ده نکته که برای خرید کیس سرور باید به آنها توجه داشت

ده نکته که برای خرید کیس سرور باید به آنها توجه داشت

بسیاری از مشکلات به وجود آمده برای سرورها مثل داغ شدن بیش از حد، اختلال در سرویس دهی و یا سرعت پایین می‌تواند به خاطر انتخاب کیس نامناسب به وجود آید که با نیاز‌های کاربر همخوانی ندارد. شما می‌توانید با انتخاب کیس مناسب، از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید. بسیار آسان است که سروری ناکارآمد خریداری شود، این اتفاق بسیار شایع است. مدیریت با فکر و ایده محدود، بودجه نه چندان مناسب و مشتریانی ناآگاه در به وقع پیوستن این اتفاق دخیل هستند. در این مقاله به ده نکته برای خرید کیس مناسب سرور می‌پردازیم.

  1. اندازه استاندارد

اولین نکته در خرید کیس مناسب برای سرور، اندازه است. آیا شما قصد دارید از سرور در رک از پیش تعیین شده استفاده کنید یا کیس به صورت جداگانه پیاده سازی خواهد شد. سیستم‌هایی با اندازه استاندارد یک یونیتی صرفا از یک دو پردازنده پشتیبانی می‌کنند و این مقدار برای Riser Card به یک یا دو عدد محدود می‌شود. مقدار اتصالات دستگاه‌های ذخیره‌سازی کیس‌هایی با اندازه کوچک یک یونیتی نیز بسیار محدود و در حالت عادی چهار عدد است. این مقدار در کیس‌های دو یونیتی به شش یا هشت عدد هارد دیسک افزایش پیدا می‌کند. در کیس‌های چهار یونیتی پشتیبانی از پردازنده به چهار عدد افزایش پیدا می‌کند و همچنین شاهد افزایش تعداد اتصالات هارد دیسک هستیم. باید با توجه به نیاز سخت‌افزاری اندازه درستی را برای کیس خود انتخاب کنید.

  1. منبع تغذیه

منبع تغذیه نکته بعدی است که باید به آن توجه داشته باشید. افزایش تعداد قطعات سخت افزاری مثل پردازنده، کارت‌های جانبی، شبکه، هارد دیسک و … که در سرور مشاهده می‌شوند، باعث افزایش مصرف برق خواهند شد. اینکه سرور شما چه مقدار برق مصرف می‌کند کمی به تخصص نیاز دارد. یک سرور Full tower به صورت عمومی به منبع تغذیه بین 300 تا 800 واتی نیاز دارد. به عنوان مثال در یک سرور با اندازه یک یونیت که سخت‌افزار چندان قدرتمندی را استفاده نکند، بهره برداری از منبع تغذیه 400 تا 600 واتی مناسب است. این مقدار برای کیس‌های دو یونیتی به 600 تا 700 وات افزایش پیدا می‌کند. البته همانطور که گفتیم انتخاب منبع تغذیه کاملا بسته به سخت‌افزاری است که از آستفاده می‌کنید.

  1. سرعت

کیس سرور، در نگاه اول تاثیری روی عملکرد سخت‌افزاری ندارد اما باید گفت که در حقیقت اینگونه نیست. به عنوان مثال کیس سرور که نتواند از چند کارت شبکه پشتیبانی کند، یا تعداد پردازنده‌های آن مناسب با انتخاب شما نباشد یا میزان حافظه مد نظر شما را پشتیبانی نکند، در نهایت تبدیل به یک سرور گلوگاه می‌شود که نمی‌تواند عملکرد مناسبی را ارائه کند. وقتی قصد انتخاب کیس سرور را دارید، مطمئن شوید که مدل مد نظر بتواند از تعداد پردازنده، هارد دیسک، اتصال شبکه و حافظه مد نظر شما به خوبی پشتیبانی کند و در نهایت فضای مناسب برای آپگرید‌های آینده را نیز در اختیار شما قرار دهد.

  1. اسمبل بدون نیاز به ابزار

اطلاعات مربوط به فروش از نظر تکنیکی ثابت می‌کند که سرور‌هایی که نیاز به ابزار برای اسمبل ندارند فروش بهتری دارند. فن‌هایی که نیاز به نصب ندارند، هارد دیسک‌هایی که به صورت Hot Plug نصب می‌شوند می‌توانند امکان جایگزینی را بدون نیاز به ابزار یا دانش خاصی را فراهم کنند. حتی اگر دانش و ابزار مناسب برای تعویض قطعات سخت‌افزاری اشاره شده را در اختیار داشته باشید، تعویض این قطعات سخت‌افزاری در فضای بسیار محدود سرور می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. بسیاری از سرور‌ها امروزی از سیستم اسمبل بدون نیاز به ابزار پشتیبانی می‌کنند.

  1. تهویه

سرورها به انرژی بسیار زیادی برای ارائه سرویس‌های مد نظر نیاز دارند و به همین خاطر حرارت قابل توجهی تولید می‌کنند. برای کارکرد مناسب این حرارت باید تهویه شده و هوای خنک جایگزین آن شود. به عنوان مثال یک کیس با اندازه یک یونیت باید حداقل از چهار فن 56 میلیمتری برای تهویه مناسب استفاده کند. منبع تغذیه نیز باید حتما از سیستم تهویه مربوط به خود استفاده کند. بنا به افزایش اندازه استاندارد سرور و استفاده از سخت‌افزار و منبع تغذیه قدرتمند‌تر، اندازه فن‌ها و تعداد آنها برای تهویه مناسب باید افزایش پیدا کند. همیشه توجه داشته باشید که سرور شما از ابزاری که خراب بودن فن‌ها را به شما گوشزد کنند، استفاده کنید. بدین ترتیب از خرابی سخت‌افزاری جلوگیری خواهید کرد.

  1. سازگاری سیستم عامل

این نکته چندان لازم به ذکر نیست اما سرور‌های ناسازگار با سیستم عامل‌های مختلف وجود دارند. قبل از خرید کیس مطمئن باشید که مدل خریداری شده سازگاری مناسب را با سیستم عامل مد نظر شما داشته باشد. بسیار مشکل است که در مدت کوتاه کیسی را برای استفاده انتخاب کنید که از کنترلر RAID مناسب با سیستم عامل پشتیبانی نمی‌کند.

  1. قابلیت Hot-Swap Bay

غیر از اینکه قصد داشته باشید که در تعطیلات آخر هفته نیز کار کنید خرید یک سرور با قابلیت پشتیبانی از دیسک‌های Hot-Swappable پیشنهاد می‌شود. خاموش کردن سرور و اضافه کردن دیسک‌های جدید انتخاب جالبی در ساعات کاری نیستند. وقتی کیس شما بتواند از از قابلیت Hot-Swap پشتیبانی کند برای تعویض یا اضافه کردن دیسک، فن یا دستگاه‌های جانبی نیازی به خاموش کردن سرور نیست.

  1. قابلیت ارتقا

همیشه قابلیت ارتقا را در کیس مد نظر قرار دهید. کیس باید همیشه قابلیت ارتقا به سخت افزار نسبتا جدید را ارائه کند. همیشه توجه داشته باشید که کیس می‌تواند از چند پردازنده، هارد دیسک یا میزان حافظه پشتیبانی کند. اگر در آینده قصد استفاده از یک پردازنده اضافه و یا حافظه رم داشته باشید، کیس بتواند تا حدی نیاز‌های شما را پاسخگو باشد و نیازی به ارتقا وجود نداشته باشد.

  1. افزونگی

از کار افتادن منبع تغذیه را در نظر بگیرید. در حالی که ویژگی‌ها و سرعت بسیار زیادی در سرور وجود دارد همیشه امکان از کار افتادن منبع تغذیه وجود دارد. به همین خاطر بهتر است که کیس مد نظر از قابلیت افزونگی مثل پشتیبانی از دو منبع تغذیه پشتیبانی کند. اگر یک منبع تغذیه از مدار خارج شود، شما می‌توانید بلافاصله از منبع تغذیه دوم استفاده کنید و بدین ترتیب زمان بسیار زیادی که قرار بود سرور برای جایگزینی منبع تغذیه از مدار خارج شود، حذف خواهد شد. این ویژگی برای کارت‌های شبکه نیز صادق است.

  1. قفل

بسیاری از سرور‌های فول تاور با اندازه کوچک معمولا در مکان‌هایی نا امن استفاده می‌شوند. به عنوان مثال از آنها در محیط‌های عمومی استفاده می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات خواسته یا ناخواسته بهتر است از سرور‌هایی در این مکان‌ها استفاده کنید که دارای امکان قفل کردن پنل هستند. با قفل کردن پنل امکان خاموش یا راه‌اندازی دوباره به صورت اتفاقی از بین خواهد رفت.

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]