پردازنده, مجازی سازی

تکنولوژی مجازی سازی در پردازنده‌های اینتل چیست؟

تکنولوژی مجازی سازی در پردازنده‌های اینتل چیست؟

در کامپیوتر‌ها، مجازی سازی یا Virtualization به مجازی سازی سخت‌افزاری برای معماری x86 اشاره می‌کند. این فرآیند به چند سیستم عامل اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان یک پردازنده با معماری x86 را از لحاظ منابع در محیطی امن به صورت اشتراکی استفاده کنند. در حالت کلی در پردازنده‌های اینتل مفهوم مجازی سازی سخت افزاری این اجازه را می‌دهد تا بار‌های کاری متفاوت از منابع مشترک استفاده کنند. در سخت‌افزار‌های مجازی سازی شده، بارهای کاری متفاوت می‌توانند به صورت همزمان در کنار یکدیگر فعالیت کنند در حالی که کاملا از یکدیگر جدا شدند. بدین ترتیب بارهای کاری می‌توانند به راحتی در زیر ساخت‌های متفاوت با مقایس پذیری مد نظر به فعالیت بپردازند.

کسب و کار‌ها به راحتی می‌توانند از مجازی سازی سود ببرند. مجازی سازی باعث می‌شود که بهره‌برداری از سرور افزایش پیدا کرده و در کنار آن مدیریت منابع به صورت پویا و تثبیت شده انجام شود. همانطور که اشاره شد هر بار کاری در حالی که به منابع مشترک دسترسی دارد اما به صورت کاملا مجزا به کار خود ادامه می‌دهد و به همین خاطر امنیت نیز با مخاطره مواجه نخواهد شد. مجازی سازی درخواست‌های خودکار بر اساس تقضاضا یک سرویس یا نرم‌افزار را از یک منبع مدیریت کند. بدین ترتیب مقایس پذیری در هر مکان مثل سرور‌های ابری یا خارج از آن نیز امکان پذیر است.

تکنولوژی مجازی سازی اینتل که به اختصار از آن با نام Intel VT یاد می‌شود، نمایانگر رشد تکنولوژی‌ها و ویژگی‌های مجازی سازی است. این تکنولوژی با حذف سربار‌های عملکرد باعث افزایش امنیت خواهد شد. تکنولوژی مجازی سازی اینتل امکان سخت‌افزاری را برای مجازی سازی نرم‌افزار فراهم می‌کند که باعث کاهش اندازه، هزینه و پیچیدگی می‌شود. در طول یک دهه گذشته بسیاری از شرکت‌های بزرگ به پیاده سازی تکنولوژی مجازی سازی در پردازنده‌های اینتل علاقه زیادی نشان داده و از آن استفاده کردند. این تکنولوژی می‌تواند به راحتی در اینترپرایز، فضای ابری، ارتباطات، پردازش تکنیکی و … مورد استفاده قرار گیرد.

مجازی سازی در پردازنده‌های اینتل می‌تواند به راحتی کامپیوتر یا سرور را تبدیل به یک ماشین مجازی (Virtual Machine) کند. تمام نرم‌افزار‌های یک ماشین مجازی می‌توانند بدون هیچ مشکلی در سازگاری یا عملکرد به فعالیت خود ادامه دهند به صورتی که انگار این فعالیت‌ها روی یک کامپیوتر یا سرور شخصی در حال انجام است که پردازنده مختص به خود را دارد. البته مجازی سازی صرفا مربوط به پردازنده‌های اینتل نیست و این شرکت از این تکنولوژی در حافظه، ورودی و خروجی، پردازنده‌های گرافیکی، امنیت و شبکه نیز استفاده کرده. در مجازی سازی حافظه این مفهوم به معنای جدا کردن و نظارت برو حافظه هر ماشین مجازی است. این ویژگی حتی قابلیت انتقال ماشین‌های مجازی را بدون هیچ مشکلی فراهم می‌کند. بدین ترتیب مقاومت در مقابل مشکلات افزایش پیدا کرده و حتی امنیت نیز بیشتر می‌شود. در مجازی سازی ورودی و خروجی، شاهد تخلیه چند بسته چند هسته‌ای در شبکه هستیم که رابطه مستقیمی با ماشین مجازی دارد. در بخش مجازی سازی پردازنده گرافیکی که اینتل از آن با نام GVT یاد می‌کند، ماشین‌های مجازی اجازه دارند تا به صورت اختصاصی یا شریکی از منابع پردازنده گرافیکی استفاده کنند. این ویژگی‌ حتی با چیپ‌های قرار گرفته روی محصولات مختلف اینتل هماهنگی مناسب دارند.

در حال حاضر تقریبا تمامی محصولات اینتل در بازار اینترپرایز یا کامپیوتر‌های شخصی قابلیت پشتیبانی از فناوری VT یا مجازی سازی را دارند. بدون شک این ویژگی در پیاده‌سازی سرور‌ها امکانات بسیار مناسبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای اینکه مطلع شوید که پردازنده شما دارای ویژگی مجازی سازی است می‌توانید به وب‌سایت و درگاه محصولات اینتل مراجعه کنید و با جستجوی مدل پردازنده از وجود ویژگی مجازی سازی اطلاع پیدا کنید. این تکنولوژی در بخش Advanced Technologies مشاهده می‌شود. همچنین برای اینکار می‌توانید به راحتی از ابزار Intel Processor Identification Utility استفاده کنید که مشخصات کاملی از پردازنده را به شما ارائه می‌کند. البته توجه داشته باشید که ارائه قابلیت مجازی سازی توسط پردازنده به معنی فعالیت کاملا درست این قابلیت در سیستم یا سرور شما نخواهد بود. چیپست، بایوس، نرم‌افزار‌ها، سیستم عامل، درایور‌های مربوط به سخت‌افزار باید از این قابلیت به صورت کامل پشتیبانی کنند. در غیر این صورت امکان به وجود آمدن خطا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.