سرور و Mainframe

راهکارهایی برای انتخاب بهترین سرور برای کسب و کار کوچک

راهکارهایی برای انتخاب بهترین سرور برای کسب و کار کوچک

آساپردازش: شاید موافق باشید که انتخاب بهترین سرور کوچک برای کسب و کار‌هایی که چندان گسترده نیستند، کاری بسیار دشوار است. سرور‌های بسیار مختلفی در بازار وجود دارند که از پردازنده، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و دیگر امکانات متفاوت استفاده کرده و شما باید مدل مد نظر خود را با دقت بسیار زیاد انتخاب کنید. باید گفت که از دیدگاه تخصصی این انتخاب کاری دشوار و پیچیده نیست. در انتخاب بهترین سرور برای کسب و کار‌های کوچک باید چند اصل را مثل بودجه، ارزش قطعات نسبت به قیمت و قدرت را مد نظر قرار دهید. برای انتخاب سرور مناسب باید پنج گام را طی کنید:

گام اول: تحقیق در مورد سرور بر اساس برنامه‌هایی که از آن استفاده می‌کنید

دو راهکار برای انتخاب کردن پردازنده، حافظه و دستگاه ذخیره‌سازی مناسب برای بهترین سرور برای کسب و کار‌های کوچک وجود دارد:

 1. خودتان تحقیق کنید:
 • لیستی از تمامی برنامه‌هایی که قرار است توسط سرور اجرا شود تهیه کنید.
 • در نظر داشته باشید که سرور باید به چند کاربر خدمات ارائه کند. (در حال حاضر و آینده نزدیک)
 • با در نظر داشتن این جزئیات در گوگل به دنبال پیشنهادات و نتایج تست‌ها بگردید تا ببینید برنامه‌های مد نظر شما به چه میزان منابع سخت‌افزاری نیاز دارند.
 • مرحله گذشته را تا حدی تکرار کنید تا به نتیجه مد نظر خود برسید. حالا با افزایش 20 درصدی توان سخت‌افزاری می‌توانید به نتیجه مناسب برای خرید سخت‌افزار برسید.
 1. از مشاوره با افراد با تجربه استفاده کنید:
 • لیستی از برنامه‌هایی که قرار است توسط سرور اجرا شود تهیه کنید.
 • در این مرحله باید با افرادی که در زمینه کار با سرور و فروش آن تجربه دارند، مشورت کنید
 • تجربه استفاده و فروش سرور می‌تواند به شما کمک کند که سخت‌افزاری مناسب برای کار تهیه کنید.

باید گفت شما قطعا عملیات پر کردن دندان یا خرید و فروش املاک را بدون وجود یک پزشک یا فرد با تجربه انجام نمی‌دهید، خرید سرور نیز به همین شکل است و بهتر است که تجربه دیگران نیز استفاده کنید.

گام دوم: تصمیم بگیرید که می‌خواهید از سرور به صورت فیزیکی در دفتر کارتان استفاده کنید یا قصد کرایه به صورت ابری را دارید

وقتی قصد خرید سرور برای کسب و کار کوچک را دارید، دو راهکار روبروی شما قرار خواهد گرفت. خرید و نگهداری فیزیکی یا اجاره و استفاده به صورت مجازی از طریق پردازش ابری. در حالی که شاید خرید سرور به صورت فیزیکی راهکاری مناسب تر به نظر می‌رسد اما هر کدام از این تصمیمات نکات قوت و ضعف خود را دارند. از نقاط قوت خرید سرور به صورت فیزیکی می‌تواند به پرداخت یکباره قیمت سخت‌افزار و کاهش قیمت در حالت کلی اشاره کرد اما این روش دارای نقاط ضعف زیادی نیز هست. به عنوان مثال مصرف انرژی، خنک سازی سرور، هزینه جایگزینی سخت‌افزار خراب شده، عدم پشتیبانی توسط تیم متخصص، عدم جایگزینی سخت‌افزار خراب بدون تاخیر، عدم پشتیبانی توسط تیم امنیتی و استفاده از شبکه های صرفا یک گیگابیتی از نقاط ضعف خرید سرور به صورت فیزیکی است.

در مورد اجاره سرور به صورت مجازی باید گفت که این شیوه دارای نقاط قوتی مثل امکان آپگرید سخت‌افزاری در هر زمان، پشتیبانی 24 ساعته توسط تیم متخصص، عدم اعمال هزینه بیشتر به خاطر خنک سازی و راه اندازی سرور، تامین امنیت 24 ساعته توسط تیم متخصص و پشتیبانی از شبکه با سرعت بالا خواهد بود. البته از مشکلات و نقاط ضعف بسیار مهم اجاره سرور می‌توان به اعمال هزینه ماهانه و عدم دسترسی فیزیکی به سرور اشاره کرد.

گام سوم: بودجه مربوط به سرور را محاسبه کنید

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خرید هر سرور، تنظیم کردن بودجه است. در حالی که هر کسب و کار در نوع خود منحصر به فرد است، فاکتور‌های مهمی نیز وجود دارد که شما را به خرید محصولات ارزان یا گران قیمت تشویق خواهد کرد. همیشه باید در نظر داشته باشید تا چه استفاده‌ای از سرور دارید تا بتوانید با هزینه معقول، از قدرت سخت‌افزاری مناسب نیز بهره‌مند شوید. در برخی از موارد بودجه محدود می‌تواند باعث شود که از برخی امکانات سخت‌افزاری چشم پوشی کنید اما حتما باید در نظر داشته باشید که بتوانید با استفاده از بودجه موجود، بهترین سخت‌افزار را برای مدل کسب و کار خود انتخاب کنید. راهکاری‌هایی برای خرید سرور ارزان‌تر نیز وجود دارد که می‌توانید به آنها توجه کنید تا در زمان خرید از قیمت بکاهید.

 • در همه زمان‌ها به سرور احتیاج ندارید
 • خرید و استفاده از نسل قدیمی‌تر سرور‌ها مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد
 • در صورت رشد کسب و کار با خرید سرور جایگزین و قدرتمند تر مشکلی ندارید
 • از ویژگی‌هایی مثل RAID استفاده نمی‌کنید
 • سرور معمولا با بار کاری کمی روبرو است و به منبع تعذیه قدرتمند نیاز ندارد
 • سرور به عنوان ابزاری قدرتمند برای پاسخ دهی به مشتری استفاده نخواهد شد.

اگر در هنگام خرید سرور نکات بالا جز تصمیم اصلی شما هستند، خرید سرور های ارزان قیمت و به خصوص نسل‌های قدیمی‌تر پیشنهاد می‌شود. در ادامه به نکاتی در مورد خرید سرور‌های گران قیمت نیز اشاره می‌کنیم

 • سرور باید همیشه و 24 ساعته آماده به کار و آنلاین باشد
 • سرور باید از ویژگی‌هایی مثل RAID پشتیبانی کند
 • سرور به عنوان ابزاری برای پاسخ گویی به نیاز‌های مشتری استفاده می‌شود
 • بارکاری کسب و کار شما بسیار پیچیده است (مثل ساخت پایگاه داده و تحلیل داده های بسیار بزرگ)
 • قصد ندارید تا در چند سال آینده سرور را با نسخه‌ای جدید جایگزین کنید
 • قصد دارید تا از آخرین نسل سخت‌افزار موجود برای بهبود یافتن قدرت پردازش استفاده کنید

اگر نکات بالا در موقع خرید سرور جز فلسفه اصلی شما هستند، حتما باید از سرور‌های به روز استفاده کنید که طبعا باعث افزایش هزینه می‌شوند. پیشنهاد می‌شود که از نسل کنونی سرور‌ها که توسط شرکت‌های بزرگ به بازار ارائه می‌شوند استفاده کنید.

گام چهارم: نوع سرور را انتخاب کنید

اگر تصمیم گرفتید تا از سرور خود در یک دیتاسنتر استفاده کنید، باید تصمیم‌ بگیرید که این سرور باید از نوع هیبرید، ابری یا اختصاصی باشد. هر کدام از این شیوه‌ها نکات مثبت و منفی خود را به دنبال خواهد داشت و اگر تصمیم به اینکار دارید بهتر است حتما با افراد متخصص مشورت کنید.

گام پنجم: خریداری سرور و شروع به کار

حالا که منابع، نیاز‌ها، بودجه، نوع سرور و … را تعیین کردید زمان خرید فرا رسیده است. اگر قصد خرید سرور فیزیکی را دارید بهتر است که همه قطعات را از یک فروشنده تهیه کنید. اگر قصد خرید سرور به صورت مجازی یا ابری را دارید حتما از سرویس‌های مطمئن استفاده کنید که پشتیبانی 24 ساعته و امنیت مناسبی را ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.