آیا به دنبال خرید حافظه (Registered or UnRegistered)یا ارتقای آن برای سیستم خود هستید ؟ 

بسته به آنکه از چه نوع سیستمی استفاده می کنید خواه سرور ، خواه ایستگاه کاری یا یک سیستم خانگی باید بدانید که چه حافظه ای باید تهیه کنید و البته چرا ؟

 

حافظه های Buffered

این حافظه که به حافظه های Registered نیز معروف است ، حافظه ای است که یک رجیستر بین درگاه های DRAM ) DRAM هر بیت از داده را ذخیره می کنند) و کنترل کننده حافظه سیستم ( شامل منطق لازم برای خواندن و نوشتن بر روی DRAM) را دارا می باشد. این رجیستر باعث می شود که بار الکتریکی بر روی کنترل کننده حافظه کاهش یابد و آن را پایدارتر کند. با اینکه به نظر می رسد حافظه های پایدارتری باشند اما از حافظه ها ی Unbuffered  گرانتر نیستند. حافظه های Buffered انتخاب های مناسبی برای سرورها و ایستگاه های کاری هستند.

RDIMM
Registered(Buffered) RAM

حافظه های Unbuffered

این حافظه ها که به حافظه های Unregistered یا حافظه های مرسوم UDIMM شناخته شده اند ، رجیستری بین DRAM و کنترل کننده حافظه ندارند. این قضیه باعث می شود که DRAM مستقیما با کنترل کننده حافظه در ارتباط باشد (که معمولا این ارتباط با مادربرد یکپارچه شده است) و این سبب می شود که این حافظه نسبت به حافظه های Buffered/Registered کارامدتر باشد. به هر حال نداشتن رجیستر میانی باعث انباشته شدن بار الکتریکی بیشتر می شود و امنیت کمتری بر روی دیتای ذخیره شده اعمال می کند.

مقایسه بین حافظه های Unbuffered و Buffered

چه تفاوتی بین حافظه های Buffered و Unbuffered وجود دارد ؟

هر چند می توان از حافظه های Unbufferd در ایستگاه های کاری استفاده کرد اما با توجه به پایداری و امنیت حافظه های Buffered ، از حافظه های Buffered یا همان Registered در این نوع سیستم ها استفاده می شود. ممکن است بحثی در مورد سرعت این دو مدل حافظه مطرح گردد ، اما در سرورها و ایستگاه های کاری ، پایداری و امنیت از اولویت های برتر ذخیره سازی به شمار می رود.

“جدول مقایسه”

حافظه های Unbuffered

حافظه های Buffered

هزینه بیشترهزینه کمتر
مناسب برای سیستم های خانگی و سرورهای اقتصادیمناسب برای سرورها و ایستگاه های کاری
دارای چرخه ساعت عادی

(clock cycle)

یک چرخه ساعت کمتر

(one clock cycle fewer)

امنیت و پایداری استانداردامنیت و پایداری بیشتر

بار الکتریکی بیشتر

بار الکتریکی کمتر