نرم افزار و سیستم عامل

چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

این روزها یکی از رنج‌آورترین اتفاقات کار با کامپیوتر وقتی به وجود می‎آید که دستگاه شما به هیچ وجه قصد ندارد به اینترنت متصل شود

و تمام راه‌حل‎های به کار گرفته شده از جانب شما نیز به رفع مشکل کمک نمی‎کند. در چنین شرایط نااميدکننده‎ای آخرین کاری که شما می‎توانید امتحان کنید، ریست کردن آداپتور(های) شبکه است. هر چند بعد از این کار شما مجبور هستید تمام تنظیمات را دوباره انجام دهید، اما بازگرداندن آداپتور شبکه به تنظیمات پيش‌فرض خود در بسیاری از موارد می‎تواند به رفع مشکلات مربوط به اتصال شبکه به شما کمک کند. آخرین نسخه از ویندوز 10 روش ساده‎ای را برای ریست کردن آداپتورهای شبکه در اختیار شما قرار می‎دهد. در این مقاله نحوه انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.


توجه: توضیحات ذکر شده در این مقاله تنها روی نسخه به‎روزرسانی سالانه ویندوز 10 و Windows 10 Insider Preview Build 143677 یا جدیدتر انجام شده است.

از آنجا که ریست کردن آداپتور شبکه به معنای بازگشت تمام تنظیمات به حالت پیش‌فرض است، قبل از اقدام به انجام این کار، تمام تنظیمات فعلی را یک جا یادداشت کنید تا بتوانید از آنها برای تنظیم دوباره شبکه استفاده کنید.

چگونه تمام آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم

اولین کاری که شما برای ریست کردن تمام آداپتورهای شبکه موجود در کامپیوتر یا دستگاه موبایل ویندوز 10 باید انجام دهید، این است که اپلیکیشن settings را باز کنید. سریع‎ترین روش برای انجام این کار این است که به طور همزمان کلیدهایWindows + I را روی صفحه کلید فشار دهید.

reset network adapters 0 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

بعد از باز شدن پنجره اپلیکیشن settings به بخش Network & Internet برويد.

reset network adapters 1 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

در ستون سمت چپ پنجره این بخش روی گزینه Status کلیک کنید.

reset network adapters 2 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

در قسمت سمت راست پنجره به سمت پایین اسکرول کنید تا به انتهای بخش تنظیمات برسید. در این قسمت روی لینکNetwork reset کلیک کنید.

reset network adapters 3 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

با کلیک روی این لینک اپلیکیشن settings یک پنجره جدید با نام Network reset را باز خواهد کرد که شامل یک متن اطلاعیه به این شرح است: «انجام این کار باعث حذف و سپس نصب مجدد تمام آداپتورهای شبکه شما خواهد شد و تمام اجزای شبکه شما به تنظیمات اصلی خود بازگردانده می‎شود. ممکن است لازم باشد سایر نرم افزارهای مربوط به شبکه خود از جمله نرم افزار V P N یا سویچ‎های مجازی را مجددا نصب کنید.»

اگر شما با این توضیحات مشکلی ندارید و مایل هستید به فرآیند ریست کردن آداپتورهای شبکه ادامه دهید روی دکمه Reset now کلیک کنید.

reset network adapters 4 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

برای تاکید دوباره ویندوز 10 از شما سوال خواهد کرد که آیا اطمینان دارید که می‎خواهید آداپتورهای شبکه خود را ریست کنید. در صورت مثبت بودن پاسخ روی دکمه Yes کلیک کنید.

reset network adapters 5 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

بعد از تایید شما و انجام مراحل اولیه، ویندوز 10 به شما اطلاع می‎دهد که کامپیوتر یا دستگاه موبایل شما ظرف 5 دقیقه خاموش خواهد شد. این پنجره اطلاعیه را ببندید و تا قبل از اتمام این زمان تمام کارهای خود را ذخيره کنید.

reset network adapters 6 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

توجه داشته باشید كه اگر نمی‎خواهید این 5 دقیقه را منتظر باشید می‎توانید خودتان به طور دستی کامپیوتر یا دستگاه موبایل خود را ری‎استارت کنید. نتیجه هر دو کار یکی خواهد بود.

بعد از ری‎استارت شدن کامپیوتر یا دستگاه شما تمام آداپتورهای شبکه ریست شده و نیاز به پیکربندی دوباره دارند. در فرآیند این تنظیمات نیز بخشی وجود دارد که شما باید تعیین کنید آیا مایل هستید دستگاه ویندوز 10 شما توسط سایر دستگاه‎های متصل به شبکه شما قابل شناسایی باشد یا خیر.

reset network adapters 7 چگونه به سرعت آداپتورهای شبکه را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

شما همچنین باید از ابتدا تمام تنظیمات مورد نیاز پیکربندی شبکه خود را انجام دهید. اگر از پراکسی یا V P N استفاده می‎کردید باید آنها را نیز از ابتدا تنظیم کنید.

ریست کردن آداپتورهای شبکه در ویندوز 10 بسیار راحت بوده و با چند کلیک قابل انجام است. اما این تنها مسئله شما برای داشتن یک شبکه نوسازی شده نیست، برای رسیدن به همان شبکه قبلی که به خوبی کار می‎کرد باید پیکربندی قبلی را روی آداپتور نوسازی شده نیز انجام دهید که ممکن است به راحتی ریست کردن آن نباشد، بنابراین حتما اطلاعات مربوط به تنظیمات قبلی شبکه خود را یک جا یادداشت کنید تا راحت‎تر بتوانيد آنها را بازنشانی کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *