سامسونگ SSD جدید خود با نام 970 Pro و 970 Evo را معرفی کرد

سامسونگ SSD جدید خود با نام ۹۷۰ Pro و ۹۷۰ Evo را معرفی کرد

آساپردازش: شرکت سامسونگ به تازگی نسل سوم از SSD‌های قدرتمند NVMe SSD را معرفی کرد. این نسل با نام‌های ۹۷۰ Pro و ۹۷۰ Evo عرضه خواهند شد که شامل یک کنترلر جدید و نسل جدید ۶۴ لایه ۳D Nand Flash Memory خواهند بود. نسل قبلی SSD‌های سامسونگ با نام‌های ۹۶۰ Pro و ۹۶۰ Evo در پاییز سال ۲۰۱۶ عرضه شده بودند و تا به امروز جایگاه ویژه‌ای در بین مشتریان داشتند.

به گزارش آساپردازش، معرفی نسل جدید SSDهای سامسونگ شامل نکته عجیبی نبود. این شرکت مدت‌ها قبل اعلام کرده بود که قرار است از تکنولوژی ۶۴ لایه ۳D NAND در نسل جدید SSD استفاده کند و هارد‌های SATA آنها نیز در سال جاری از نسل چهارم ۳D NAND استفاده می‌کردند. این نسل از NAND می‌تواند امکان استفاده از حافظه بیشتر در دستگاه ذخیره‌سازی را فراهم کند. همچنین نسل ۹۷۰ از کنترلر Samsung Phoenix استفاده می‌کند که در بیشتر دستگاه‌های NVMe SSD این شرکت استفاده می‌شود که می‌توان از آنها به PM981، PM983 و SSD اینترپرایز SZ985 اشاره کرد. در این نسل از SSD به نظر می‌رسد که سامسونگ توجه بیشتری به مدل Evo داشته چون مدل‌های مختلفی از ۲۵۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت برای انتخاب وجود خواهد داشت. این در حالی است که مدل Pro به تنها دو مدل ۵۱۲ گیگابایت و یک ترابایتی محدود شده است. دلیل اصلی آن نیز استفاده از MLC NAND در مدل‌های Pro است که سامسونگ قصد دارد استفاده از آنها را به صورت کلی قطع کند. البته این تصمیم هنوز به صورت کامل پیاده سازی نشده و وجود دو مدل ۹۷۰ Pro نیز تایید کننده این امر است. مشخصات کامل SSDهای ۹۷۰ Evo به شر زیر است:

Samsung 970 EV Specifications

Capacity ۲۵۰ GB ۵۰۰ GB ۱ TB ۲ TB
Interface PCIe 3 x4 NVMe 1.3
Form Factor M.2 2280 Single-sided
Controller Samsung Phoenix
NAND Samsung 64-layer 256Gb 3D TLC Samsung 64L 512Gb 3D TLC
LPDDR4 DRAM ۵۱۲ MB ۱ GB ۲ GB
SLC Write Cache Dedicated ۴ GB ۴ GB ۶GB ۶ GB
Dynamic ۹ GB ۱۸ GB ۳۶ GB ۷۲ GB
Sequential Read ۳۴۰۰ MB/s ۳۵۰۰ MB/s
Sequential Write (SLC Cache) ۱۵۰۰ MB/s ۲۳۰۰ MB/s ۲۵۰۰ MB/s ۲۵۰۰ MB/s
Sequential Write (TLC) ۳۰۰ MB/s ۶۰۰ MB/s ۱۲۰۰ MB/s ۱۲۵۰ MB/s
۴KB Random Read QD1 ۱۵k IOPS
QD128 ۲۰۰k IOPS ۳۷۰k IOPS ۵۰۰k IOPS ۵۰۰k IOPS
۴KB Random Write QD1 ۵۰k IOPS
QD128 ۳۵۰k IOPS ۴۵۰k IOPS ۴۵۰k IOPS ۴۸۰k IOPS
Active Power Read ۵.۴ W ۵.۷ W ۶ W ۶ W
Write ۴.۲ W ۵.۸ W ۶ W ۶ W
Idle Power APST On ۳۰ mW
PCIe L1.2 ۵ mW
Write Endurance ۱۵۰ TB ۳۰۰ TB ۶۰۰ TB ۱۲۰۰ TB
MSRP $۱۱۹.۹۹ $۲۲۹.۹۹ $۴۴۹.۹۹ $۸۴۹.۹۹

براساس تست‌های انجام شده به نظر می‌رسد که استفاده از NAND و کنترلر جدید Phoenix باعث شده تا عملکرد و سرعت نسل ۹۷۰ بهتر از ۹۶۰ باشد. نسل ۹۶۰ با وجود رقیب‌های قدرتمند جایگاه اصلی خود در بازار را از دست داده بود و به نظر می‌رسد که برای رسیدن به جایگاه عالی در بازار M.2 SSD عرضه نسل ۹۷۰ برای سامسونگ کافی نخواهد بود. بر اساس مقایسه با نسل قبلی، ۹۷۰ Evo از لحاظ خواندن اطلاعات و نوشتن به صورت ترتیبی از نسل ۹۶۰ بهتر است. البته این افزایش عملکرد در مدل ۲۵۰ گیگابایتی اصلا مشاهده نمی‌شود. همچنین دسترسی به اطلاعات به صورت تصادفی بهبود خوبی داشته اما بازهم در مدل ۲۵۰ گیگابایتی این تغییر اصلا مشاهده نمی‌شود و حتی کمی از مدل ۹۶۰ Evo ضعیف‌تر است.

همچنین سامسونگ در جدولی مجزا مشخصات مربوط به دو مدل ۹۷۰ Pro را اعلام کرد:

Samsung 970 PRO Specifications

Capacity ۵۱۲ GB ۱ TB
Interface PCIe 3 x4 NVMe 1.3
Form Factor M.2 2280 Single-sided
Controller Samsung Phoenix
NAND Samsung 64-layer 3D MLC V-NAND
LPDDR4 DRAM ۵۱۲ MB ۱ GB
Sequential Read ۳۵۰۰ MB/s
Sequential Write ۲۳۰۰ MB/s ۲۷۰۰ MB/s
۴KB Random Read QD1 ۱۵k IOPS
QD128 ۳۷۰k IOPS ۵۰۰k IOPS
۴KB Random Write QD1 ۵۵k IOPS
QD128 ۵۰۰k IOPS
Active Power Read ۵.۲ W
Write ۵.۲ W ۵.۷ W
Idle Power APST On ۳۰ mW
PCIe L1.2 ۵ mW
Write Endurance ۶۰۰ TB ۱۲۰۰ TB
MSRP $۳۲۹.۹۹ $۶۲۹.۹۹

مدل ۹۷۰ Pro از لحاظ مشخصات تفاوت چندانی با ۹۷۰ Evo ندارد. البته در برخی ویژگی‌ها شاهد هستیم که مدل Pro بین سه تا یازده درصد از مدل Evo بهترعمل می‌کند. البته این اعداد فاکتور مهمی در خرید برای شرکت‌ها و یا کاربر معمولی نخواهند بود. Pro 970 و Evo 970 از روز ۷ می ۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به بازار جهانی عرضه خواهند شد.

نوشته های مرتبط

تانوما

۲۸

بهمن
گوناگون

همه چیز درباره تانوما: قیمت و آموزش ثبت‌نام اینترنت فیبرنوری مخابرات با سرعت ۱۰۰Mbps

تانوما

شبکه فیبر نوری منازل، به‌تازگی با حضور معاون اول رئیس جمهور کشورمان یعنی آقای اسحاق جهانگیری معرفی شده است. مخابرات، این سرویس را در حال‌حاضر به صورت محدود در برخی از مناطق کشورمان ارائه می‌دهد و آن‌را “تانوما” – تار نوری مخابرات ایران- نامیده است. اما تانوما چیست و چه جزئیاتی را پیرامون این طرح باید بدانید؟

[…]

۲۷

بهمن
سرور و Mainframe

چرا سرورهای HP پیشنهاد مناسبی هستند؟

چرا سرور های Hp ؟

سرورهای HP پرفروش‌ترین سرورهای جهان هستند. در داخل هر کدام از این سرورها، قطعات اصلی مثل رم DDR4، حافظه و منابع تغذیه وجود دارد. این قطعات برای بهترین کارایی در واحدهای کاری مختلف و با قابلیت اطمینان بالا طراحی شده‌اند.

[…]