پردازنده

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری اینتل برای عرضه پردازنده‌های 14 نانومتری

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری اینتل برای عرضه پردازنده‌های 14 نانومتری

آساپردازش: باب سوان مدیر مالی شرکت اینتل در نامه‌ای که چند روز پیش به مدیران و البته خریداران محصولات این شرکت ارسال کرد اشاره داشت که اینتل برای عرضه بسیاری از محصولات خود با مشکل مواجه شده است. مدیر بخش مالی این شرکت در نامه خود راهکار‌هایی را برای رفع این مشکل نیز ارائه کرده است.

به گزارش آساپردازش، باب سوان در نامه خود اشاره داشت که درخواست برای خرید چیپ‌های تولید شده توسط این شرکت در بازار کامپیوتر‌های خانگی و سرور‌ها بسیار بیشتر از حد انتظار است. در شش ماه ابتدایی سال 2018 بخش دیتاسنتر اینتل با رشد 23 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده و در کنار آن نیز بخش پردازش ابری این شرکت نیز شاهد رشد 43 درصدی بوده است. در بخش کامپیوتر‌های خانگی نیز این رشد به خوبی حس شده و اینتل در ماه جولای در آمد سالیانه خود در سال جاری را 4.5 میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.

افزایش درخواست برای خرید پردازنده به صورت طبیعی فشار زیادی به خط تولید این شرکت وارد کرده است به خصوص که محصولات بزرگ آنها خریدار بسیار بیشتری دارد مانند محصولات سری Xeon که در سرور و دیتاسنتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این میزان درخواست به خصوص در پردازنده‌های Core i9 و مود‌های تولید شده برای iPhone جدید نیز به حد زیادی حس می‌شود. از نظر تولیدی، ساخت پردازنده با اندازه die بزرگتر و 28 هسته کار بسیار دشوار است چون اندازه خود پردازنده نسبت به مدل‌های دو هسته و چهار هسته‌ای متفاوت خواهد بود. در یک ویفر نیز تعداد کمتری پردازنده با die بزرگتر به وجود می‌آید. در سمت مقابل نیز میزان تولید پردازنده در ماه بسیار محدود است. پردازنده‌های نسل جدید 14 نانومتری اینتل نیز دارای تعداد هسته بیشتری هستند و به همین خاطر فضای بیشتری از یک ویفر را به خود اختصاص می‌دهند. در نهایت افزایش درخواست و کاهش تولید باعث شده است که اینتل نتواند این رابطه را به تعادل بکشاند.

مشکلات به وجود آمده باعث شدند تا اینتل پردازنده‌های بزرگتر و سری Xeon را در ماه‌های گذشته در اولویت اصلی قرار دهد و همین تصمیم باعث شده تا میزان موجودی پردازنده‌های رده متوسط و پایین با تکنولوژی 14 نانومتری در بازار بسیار پایین باشد. در مواردی آنها مجبور به تولید دوباره چیپ 22 نانومتری شدند تا از مشکلات به وجود آمده در بازار جلوگیری به عمل آورند. بر خلاف همه تلاش‌های انجام شده توسط اینتل آنها حتی در بخش Xeon نیز با مشکل مواجه هستند. در شایعاتی که چند مدت گذشته منتشر شده شرکت HPE برای تولید محصولات جدید خود به خاطر کمبود پردازنده‌های اینتل با مشکل مواجه شده و به نظر می‌رسد که قصد دارد تا این فضای خالی را با استفاده از پردازنده‌های قدرتمند سرور AMD پر کند.

برای افزایش تولید محصولات با معماری 14 نانومتری اینتل از سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری در کشور‌های مختلف مثل آمریکا و ایرلند خبر داد. آنها در ابتدای سال قصد داشتند تا 14 میلیارد دلار صرف هزینه‌ها کنند ولی حالی این هزینه بیش از 1 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. اینتل معمولا اطلاعاتی از گسترش کسب و کار خود ارائه نمی‌کند و اینبار نیز آنها اطلاعات دقیقی از اینکه این 1 میلیارد دلار در چه کاری صرف خواهد شد منتشر نکردند. آنها نیز همچنین سرمایه‌گذاری بسیار زیادی برای ساخت پردازنده‌های 10 نانومتری انجام دادند که قرار است سال آینده میلادی به بازار عرضه شوند. باید دید که این شرکت با مشکلات به وجود آمده و عقب افتادن از AMD در طراحی و عرضه تکنولوژی‌های جدید چگونه می‌تواند جایگاه بسیار مهم خود را در بازار حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.