ذخیره ساز و ذخیره سازی

دیتاسنتر‌های نسل آینده چگونه خواهند بود؟

دیتاسنتر‌های نسل آینده چگونه خواهند بود؟

در حالی که این روز‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، پردازش ابری (Cloud Computing) و دیتا‌های بزرگ بخش بزرگی از توجهات را به خود جلب کردند اما در واقع دیتا‌سنتر‌ها بستر اصلی برای انجام اینکارها هستند. باید در نگاه اصلی به دیتاسنتر‌ها توجه کرد در حالی که پردازش ابری، یادگیری ماشینی و دیتا های بزرگ همه مانند تکنولوژی‌هایی پر زرق و برق هستند که توجه را به خود جلب کردند. دیتاسنتر است که باعث می‌شود تمام این تکنولوژی‌ها به حقیقت تبدیل شوند.

اهمیت ندارد که شما یه مشتری هستید یا صاحب کسب و کار، دیتاسنتر‌ها پشتیبانی کلی همه چیز را بر عهده دارد و باعث می‌شود که فعالیت‌های روزمره به راحتی انجام شوند. مثل صحبت کردن با دوستان در محیط مجازی، تماشای فیلم و یا حتی سوار شدن در مترو. تکنولوژی این روزها در همه زمینه‌های زندگی انسان‌ها وارد شده است و بسیاری از ویژگی‌های زندگی انسان مدرن بدون وجود دیتاسنتر امکان‌پذیر نیست. در دنیای امروزی تقریبا تمام موسسات و سازمان‌ها در حال بررسی پتانسیل پردازش ابری برای کسب و کار خود هستند که دیتاسنتر نقطه عطف آن خواهد بود. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسه CBRE در اروپا، درخواست برای استفاده از دیتاسنتر به بالاترین حد خود در تاریخ رسیده است.

فایل‌های مربوط به کار، تست‌های انجام شده و فایل‌های شرکتی باید در مکانی ذخیره‌ شوند. پردازش ابری به کاربر اجازه می‌دهد که مسئولیت دیتاسنتر را بر عهده نداشته باشد اما دلیلی بر عدم نیاز به دیتاسنتر نخواهد بود. در واقع با گسترش روز افزون استفاده از پردازش ابری و محیط ذخیره‌سازی ابری بیش از پیش باید در مورد دیتاسنتر‌ها نگران باشید و بدانید که شرکت تامین کننده فضای ابری از چه دیتاسنتری استفاده می‌کند. شرکت‌های بزرگ که از زیرساخت مربوط به خود در دیتاسنتر استفاده می‌کنند باید از قدرت با شرکت‌های ارائه دهنده فضای ابری رقابت کنند و در سمت مقابل شرکت‌های ارائه دهنده فضا و پردازش ابری نیز باید آزادی های لازم را برای شرکای خود فراهم کنند.

Datacenter دیتاسنتر‌های نسل آینده چگونه خواهند بود؟

همانطور که هر متخصص فناوری اطلاعات می‌داند، همه دیتاسنتر‌های موجود با هم برابر نیستند. قدرت بر اساس تعداد رک‌هایی (Rack) که در دسترس دارید نخواهد بود بلکه سخت‌افزار استفاده شده تعیین کننده است. به عنوان مثال تعداد هسته‌ها و سرعت آنها در پردازنده تاثیر زیادی در قدرت دیتاسنترهای مختلف دارند. سخت‌افزار‌های سریع‌تر و البته حجم بیشتر نکته بسیار خوبی هستند اما برای اطمینان بیشتر باید بدانیم که تمام سخت‌افزار استفاده شده با هارمونی کامل در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. سرعت رشد کسب و کار‌های مدرن بسیار زیاد است. شاید یک تصمیم کوچک و سریع بتواند تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار باشد. برای سازگار شدن با این سرعت زیاد در تغییرات، سازمان‌ها باید خود را برای استفاده ترکیبی از داده‌ها و یادگیری ماشین آماده کنند. استفاده از هوش مصنوعی توسعه یافته برای مرتب کردن اطلاعات که به صورت روزانه تولید می‌شوند می‌تواند روی تصمیم‌گیری بهتر تاثیرگذار باشد.

این استراتژی می‌تواند تاثیر زیادی روی سرعت کسب و کار داشته باشد اما نقطه ضعف آن نیز فشار زیاد روی سخت‌افزار است. تجزیه و تحلیل این مقدار از حجم کاری به سرعت بسیار خوبی نیاز دارد تا دیتاسنتر‌های مربوط بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهد. هر چه سرعت تجزیه و تحلیل بیشتر باشد در مدت زمان کمتر کار بیشتری انجام خواهد شد. یکی از محدودیت‌های بزرگ و بحث برانگیز در دیتاسنتر‌های نسل حاضر سرعت اتصال بین دستگاه‌های ذخیره‌سازی و واحد پردازش است. اهمیتی ندارد که یک سازمان از چه پردازنده مدرن و پرسرعتی بهره می‌برد، یک واحد ذخیره سازی قدیمی مدت زمان نسبتا زیادی را برای انتقال داده از خود به حافظه رم نیاز دارد. به همین خاطر پردازنده مدرن مقدار زیادی از پتانسیل و سرعت خود را از دست خواهد داد چون واحد ذخیره‌سازی اطلاعات نمی‌تواند میزان IOPS مد نظر پردازنده را برآورده کند و در نتیجه شاهد سرعتی مناسب نخواهیم بود.

تحلیل دیتا تنها شیوه تکامل دیتاسنتر‌ها نیست. یکی از فرآیند‌های توسعه جدید چیزی به نام Edge Computing است. در واقع این مفهوم به معنی آن است که شما قدرت سیستم خود را به کناره شبکه انتقال می‌دهید، جایی که دیتا از آنجا جمع‌آوری می‌شود. این ویژگی در تئوری باعث می‌شود که سازمان‌ها میزان زمان و پهنای باند مورد نیاز برای انتقال دیتا بین دیتاسنتر و کامپیوتر‌های هدف را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این تکنولوژی برای استفاده در نقاط دور افتاده بسیار مثل سکو‌های نفتی بسیار مناسب است. در این مکان اتصال به اینترنت بسیار گران خواهد بود و همچنین تضمین کیفیت اتصال نیز کار بسیار دشواری است. برای حل این مشکل، شرکت ها با راه اندازی دیتاسنتر با قدرت ذخیره‌سازی مقداری اطلاعات در کنار سکو‌های نفتی روی آوردند که قدرت اتصال به شبکه را دارد. بر اساس صحبت‌های جانشین مدیر تحقیقاتی Gartner این نوع خلاقیت‌ها با استفاده از اینترنت اشیا و Edge Computing انجام می شود که به نوعی سنت شکنی در زمینه دیتاسنتر به شمار می‌روند.

Data Center Racks 0 دیتاسنتر‌های نسل آینده چگونه خواهند بود؟

با توسعه کسب و کار‌های مختلف، دیدگاه آنها نیز به استفاده از دیتاسنتر‌های موجود و سخت‌افزار تغییر خواهد کرد. جدیدترین خانواده از پردازنده‌های اینتل با نام Xeon Scalable از تکنولوژی جدیدی بر اساس معماری Mesh بهره می‌برند که امکان انجام Multi-Tasking را در ابعاد بسیار گسترده، فراهم می‌کند. همچنین این پردازنده از دیدگاه کلی پیشرفت بسیار خوبی نسبت به نسل قبل داشتند. نکته بسیار مهم در آنجا مشاهده می‌شود که شما در کنار پردازنده Xeon Scalable از حافظه Intel Optane نیز استفاده کنید. معماری خاص برای طراحی این دو محصول باعث می‌شود که میزان تاخیر بسیار پایین باشد و در نتیجه عملیات‌های بیشتری در ثانیه انجام خواهد شد. ویژگی‌های خاص حافظه‌های Optane باعث می‌شوند که تحلیل داده در حافظه انجام شود. به همین خاطر دیگر نیازی به جا به جایی داده‌ها بین حافظه و واحد ذخیره‌سازی وجود ندارد و در نتیجه سرعت انجام کار به شکل باور نکردنی افزایش پیدا می‌کند. اینتل با طراحی پردازنده‌های Xeon Scalable و حافظه‌های Optane هماهنگی بسیار مناسبی به وجود آورده تا محدودیت‌های موجود در نسل حافظ دیتاسنتر‌های موجود را برطرف کنند. هر دو سخت‌افزار اشاره شده به نوعی طراحی شدند تا استفاده در نسل آینده را مورد هدف قرار دهند. آنها می‌توانند به خوبی در زمینه‌های یادگیری ماشینی، تحلیل داده، اینترنت اشیاو … که در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن دارند مورد استفاده قرار گیرند.

پس آینده دیتاسنتر‌ها چگونه خواهد بود؟ بر خلاف افزایش درخواست برای استفاده از پردازش و فضای ابری، دیتاسنتر‌ها به هیچوجه از بین نخواهند رفت. در واقع دیتاسنتر ها در حال تکامل هستند. آنها قدرتمند تر از گذشته به کار خود ادامه می‌دهند. سازمان‌های بسیار زیادی نیاز دارند که تحلیل‌های خود را به صورت همزمان انجام دهند و یا الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را پیاده‌سازی کنند. شاید در آینده پردازش ابری به پادشاهی بی رقیب در زمینه‌های مطرح شده تبیدل شود اما در حال حاضر دیتاسنتر‌ها قدرتی بدون رقیب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.