حافظه کش (Cache Memory) چیست؟

حافظه کش (Cache Memory) چیست؟

آساپردازش: در دنیای کامپیوتر، حافظه‌ها و انواع آن می‌تواند برای کاربران کمی سردرگم کننده باشند. انواع مختلف حافظه که در سخت‌افزار، نرم‌افزار و قسمت‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند تنوع بسیار زیادی دارند. برخی از حافظه‌ها برای ذخیره‌سازی داده‌ها، برخی دیگر برای پردازش و برخی دیگر برای اضافه کردن قدرت به فرآیند‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شوند.

هر کدام از این حافظه‌ها ظرفیت، نقاط قوت و ضعف خاصی دارند که باعث می‌شوند در حیطه خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. انواع حافظه‌ها باعث می‌شوند تا کامپیوتر یا ابزار‌های مشابه در پردازش بسیار قدرتمند باشند. حافظه کش (حافظه نهان – Cache Memory) در واقع زیرمجموعه‌ای از حافظه رم (RAM) است. حافظه کش به نوعی طراحی شده تا اطلاعاتی که پردازنده اصلی (CPU) به صورت مکرر به آنها احتیاج دارد را درون خود ذخیره کند. از لحاظ منطقی این حافظه رابطه بسیار نزدیک‌تری نسبت به رم با پردازنده اصلی دارد و به همین دلیل نیز می‌تواند اطلاعات مورد نیاز پردازنده را بسیار سریع‌تر در اختیار آن قرار دهد. در برخی از موارد این حافظه درون خود پردازنده قرار دارد تا سرعت بیش از پیش بیشتر شود.

اندازه حافظه کش متفاوت است اما در این شکی نیست که اندازه بیشتر آن می‌تواند به افزایش سرعت سیستم کمک شایانی بکند. بدین ترتیب هر چه قدر اندازه این حافظه بیشتر باشد بدون شک سرعت پردازش نیز بالاتر می‌رود. حافظه کش به سه دسته سطح تقسیم می‌شود که از آنها با نام L1، L2 و L3 یاد می‌شود. حافظه کش L1 به صورت کلی درون خود پردازنده تعبیه می شود و معمولا کمترین حجم را دارد. اندازه استاندارد کش L1 چیزی بین ۸ تا ۶۴ کیلوبایت است. این سطح از حافظه کش سریع‌ترین نوع آن است. پردازنده‌هایی که چند هسته دارند معمولا برای هر هسته یک حافظه کش L1 به صورت جداگانه خواهند داشت.

حافظه‌های کش L2 و L3 حجم بیشتری نسبت به L1 دارند اما زمان دسترسی به آنها بیشتر است. حافظه L2 در برخی از موادر قسمتی از پردازنده را تشکیل می‌دهد  اما معمولا چیپ جداگانه بین پردازنده و رم خواهد بود. چیپ‌های پردازنده گرافیکی معمولا حافظه کش جداگانه‌ای نسبت به پردازنده اصلی دارند تا اطمینان حاصل شود که واحد پردازنده گرافیکی بتواند عملیات سنگین پردازش خود را بدون نیاز به حافظه رم که زمان تاخیر آن بیشتر است، انجام دهد. لازم به ذکر است که حافظه‌های کش قابلیت ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات را ندارند که به آنها حافظه موقت می‌گویند.

نوشته های مرتبط

تکنولوژی NVMe چیست؟

۲۷

مرداد
گوناگون

تکنولوژی NVMe چیست؟

تکنولوژی NVMe (Non-Volatile Memory Express) در واقع یک رابط کاربری برای مدیریت دستگاه‌های ذخیره سازی است که برای اتصال دستگاه‌های SSD از آن در اینترپرایز و کامپیوترهای خانگی استفاده می‌شود. این رابط از باس PCIe برای اتصال بهره می‌برد. […]

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

۲۲

تیر
شبکه ، ارتباطات و انتقال اطلاعات

ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا

(ارتباطات شبکه های پخشی و ارتباطات همتا به همتا)

در این مقاله سعی می کنیم که توجه خود را از مسایل متفرقه به موضوع اصلی(یعنی همان شبکه های کامپیوتری) معطوف کنیم.هیچ طبقه بندی پذیرفته شده ای که در بر گیرنده تمام انواع شبکه های کامپیوتری باشد وجود ندارد.امروزه دو تکنولوژی انتقال بیش از همه گسترش یافته و فراگیر هستند : […]