سرور DHCP چیست؟

سرور DHCP چیست؟

برپا کردن شبکه‌ای که به تمام دستگاه‌ها متصل شده و با مدل کسب و کار مدرن هماهنگی داشته باشد می‌تواند کاری بسیار سخت برای دست‌ اندرکاران فناوری اطلاعات باشد. به عنوان مثال اختصاص دادن آدرس‌های پروتکل‌ اینترنتی به صورت دستی به دستگاه‌ها می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد اما استفاده از Dynamic Host Configuration Protocol که به اختصار به آن سرور DHCP می‌گویند باعث کاهش چشم‌گیر حجم کاری می‌شود.

DHCP به خودی خود یک ابزار مدیریت شبکه است که برای استفاده در شبکه‌هایی که روی بستر TCP و IP پیاده‌سازی شدند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت کلی DHCP پروتکلی است که مسئولیت مدیریت و پیکربندی آدرس‌های IP در داخل یک شبکه را بر عهده دارد. گرچه مسئولیت رسیدگی و پیکربندی Gateway، DNS و Subnet Mask‌های درست برای هر دستگاه در شبکه نیز برعهده DHCP است. به صورت کلی سرور DHCP مسئولیت اختصاص دادن IP درست و معتبر و دیگر تنظیمات بدون دخالت یک مدیر متخصص IT را بر عهده دارد. در محیط‌های کاری کوچک و البته خانه‌ها سرور DHCP می‌تواند روتر (Router) باشد اما در محیط‌های کاری بزرگتر می‌تواند یک کامپیوتر و حتی یک سرور باشد.

در مدل کاربر- سرور، DHPC به عنوان میزبان (Host) عمل خواهد کرد در حالی که دستگاه مورد نظر که به شبکه متصل شده در واقع کلاینت (Client) است. سرور DHCP وقتی کار خود را آغاز می‌کند که یک دستگاه درخواست اتصال به شبکه را داشته باشد. این درخواست برای دریافت یک آدرس جدید IP انجام می‌شود. سرور DHCP بعد از دریافت درخواست یک IP معتبر را به کلاینت ارائه می‌کند. بدین ترتیب کلاینت بدون انجام فرآیندی وقت‌گیر به صورت خودکار و کمک DHCP به شبکه مورد نظر متصل می‌شود.

استفاده از سرور DHCP مزایای بسیار زیادی دارد. بر اساس اطلاعاتی که توسط وب‌سایت Oracle ارائه شده است DHCP می‌تواند عملیات تکراری و وقت‌گیر مربوط به TCP/IP درون شبکه را به صورت خودکار انجام دهد. البته مزایای DHCP صرفا مربوط به صرفه‌جویی در زمان نیست و در ادامه به دیگر مزیت‌های آن خواهیم پرداخت:

  • مدیریت آدرس IP: در شبکه‌ای که مجهز به DHCP نیست شما باید IP را به صورت دستی و البته انحصاری به هر کلاینت اختصاص دهید. وقتی سرور DHCP کار خود را آغاز می‌کند مدیریت IP و اختصاص دادن آنها به کلاینت‌های مختلف را بر عهده می‌گیرد. برای انجام اینکار نیز نیاز به نظارت یک فرد نیست و تمام عملیات به صورت خودکار توسط سرور انجام می‌گیرد. بقیه تنظیمات مانند Subnet Mask هم به صورت خودکار انجام می‌گیرد تا اتصال کلاینت به شبکه بدون کوچک‌ترین مشکل انجام شود.
  • با استفاده از DHCP می‌توانید تنظیمات خاصی برای کلاینت‌های مخصوص در نظر بگیرید. این پیکربندی خاص برای هر کاربر در سرور DHCP ذخیر می‌شود. برای تغییر این تنظیمات نیازی به ورود کاربر نیست. شما می‌توانید تغییرات را برای گروهی از کاربران به صورت همزمان انجام دهید.
  • DHCP در شبکه‌هایی که شامل میلیون کلاینت DHCP هستند فوق العاده خواهد بود. قدرت پردازش همزمان درخواست کلاینت‌ها به صورت همزمان توسط سرور بسیار بالاست. همچنین این سیستم برای پردازش زیاد داده فوق‌العاده است. البته پردازش در این قسمت توسط پردازنده‌ای جدا انجام خواهد شد که دسترسی به پایگاه داده را فراهم می‌کند.

احتمال اینکه شما هم‌اکنون در شبکه خانگی و یا محل کار خود از DHCP استفاده کنید بسیار زیاد است چون مراحل اختصاص دادن IP را برای هر دستگاه متصل بسیار آسان می‌کند. انجام اینکار در شبکه‌های بزرگ می‌تواند بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد. پیدا کردن IP‌های آزاد و اختصاص آنها به صورت دستی می‌تواند برای کسب و کار‌هایی که تیم پشتیبانی IT ندارد می‌تواند مشکلات بسیار زیادی به وجود آورد. در موارد بسیار استثنائی دلایلی برای عدم استفاده از DHCP وجود دارد. برخی از دستگاه‌ها با استفاده از IP ثابت (Static) بهتر کار می‌کنند مثل اسکنر، پرینتر و باقی دستگاه‌هایی که باید همیشه به شبکه متصل باشند. این دستگاه‌ها در صورت استفاده از DHCP باید هر بار تنظیمات اتصال خود را به‌روزرسانی کنند. در هر بار ارتباط DHCP و این دستگاه‌ها باید این فرآیند دوباره انجام شود. این مشکل در صورت درخواست اتصال به سرور و یا یک کامپیوتر از طریق Remote وجود دارد. استفاده از DHCP برای دستگاهی که از طریق Remote به آن دسترسی وجود دارد می‌تواند مشکلاتی برای برنامه‌های مختلف که از طریق IP ثابت کار می‌کنند به وجود آورد. به همین ترتیب باید در هر بار اتصال، تنظیمات مورد نظر از ابتدا دریافت شوند. پس باید قبل از استفاده از سرور‌های DHCP مورد استفاده را بررسی کنید.

مشکلات امنیتی: مثل همه چیز‌ها در این روز‌ها، شما باید احتمال وجود خطر در استفاده از سرور‌ DHCP را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ممکن است یک DHCP ناشناس با هدف تخریب به شبکه شما معرفی شود. اگر این اتفاق رخ دهد و دستگاه‌های موجود در شبکه از این DHCP ناشناس IP دریافت کنند و به آن متصل شوند، امکان شنود اطلاعات به راحتی وجود دارد. بدین ترتیب خصوصی بودن اطلاعات با مشکل مواجه می‌شوند و در حالت کلی امنیت آن شبکه زیر سوال می‌رود. به این نوع حمله، حمله مرد میانی گفته می‌شود.

شکست‌ها: مشکلات موجود در شبکه می‌تواند در یک سرور DHCP می‌تواند بسیار راحت فوران کند و به یک مشکل کلی سیستم تبدیل شود. اگر سرور نتواند به فعالیت خود ادامه دهد هر کامپیوتری که جز شبکه بوده و هنوز IP دریافت نکرده با مشکل مواجه خواهد شد و دیگر امکان دریافت IP وجود ندارد. کامپیوتر‌هایی که قبل از به وجود آمدن مشکل IP دریافت کرده بودند، دوباره برای دریافت آن تلاش خواهند کرد که باعث می‌شود اتصال از بین برود. بدین صورت دسترسی کلی به سرور قطع می‌شود.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]