستگاه جامعه برای توسعه دهنده قابل دسترسی است. سیستم عامل Sailfish به یک فروشنده دیگر داده شد و در اردیبهشت شد که یک نسخه دیگر یعنی Xperia X میان برد قابل خریداری است.
سیستم عامل Sailfish‌ به تلفن های دیگر و ARM7-toting Rasberry Pis‌ منتقل شده است. اپلیکشین های این سیستم عامل با استفاده از Qt و c++ ساخته شده اند و در حال حاضر درد ماژول Silica QML‌ انحصاری استفاده می شوند. sfdriod‌یکی از دلایل اصلی فروش سیستم عامل Sailfish است..

مشکلات Tizen
هدف پروژه Tizen، ساخت یک سیستم عامل بود، اما در اینترنت اشیاء ‌و ماشین های تفریحی، پوشیدنی ، تلوزیون ها و غیره کاربرد دارد. در ابتدا توسط سامسونگ، هواوی، اینتل و غول های دیگر این صنعت مدیریت می شد ( به طور کلی با ن ام موسسه LiMo شناخته می شوند) و فعالیت های مستقل نیز زیر نظر موسسه لینوکس انجام می شد. امروزه سامسونگ تنها شرکتی است که به طور فعال در زمینه ساخت محصولات بر همین اساس کار می کند، اما پروژه Mer به دنبال همکاری با سامسونگ است. در تیرماه، کارشناس Amihai Neiderman بسیاری از مشکلات این نرم افزار را کشف کرد و گفت که این بد ترین کدی است که به حال دیده. Tizen از انبار علم تلفن oFono استفاده می کند که در پروژه های FOSS دیگر کاربرد دارد.
جامعه KDE نیز ایده هایی را برای ساخت سیستم عامل پلاسما ارائه کرده است
(‌https://plasma-mobile.org)
از چارچوب Krigami برای UI‌های زیبا و سبک استفاده می کند. اگر حرف ما را داور نداریم، به برنامه گالری Kirigami در گوگل پلی مراجعه کنید. این سیستم عامل همچنان در حال توسعه است و برای کاربرد های امروزی مناسب نیست. اما می توان آن را بر روی Nexus 5/5X‌ نصب کرد. می توان از این دستگاه ها با ‌سیستم عامل Maru‌استفاده که هدفش بارسازی رویا ترکیب از طریق تغیر شکل از اندروید به Debian‌در زمان استفاده از صفحه نمایش خارجی است.
پایگاه منبع باز اندروید (ASOP) ساخت ROM های خصوصی را ممکن ساخته است، اما کاربران زیادی به دنبال مورد بهتری برای گوشی های همراه خود هستند.
نیروی قوی تری به تلفن‌های آن ها قدرت می بخشد. در نهایت، بهترین گزینه می تواند سیستم عامل Postmarket بهترین گزینه هست، اما در حال حاضر این پروژه در ابتدای راه قرار دارد. تنها هشت دستگاه به پشتیبانی می شوند (این یعنی حداقل شبکه سازی USB و کار خروجی گرافیکی) و هیچ کدام از این ها نمی‌توانند تماس برقرار کنند. براساس لینوکس Alpine کوچک کار می‌کندو هدف اش این است که چرخه عمر ۱۰ ساله را برای تلفن‌ های همراه ارائه کند.

UBports
در سال ۲۰۱۵ بسیاری از طرفداران منبع باز به وسیله BQ Aquaris 4.5، اولین تلفن Ubunta، هیجان زده شدند. در سال بعد و با انتشار تب لت Auaris M10 بسیاری از کاربران نیز خوشحال شدند. مارک شاترورس به عنوان موسس Ubuntu‌اعلام کرد که Ubuntu Touch و Utility 8 و تمام پروژه های سخت افزاری مربوطه متوقف شدند. در این زمان امید مشتریان کاهش پیدا کرد. هیچ کس دوست ندارد بشوند که دستگاه‌های کم یاب و عجیب آن ها دیگری کارایی ندارند.
اما همه چیز از دست نرفته است. پروژه UBports(https://ubports.com) در سال ۲۰۱۵ توسط Marius Gripsgard و با هدف اضافه کردن Ubunta Touch به بیشترین دستگاه های ممکن ایجاد شد. این گروه سریعا رشد کرد و از روح پروژه استفاده کرد و وارد بازار شد. برخی گمان زنی کردند که UBports نمی‌تواند از دستگاه‌های تلفن همراه استفاده کند، اما این اتفاق تیفتاد. این پروژه از پایگاه کد Ubunta Touch استفاده کرد و هدش اش توسعه و حفظ یا احیای این پروژه تا در طولانی مدت بود. این هدف مفید بود.
در جولای ۲۰۱۷، UBports اولین به روز رسانی خود را معرفی کرد. OTA-1 برای تمام دستگاه های Ubunta Touch (گوشی ها و تب لت های Aquaris ، گوشی های Meizu و Google Nexus 4,7) و همچنین برخی از دستگاه‌های قبلی UBports (Fairphone 2 ، Nexus 5,7,10 و OnePlus One) کار می کند. گوشی های Aquaris‌ و Meizu به عنوان دستگاه های میراث دسته بندی شدند به طوری که تنها به روز رسانی های امنیت را دریافت می کنند. اما از هیچی بهتر است.
«OTA-1 برای ساخت گوشی ها براساس نیاز جامعه تلاش می‌کند.»
فرمت نیوکس خوشبختانه از Aquaris 4.5 ( با کد Krillin در نوع گوشی Ubunta) استفاده می کند. بنابراین باید برای استفاده از OTA-1 در این گوشی ها تلاش کنیم. براساس دستورالعمل وب سایت گوشی، این فرایند ساده به نظر می رسد. می توانیم از ابزار دستگاه Magic کلی Marius‌ استفاده کنیم (MDT، که به عنوان یک پوشش برای برنامه ‌های سخت افزار خاص عمل می کند). همچنین می توانیم به صورت مستقیم از Ubunta-device flash (فلش دستگاه Ubunta) استفاده کنیم. در حالت دوم، اگر به دستور العمل های وب سایت
https://ubsports.com/page/fs-flash-phone
باور داشته باشید تنها باید دستگاه خود را به حالت بوت سریع ارتقاء دهید (دکمه خاموش و روشن و صدای+ را نگه دارید و گزینه fastboot را از منو انتخاب کنید)، یک ایمیج ریکاوری را دانلود کنید و دستور های طولانی را کپی و پیست کنید. اما، این هم ساده نیست. دستورالعمل ها صحیح هستند، تنها گوشی شما باید از سیستم عامل Ubuntu اصلی استفاده کند.
اگر اندروید را بر روی دستگاه خود نصب کرده باشند، قالب پارتیشن اشتباته هست و ایمیج ریکاوری فلش نمی‌شود. برای ادامه کار باید سیستم عامل اصلی را دوباره فلش کنید (در حالت مورد نظر ما (OTA-1 دستورالعل ها به زبان اسپانیایی پیدا می‌ شوند. به این آدرس مراجعه کنید:
https://www.milbqyyo.com/descargas.categorias/aqurasi-e4-5-ubunta-edition/.
این فرایند ساده نیست، چرا که ابزار فلش گوشی SP به یک libpng12 ساده نیاز دارد که با سرچ زیاد در اینترنت پیدا می شود. زمانی که این مشکل را حل کردید، می توانیم به راحتی OTA-14 را نصب کنید و از دستورالعمل های ساده UBports و OTA1-1‌ ثابت استفاده کنید.
شاید ویژگی های منتشر شده در این نسخه چندان هم زیاد نباشند (پشتیبانی AGPS ، یک برنامه خوش آمد گویی و اپ استور Onestore ‌ جدید.) با این وجود، OTA-1 در ساخت سخت افزار ها براساس نیاز جامعه پیشرفت داشته است و همیشه می توان از سخت افزار استفاده کرد.
خود رابط کاربری Ubunta Touch بدون تغییر باقی می ماند. بعد از مدتی به آن عادت می کنید، اما ویژگی های خلاق و edge swiping نیز مشاهده می شوند. اگر قصد دارید از پیش زمینه اندروید استفاده کنید دکمه نوار بر روی صفحه وجود ندارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *