حملات گسترده نفوذگران سایبری به نیروگاه‌های اتمی آمریکا

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی و با استناد به اظهارات مقامات امنیتی این کشور، نفوذگران سایبری در ماه‌های می و ژوئن به چیزی حدود ده نیروگاه تولید برق در ایالات متحده آمریکا حمله کرده‌اند.

حملات سایبری نفوذگران در ماه‌های می و ژوئن، با هدف نفوذ به سیستم‌های کامپیوتری نیروگاه‌های مختلف آمریکا از جمله تجهیزات اتمی Wolf Creek در Kansas انجام شده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، وزارت امنیت کشور آمریکا (DHS) در گزارشی فوری مدعی شده قدرتی خارجی (احتمالا روسیه) پشتیبانی از این حملات را برعهده داشته است. بر اساس مستندات DHS، این حملات، در جایگاه دوم رتبه‌بندی حملات سایبری خطرناک قرار گرفته‌اند.

مسئولان نیروگاه اتمی Wolf Creek از اظهارنظر در خصوص دامنه حملات نفوذگران سایبری امتناع کرده اما اعلام کرده‌اند این نفوذها هیچ تاثیری روی عملکرد و کارایی تجهیزات اتمی نداشته‌اند. سخنگوی این شرکت در گفتگو با رویترز مدعی شده سیستم‌های کامپیوتری تجهیزات اتمی، کاملاً مستقل از شبکه کامپیوتری این شرکت فعالیت می‌کنند.

DHS هم در بیانیه‌ای مشترک با FBI اعلام کرده این حملات نمی‌توانند تهدیدی برای امنیت عمومی به حساب آیند.

آن‌طور که در گزارش DHS اعلام شده است نفوذگران با این حملات خود قصد داشته‌اند نقشه‌ای از شبکه‌های کامپیوتری نیروگاه‌های آمریکا بدست آورده تا حملات بعدی را به‌طور دقیق‌تر پی‌ریزی کنند. این نفوذگران، ایمیل‌های آلوده را که در ظاهر، فرصت‌های شغلی به‌نظر می‌رسیدند برای مهندسان ارشد نیروگاه‌ها و تجهیزات اتمی ارسال کرده‌اند. به گفته متخصصان، این راهکار، مشابه با تکنیکی است که پیش از این توسط متخصصان روسی برای حمله به تجهیزات انرژی استفاده شده است.

پیش از این محققان آمریکایی، روسیه را به مشارکت در حملات سال ۲۰۱۵ میلادی که به قطع برق در اوکراین منجر شد محکوم کرده بودند. این در حالی است که آمریکایی‌ها نیز پیش از این از کرم استاکس‌نت برای پیاده‌سازی حملات سایبری با هدف نفوذ به تجهیزات اتمی کشورمان استفاده کرده بودند.

منبع

نوشته های مرتبط

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

04

اردیبهشت
سرور و Mainframe

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور HPE DL380 Gen10 Plus

سرور های HPE پرفروش‌ ترین مدل سرور در ایران و کل دنیا هستند، و باز هم HPE جدیدترین سرور خود را با نام HPE DL380 Gen10 PLUS میباشد را معرفی و به بازار دنیا روانه کرد تا بالاترین جایگاه را در میان دیتاسنتر ها کسب نماید .

در سرورهای نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC ، مجازی سازی ، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای ، شبیه سازی و مدل سازی ، کاربرد دارد. […]

iLO Amplifier Pack

11

بهمن
نرم افزار و سیستم عامل

نرم افزار HPE iLO Amplifier Pack چیست؟

نرم افزار iLO Amplifier Pack یک ابزار مدیریت به روزرسانی است که کاربران سرور اچ پی HPE SERVER GEN8/9/10 را قادر می سازد تا سریعتر به روزرسانی خود را انجام داده و سیستم عامل و بروزرسانی های درایور را به صورت خودکار انجام دهند. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

10

بهمن
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]